www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA namontovala na Mars 2020 létající dron

NASA namontovala na Mars 2020 létající dron
, , aktualita
V NASA JPL se neúnavně kompletuje rover Mars 2020, který už dříve dostal svou hlavní kameru, kola a nyní už i vůbec první lidské zařízení, které se v historii Marsu prolétne nad jeho povrchem: Mars Helicopter. 
K oblíbeným
reklama
Dá se tak tušit, že stavba roveru Mars 2020 se pomalu už chýlí ke konci, když už se na něj montuje i tak jemné a choulostivé zařízení, jako je Mars Helicopter. Jedná se o malinký dron vybavený dvěma krásnými vrtulemi z uhlíkového vlákna, jejichž motor a baterii bude zásobit vrchní solární panýlek. Toto zařízení už bylo vyzkoušeno v simulovaném prostředí, takže by opravdu mělo zvládnout létat i v řídké atmosféře Marsu. Ostatně bude mít zase výhodu v podstatně nižší gravitaci a ostatně jde i o to, že čím řidší atmosféra, tím nižší vztlak, ale také odpor pro roztočené vrtule. 
 
 
Mars Helicopter ale pochopitelně nedokáže letět dlouho, pokud se má spoléhat pouze na svůj malý solární panel. Teoreticky by mohl využít rover Mars 2020 jako základnu, která by jej třeba bezdrátovým systémem dokázala také dobíjet, ovšem s tím NASA pokud víme nepočítá. 
 
Koncept tohoto zařízení byl vyvíjen už před řadou let a dlouho před tím, než se Mars 2020 vůbec začal stavět. NASA si nejdříve ověřila, že jde o uskutečnitelnou věc a pak do vývoje vložila 23 milionů dolarů, takže Mars Helicopter můžeme nejspíše označit za nejdražší vrtulový dron s kolmým startem v historii. Snad jen DARPA by nás mohla vyvést z omylu. 
 
A jak dobře víme, Mars Helicopter tentokrát neponese žádné vědecké vybavení. Bude mít pouze kameru, jejíž záznam bude využitelný pro lepší a efektivnější navigaci roveru po povrchu Marsu. Ostatně NASA si musí v praxi teprve ověřit, že její dron vůbec poletí, a to pochopitelně sám autonomně, neboť řízení člověkem na dálku je vzhledem ke zpoždění komunikace jednoduše nemožné. 
 
 
Pro instalaci dronu musel být samotný rover otočen na záda, protože ten, až přistane v roce 2021 v oblasti kráteru Jezero, položí dron pod sebe na zem, odkud ten pak bude startovat. V průběhu celého letu bude dron obalen ochranným krytem, který tak rover po přistání odhodí. 
 
Mars Helicopter váží 1,8 kg, ovšem na Marsu to bude jen 725 gramů. Můžeme doufat, že mu jeho solární panel poskytne dost energie pro až pět letů za měsíc a že dron vydrží fungovat mnohem déle, než se plánuje. Ostatně díky tomu, co převedlo Opportunity a dosud předvádí Curiosity, by se dalo očekávat, že plánovaná životnost bude výrazně překročena. Ostatně Mars Helicopter bude mít vedle sebe pomocníka, či lépe řečeno symbionta, který může v případě potřeby posloužit svou robotickou rukou.
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře