www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: návrat na Měsíc začne už tento rok

NASA: návrat na Měsíc začne už tento rok
, , aktualita
Vesmírná agentura Spojených států má velké plány s Měsícem, jenž už byl označen jako jeden z hlavních cílů pro příští roky. Do deseti let se na jeho povrch mají vrátit astronauti a už letos se na tom začne pracovat s využitím soukromých společností.
K oblíbeným
reklama
Soukromé společnosti mají ostatně hrát velkou roli jako důležití spolupracovníci NASA, která s aktuálním rozpočtem prostě nemůže vzít vše na svá bedra, pokud nechce rušit i jiné rozběhlé programy. Už na konci minulého roku NASA odhalila celkem devět soukromých společností, které jí pomohou s měsíčními misemi. 
 
 
Nyní se dozvídáme, že lety na Měsíc začnou už v tomto roce a nejdříve půjde o přistávací moduly různých firem jako první krok v dlouhé řadě úkolů. Bude třeba udělat mnoho, než budou moci odstartovat dlouhodobé operace na Měsíci a mezi první budou patřit různé zkoušky přistání na jeho povrchu a opětovný start nebo také průzkum různých typů povrchu. NASA si zkrátka potřebuje a chce vyzkoušet řadu technologií a postupů, než na Měsíc opět vyšle lidi, přičemž mnohé z toho bude sloužit i budoucím misím na Mars. 
 
Mnohé z těchto technologií budou spojeny s hitem poslední doby, čili ISRU (in-situ resource utilization), využitím lokálních zdrojů přímo na místě. Na Měsíci i jinde to bude znamenat především těžbu vody, ať už přímo z regolitu, jak plánuje i ESA, nebo nejlépe ze zásob ve formě ledu, pokud se nějaké přístupné vůbec najdou. Voda pak může posloužit astronautům k jejich vlastním potřebám či pro pěstování plodin a také jako zdroj paliva či energie. 
 
O tom všem tak budou první komerční lety, které budou navíc ještě zkoumat podmínky pro přežití a když už se firmy budou učit z povrchu Měsíce i startovat, využito to bude pro dopravu dalších vzorků na Zemi. 
 
NASA samotná se soustředí na spíše větší cíle a nyní plánuje stavbu Lunar Gateway, čili orbitální stanice pro poskytnutí zázemí. Ta má být uvedena do provozu v roce 2026 a první moduly poskytující energii a pohon se mají dostat do vesmíru v roce 2022. To už není zase tak moc vzdálená budoucnost, tak honem do Kerbala si to vyzkoušet. Mezitím si také ještě musíme počkat na to, jaké konkrétní soukromé mise mají být letos vypraveny. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD přivítalo do svých řad spoluzakladatele AlienWare, co bude dělat? AMD přivítalo do svých řad spoluzakladatele AlienWare, co bude dělat?
Nedávno jsme se dozvěděli, že Frank Azor opustí svou firmu Alienware a vydá se vstříc nové kariéře ve firmě AMD. Dosud přitom pracoval jako viceprezident a generální manažer pro Alienware, Gaming a XPS v Dellu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz Radeon RX 5700 XT s vodním chladičem vyhnán nad 2,2 GHz
Zrovna včera jsme mluvili o tom, že s vhodnou úpravou registrů se můžeme pokusit o výrazné přetaktování nových Radeonů. Umožněno je tak jít i nad 2,2 GHz v případě taktu grafického procesoru a nyní už tu máme příklad s testy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu
NASA slaví 50 let od přistání prvních lidí na Měsíci, ovšem tomuto tématu se nechceme věnovat, neboť připomínky této události na nás prší ze všech stran. Podívejme se spíše na přítomnost a do budoucnosti, jako ji vidí šéf americké agentury.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 2080 Ti SUPER nebude GeForce RTX 2080 Ti SUPER nebude
Ještě v době, kdy se jen spekulovalo o tom, co vůbec znamená teaser NVIDIE se slovem SUPER, se objevily informace o údajné GeForce RTX 2080 Ti SUPER, či prostě o vylepšeném hi-endu. Ten ale nakonec nepřijde, jak to vypadá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt
Server TechCrunch přinesl očekávaný souboj architektur procesorů Intel a AMD. Nový test si všímá IPC, čili výkonu na takt a srovnává tak moderní i starší procesory, které pracují se stejným počtem jader na stejném taktu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů