www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: návrat na Měsíc začne už tento rok

NASA: návrat na Měsíc začne už tento rok
, , aktualita
Vesmírná agentura Spojených států má velké plány s Měsícem, jenž už byl označen jako jeden z hlavních cílů pro příští roky. Do deseti let se na jeho povrch mají vrátit astronauti a už letos se na tom začne pracovat s využitím soukromých společností.
K oblíbeným
reklama
Soukromé společnosti mají ostatně hrát velkou roli jako důležití spolupracovníci NASA, která s aktuálním rozpočtem prostě nemůže vzít vše na svá bedra, pokud nechce rušit i jiné rozběhlé programy. Už na konci minulého roku NASA odhalila celkem devět soukromých společností, které jí pomohou s měsíčními misemi. 
 
 
Nyní se dozvídáme, že lety na Měsíc začnou už v tomto roce a nejdříve půjde o přistávací moduly různých firem jako první krok v dlouhé řadě úkolů. Bude třeba udělat mnoho, než budou moci odstartovat dlouhodobé operace na Měsíci a mezi první budou patřit různé zkoušky přistání na jeho povrchu a opětovný start nebo také průzkum různých typů povrchu. NASA si zkrátka potřebuje a chce vyzkoušet řadu technologií a postupů, než na Měsíc opět vyšle lidi, přičemž mnohé z toho bude sloužit i budoucím misím na Mars. 
 
Mnohé z těchto technologií budou spojeny s hitem poslední doby, čili ISRU (in-situ resource utilization), využitím lokálních zdrojů přímo na místě. Na Měsíci i jinde to bude znamenat především těžbu vody, ať už přímo z regolitu, jak plánuje i ESA, nebo nejlépe ze zásob ve formě ledu, pokud se nějaké přístupné vůbec najdou. Voda pak může posloužit astronautům k jejich vlastním potřebám či pro pěstování plodin a také jako zdroj paliva či energie. 
 
O tom všem tak budou první komerční lety, které budou navíc ještě zkoumat podmínky pro přežití a když už se firmy budou učit z povrchu Měsíce i startovat, využito to bude pro dopravu dalších vzorků na Zemi. 
 
NASA samotná se soustředí na spíše větší cíle a nyní plánuje stavbu Lunar Gateway, čili orbitální stanice pro poskytnutí zázemí. Ta má být uvedena do provozu v roce 2026 a první moduly poskytující energii a pohon se mají dostat do vesmíru v roce 2022. To už není zase tak moc vzdálená budoucnost, tak honem do Kerbala si to vyzkoušet. Mezitím si také ještě musíme počkat na to, jaké konkrétní soukromé mise mají být letos vypraveny. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková