www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise
, , aktualita
Správce NASA Jim Brindenstine na konferenci odhalil plány na budoucí mise týkající se Měsíce, a to v rámci Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Jací partneři se později budou moci podílet i na lunární stanici Gateway?
K oblíbeným
reklama
Commercial Lunar Payload Services (CLPS) tak má první oficiální partnery z řad soukromých společností, kteří se budou podílet na vývoji technologií pro lunární stanici Gateway a NASA jim umožní přistávat na Měsíci s malými zařízeními, a to zezačátku do hmotnosti 10 kg. To nám může připomenout soutěž Lunar X Prize, která skončila jak bez vítěze, tak bez jakéhokoliv pokusu dostat nějaké zařízení na Měsíc. Není však divu, že některé firmy právě z této soutěže se zařadily do programu NASA CLPS. 
 
 
V prvé řadě je to však společnost Lockheed Martin Space, která představuje jednoho z největších smluvních dodavatelů agentury NASA. Lockheed aktuálně pracuje i na nové lodi Orion, která by měla létat do vesmíru s raketami SLS. Další je Deep Space Systems, která také pracuje na Orionu a podíl má také na sondě Juno či jiných vesmírných misích NASA a další známou společností je i Draper. 
 
Pak tu máme právě Moon Express známý ze soutěže Lunar X Prize a vedle něj je tu firma Astrobotic Technology, která z této soutěže vypadla už dávno. Orbit Beyond se do programu zařadil jako startup spolupracující s TeamIndus, který měl k výhře Lunar X Prize asi nejblíže. Zbylé tři firmy jsou Firefly Aerospace, Intuitive Machines a Masten Space Systems. 
 
 
Commercial Lunar Payload Services obsahuje kontrakty pro příštích deset let v celkové hodnotě 2,6 miliardy dolarů a NASA předpokládá, že první mise na Měsíc by mohly být vypraveny už v příštím roce. První tři ale budou představovat spíše technologické ukázky a zkoušky a později se bude zkoumat radiace dopadající na povrch Měsíce a také potenciál pro zisk surovin. 
 
Co se týče zmíněné stanice Gateway, počátek její výstavby ohlášený už na rok 2023 bude záviset právě i na tom, jaký výsledek bude mít program CLPS. NASA se netají s tím, že výstavba a provoz stanice na oběžné dráze Měsíce bude vyžadovat podporu celé řady dalších firem a zcela jistě je to úkol, na který sama nestačí. 
 
Zdroj: NASA via Twitter 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek