www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"

NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
, , aktualita
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
K oblíbeným
reklama
Izraelská loď a měsíční přistávací modul v jednom, čili Beresheet, už je minulost. V kritickém okamžiku se po řetězci událostí odstartovaných vadným gyroskopem ztratilo spojení a po nutném restartu všech systémů už bylo příliš pozdě na to, aby nahozený motor ubrzdil prudký sestup a loď mohla měkce dosednout na povrchu Měsíce. Rozbila se tak o jeho povrch, ovšem existuje možnost, že toto zařízení přežilo dopad víceméně v pořádku. 
 
 
Jde o zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) poskytnuté samotnou NASA, které je navrženo jednoduše tak, aby pomocí svých osmi zrcadel odráželo zpět laserové paprsky mířící z celkového úhlu záběru 120 stupňů. Je tak zřejmé, že aby se LRA dalo najít, muselo by spočinout na povrchu Měsíce a ne zahrabané v jeho prachu a také by ho neměly překrývat trosky Beresheetu. A jak se jej NASA pokusí najít? 
 
Samozřejmě pomocí laserů, ovšem ne vysílaných ze Země. Ostatně LRA je zařízení, které by mohlo být využito dalšími přistávajícími loděmi pro přesnou navigaci a obecně orientaci. Není tak divu, že se v tomto případě využije sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) obíhající kolem Měsíce a na její palubě pak zařízení LOLA, čili Lunar Orbiter Laser Altimeter. Jak jasně říká jeho označení, jde o laserový výškoměr, který bude nyní pročesávat oblast, kam Beresheet spadnul a NASA může už jen doufat, že se LRA najde. Samozřejmě se počítá s tím, že laser se může odrazit zpět od různých věcí, což jsou právě i kousky rozbitého Beresheetu, ovšem pokud jej odrazí zrcadla zařízení LRA, neomylně se to projeví. 
 
Mezitim společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries už ohlásily, že připravují další pokus a Beresheet-2, takže svou snahu přistát na Měsíci nevzdávají. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře