Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA namontovala na Mars 2020 létající dron

30.8.2019, Jan Vítek, aktualita
NASA namontovala na Mars 2020 létající dron
V NASA JPL se neúnavně kompletuje rover Mars 2020, který už dříve dostal svou hlavní kameru, kola a nyní už i vůbec první lidské zařízení, které se v historii Marsu prolétne nad jeho povrchem: Mars Helicopter. 
Dá se tak tušit, že stavba roveru Mars 2020 se pomalu už chýlí ke konci, když už se na něj montuje i tak jemné a choulostivé zařízení, jako je Mars Helicopter. Jedná se o malinký dron vybavený dvěma krásnými vrtulemi z uhlíkového vlákna, jejichž motor a baterii bude zásobit vrchní solární panýlek. Toto zařízení už bylo vyzkoušeno v simulovaném prostředí, takže by opravdu mělo zvládnout létat i v řídké atmosféře Marsu. Ostatně bude mít zase výhodu v podstatně nižší gravitaci a ostatně jde i o to, že čím řidší atmosféra, tím nižší vztlak, ale také odpor pro roztočené vrtule. 
 
 
Mars Helicopter ale pochopitelně nedokáže letět dlouho, pokud se má spoléhat pouze na svůj malý solární panel. Teoreticky by mohl využít rover Mars 2020 jako základnu, která by jej třeba bezdrátovým systémem dokázala také dobíjet, ovšem s tím NASA pokud víme nepočítá. 
 
Koncept tohoto zařízení byl vyvíjen už před řadou let a dlouho před tím, než se Mars 2020 vůbec začal stavět. NASA si nejdříve ověřila, že jde o uskutečnitelnou věc a pak do vývoje vložila 23 milionů dolarů, takže Mars Helicopter můžeme nejspíše označit za nejdražší vrtulový dron s kolmým startem v historii. Snad jen DARPA by nás mohla vyvést z omylu. 
 
A jak dobře víme, Mars Helicopter tentokrát neponese žádné vědecké vybavení. Bude mít pouze kameru, jejíž záznam bude využitelný pro lepší a efektivnější navigaci roveru po povrchu Marsu. Ostatně NASA si musí v praxi teprve ověřit, že její dron vůbec poletí, a to pochopitelně sám autonomně, neboť řízení člověkem na dálku je vzhledem ke zpoždění komunikace jednoduše nemožné. 
 
 
Pro instalaci dronu musel být samotný rover otočen na záda, protože ten, až přistane v roce 2021 v oblasti kráteru Jezero, položí dron pod sebe na zem, odkud ten pak bude startovat. V průběhu celého letu bude dron obalen ochranným krytem, který tak rover po přistání odhodí. 
 
Mars Helicopter váží 1,8 kg, ovšem na Marsu to bude jen 725 gramů. Můžeme doufat, že mu jeho solární panel poskytne dost energie pro až pět letů za měsíc a že dron vydrží fungovat mnohem déle, než se plánuje. Ostatně díky tomu, co převedlo Opportunity a dosud předvádí Curiosity, by se dalo očekávat, že plánovaná životnost bude výrazně překročena. Ostatně Mars Helicopter bude mít vedle sebe pomocníka, či lépe řečeno symbionta, který může v případě potřeby posloužit svou robotickou rukou.