www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise
, , aktualita
Správce NASA Jim Brindenstine na konferenci odhalil plány na budoucí mise týkající se Měsíce, a to v rámci Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Jací partneři se později budou moci podílet i na lunární stanici Gateway?
K oblíbeným
reklama
Commercial Lunar Payload Services (CLPS) tak má první oficiální partnery z řad soukromých společností, kteří se budou podílet na vývoji technologií pro lunární stanici Gateway a NASA jim umožní přistávat na Měsíci s malými zařízeními, a to zezačátku do hmotnosti 10 kg. To nám může připomenout soutěž Lunar X Prize, která skončila jak bez vítěze, tak bez jakéhokoliv pokusu dostat nějaké zařízení na Měsíc. Není však divu, že některé firmy právě z této soutěže se zařadily do programu NASA CLPS. 
 
 
V prvé řadě je to však společnost Lockheed Martin Space, která představuje jednoho z největších smluvních dodavatelů agentury NASA. Lockheed aktuálně pracuje i na nové lodi Orion, která by měla létat do vesmíru s raketami SLS. Další je Deep Space Systems, která také pracuje na Orionu a podíl má také na sondě Juno či jiných vesmírných misích NASA a další známou společností je i Draper. 
 
Pak tu máme právě Moon Express známý ze soutěže Lunar X Prize a vedle něj je tu firma Astrobotic Technology, která z této soutěže vypadla už dávno. Orbit Beyond se do programu zařadil jako startup spolupracující s TeamIndus, který měl k výhře Lunar X Prize asi nejblíže. Zbylé tři firmy jsou Firefly Aerospace, Intuitive Machines a Masten Space Systems. 
 
 
Commercial Lunar Payload Services obsahuje kontrakty pro příštích deset let v celkové hodnotě 2,6 miliardy dolarů a NASA předpokládá, že první mise na Měsíc by mohly být vypraveny už v příštím roce. První tři ale budou představovat spíše technologické ukázky a zkoušky a později se bude zkoumat radiace dopadající na povrch Měsíce a také potenciál pro zisk surovin. 
 
Co se týče zmíněné stanice Gateway, počátek její výstavby ohlášený už na rok 2023 bude záviset právě i na tom, jaký výsledek bude mít program CLPS. NASA se netají s tím, že výstavba a provoz stanice na oběžné dráze Měsíce bude vyžadovat podporu celé řady dalších firem a zcela jistě je to úkol, na který sama nestačí. 
 
Zdroj: NASA via Twitter 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek