www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise

NASA odhalila 9 komerčních partnerů pro měsíční mise
, , aktualita
Správce NASA Jim Brindenstine na konferenci odhalil plány na budoucí mise týkající se Měsíce, a to v rámci Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Jací partneři se později budou moci podílet i na lunární stanici Gateway?
reklama
Commercial Lunar Payload Services (CLPS) tak má první oficiální partnery z řad soukromých společností, kteří se budou podílet na vývoji technologií pro lunární stanici Gateway a NASA jim umožní přistávat na Měsíci s malými zařízeními, a to zezačátku do hmotnosti 10 kg. To nám může připomenout soutěž Lunar X Prize, která skončila jak bez vítěze, tak bez jakéhokoliv pokusu dostat nějaké zařízení na Měsíc. Není však divu, že některé firmy právě z této soutěže se zařadily do programu NASA CLPS. 
 
 
V prvé řadě je to však společnost Lockheed Martin Space, která představuje jednoho z největších smluvních dodavatelů agentury NASA. Lockheed aktuálně pracuje i na nové lodi Orion, která by měla létat do vesmíru s raketami SLS. Další je Deep Space Systems, která také pracuje na Orionu a podíl má také na sondě Juno či jiných vesmírných misích NASA a další známou společností je i Draper. 
 
Pak tu máme právě Moon Express známý ze soutěže Lunar X Prize a vedle něj je tu firma Astrobotic Technology, která z této soutěže vypadla už dávno. Orbit Beyond se do programu zařadil jako startup spolupracující s TeamIndus, který měl k výhře Lunar X Prize asi nejblíže. Zbylé tři firmy jsou Firefly Aerospace, Intuitive Machines a Masten Space Systems. 
 
 
Commercial Lunar Payload Services obsahuje kontrakty pro příštích deset let v celkové hodnotě 2,6 miliardy dolarů a NASA předpokládá, že první mise na Měsíc by mohly být vypraveny už v příštím roce. První tři ale budou představovat spíše technologické ukázky a zkoušky a později se bude zkoumat radiace dopadající na povrch Měsíce a také potenciál pro zisk surovin. 
 
Co se týče zmíněné stanice Gateway, počátek její výstavby ohlášený už na rok 2023 bude záviset právě i na tom, jaký výsledek bude mít program CLPS. NASA se netají s tím, že výstavba a provoz stanice na oběžné dráze Měsíce bude vyžadovat podporu celé řady dalších firem a zcela jistě je to úkol, na který sama nestačí. 
 
Zdroj: NASA via Twitter 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing? První obrázky GeForce RTX 2060 jsou na světě, bude ray tracing?
Dalo by se říci, že nejočekávanější karta nové generace GeForce je právě RTX 2060 jako nástupkyně mainstreamových GTX 1060. Nyní už je tu známka toho, že tato karta je opravdu za rohem. Hlavní otázka ale stojí jinde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn Roste počet routerů zneužívaných k těžbě kryptoměn
Routery MikroTik jsou nadále ohroženy tzv. cryptojackingem. Ačkoliv výrobce chybu dávno opravil, počet nakažených zařízení roste. Dokazuje to, že uživatelé obvykle podceňují aktualizace firmwaru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra Google+ skončí už v dubnu, našla se další díra
Před dvěma měsíci Google oznámil, že ukončí provoz sociální sítě Google+. Našla se však další bezpečnostní díra a společnost se rozhodla, že tuto síť odstaví ještě rychleji, a to už v dubnu 2019.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru Tesla ukázala reakce lidí na drtivou akceleraci Roadsteru
Uvedení nové Tesly Roadster se pomaličku blíží. Sice to ještě nějakou dobu potrvá, nicméně automobilka prezentovala video demonstrující drtivou akceleraci vozu, kdy je na 96 km/h za pouhých 1,9 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu Nová generace atomových hodin může pomoci najít temnou hmotu
Hon na temnou hmotu probíhá už pěknou řádku desetiletí, což je dlouho na to, že ta má tvořit většinu hmoty ve známém vesmíru. S jejím nalezením, respektive spíše detekováním by ale mohly pomoci nové typy atomových hodin. 
Včera, aktualita, Jan Vítek