www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA namontovala na Mars 2020 létající dron

NASA namontovala na Mars 2020 létající dron
, , aktualita
V NASA JPL se neúnavně kompletuje rover Mars 2020, který už dříve dostal svou hlavní kameru, kola a nyní už i vůbec první lidské zařízení, které se v historii Marsu prolétne nad jeho povrchem: Mars Helicopter. 
K oblíbeným
reklama
Dá se tak tušit, že stavba roveru Mars 2020 se pomalu už chýlí ke konci, když už se na něj montuje i tak jemné a choulostivé zařízení, jako je Mars Helicopter. Jedná se o malinký dron vybavený dvěma krásnými vrtulemi z uhlíkového vlákna, jejichž motor a baterii bude zásobit vrchní solární panýlek. Toto zařízení už bylo vyzkoušeno v simulovaném prostředí, takže by opravdu mělo zvládnout létat i v řídké atmosféře Marsu. Ostatně bude mít zase výhodu v podstatně nižší gravitaci a ostatně jde i o to, že čím řidší atmosféra, tím nižší vztlak, ale také odpor pro roztočené vrtule. 
 
 
Mars Helicopter ale pochopitelně nedokáže letět dlouho, pokud se má spoléhat pouze na svůj malý solární panel. Teoreticky by mohl využít rover Mars 2020 jako základnu, která by jej třeba bezdrátovým systémem dokázala také dobíjet, ovšem s tím NASA pokud víme nepočítá. 
 
Koncept tohoto zařízení byl vyvíjen už před řadou let a dlouho před tím, než se Mars 2020 vůbec začal stavět. NASA si nejdříve ověřila, že jde o uskutečnitelnou věc a pak do vývoje vložila 23 milionů dolarů, takže Mars Helicopter můžeme nejspíše označit za nejdražší vrtulový dron s kolmým startem v historii. Snad jen DARPA by nás mohla vyvést z omylu. 
 
A jak dobře víme, Mars Helicopter tentokrát neponese žádné vědecké vybavení. Bude mít pouze kameru, jejíž záznam bude využitelný pro lepší a efektivnější navigaci roveru po povrchu Marsu. Ostatně NASA si musí v praxi teprve ověřit, že její dron vůbec poletí, a to pochopitelně sám autonomně, neboť řízení člověkem na dálku je vzhledem ke zpoždění komunikace jednoduše nemožné. 
 
 
Pro instalaci dronu musel být samotný rover otočen na záda, protože ten, až přistane v roce 2021 v oblasti kráteru Jezero, položí dron pod sebe na zem, odkud ten pak bude startovat. V průběhu celého letu bude dron obalen ochranným krytem, který tak rover po přistání odhodí. 
 
Mars Helicopter váží 1,8 kg, ovšem na Marsu to bude jen 725 gramů. Můžeme doufat, že mu jeho solární panel poskytne dost energie pro až pět letů za měsíc a že dron vydrží fungovat mnohem déle, než se plánuje. Ostatně díky tomu, co převedlo Opportunity a dosud předvádí Curiosity, by se dalo očekávat, že plánovaná životnost bude výrazně překročena. Ostatně Mars Helicopter bude mít vedle sebe pomocníka, či lépe řečeno symbionta, který může v případě potřeby posloužit svou robotickou rukou.
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala