www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"

NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
, , aktualita
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
K oblíbeným
reklama
Izraelská loď a měsíční přistávací modul v jednom, čili Beresheet, už je minulost. V kritickém okamžiku se po řetězci událostí odstartovaných vadným gyroskopem ztratilo spojení a po nutném restartu všech systémů už bylo příliš pozdě na to, aby nahozený motor ubrzdil prudký sestup a loď mohla měkce dosednout na povrchu Měsíce. Rozbila se tak o jeho povrch, ovšem existuje možnost, že toto zařízení přežilo dopad víceméně v pořádku. 
 
 
Jde o zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) poskytnuté samotnou NASA, které je navrženo jednoduše tak, aby pomocí svých osmi zrcadel odráželo zpět laserové paprsky mířící z celkového úhlu záběru 120 stupňů. Je tak zřejmé, že aby se LRA dalo najít, muselo by spočinout na povrchu Měsíce a ne zahrabané v jeho prachu a také by ho neměly překrývat trosky Beresheetu. A jak se jej NASA pokusí najít? 
 
Samozřejmě pomocí laserů, ovšem ne vysílaných ze Země. Ostatně LRA je zařízení, které by mohlo být využito dalšími přistávajícími loděmi pro přesnou navigaci a obecně orientaci. Není tak divu, že se v tomto případě využije sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) obíhající kolem Měsíce a na její palubě pak zařízení LOLA, čili Lunar Orbiter Laser Altimeter. Jak jasně říká jeho označení, jde o laserový výškoměr, který bude nyní pročesávat oblast, kam Beresheet spadnul a NASA může už jen doufat, že se LRA najde. Samozřejmě se počítá s tím, že laser se může odrazit zpět od různých věcí, což jsou právě i kousky rozbitého Beresheetu, ovšem pokud jej odrazí zrcadla zařízení LRA, neomylně se to projeví. 
 
Mezitim společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries už ohlásily, že připravují další pokus a Beresheet-2, takže svou snahu přistát na Měsíci nevzdávají. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář