reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA platí 16.500 eur za dva měsíce v posteli

29.3.2019, Jan Vítek, aktualita
NASA platí 16.500 eur za dva měsíce v posteli
Pro někoho možná vysněná práce za pohádkové peníze, ale jistě také značně nezdravá. I proto bude NASA ochotna za 60 dní vleže zaplatit zájemcům 18.500 dolarů. Co si od toho americká agentura slibuje?
To není tak složité si uvědomit. Pokud jde o 60 dní vleže a o NASA, lze si představit, že to má co do činění se studiem možností přežití lidí ve vesmíru. Průzkum přitom probíhá ve spolupráci s evropskou ESA a German Aerospace Center, takže tucet mužů a tucet žen mezi 25 a 55 lety bude placeno v eurech a každý dostane v přepočtu 426 tisíc korun. To není špatné za dva měsíce nicnedělání, i když i to samozřejmě může být utrpení, které zanechá své stopy na zdraví člověka. 
 
 
NASA s ESA tak stále ještě hledají zájemce, kteří budou na podzim v německé laboratoři v Kolíně nad Rýnem ochotni se zúčastnit studie Artificial Gravity Bed Study (AGBRESA). Ta se týká využití umělé gravitace zabraňující svalové atrofii a řídnutí kostí v prostředí mikrogravitace. Jde o velice dobře známé obtíže, které čekají na každého, kdo se na delší dobu vydá do vesmírného prostoru. 
 
Účastníci studie budou neustále ležet a provádět přitom různé experimenty. Nevstanou si tak ani na jídlo nebo na záchod, což bude jistě pro ně nová zkušenost. Budou mít také zakázané se nějak zvlášť namáhat, čili že by si tužili tělo sklapovačkami, na to mohou zapomenout. Cílem je totiž simulovat dopady pobytu ve vesmíru, k čemuž bude sloužit také to, že postele budou nakloněny o šest stupňů. Tímto způsobem chce NASA docílit odpovídajícího přesunu tělních tekutin, ke kterému také dochází ve vesmíru. Tekutiny se v prostředí bez projevu zemské přitažlivosti logicky přesouvají z dolní části těla do vrchní a spekuluje se o tom, že stojí i za dočasným zhoršením zraku kvůli vyššímu tlaku v lebce. 
 
NASA přitom už dříve podobným způsobem testovala efekty pobytu ve vesmíru, ale nyní půjde i o test využívající speciální centrifugu, kterou bude část účastníků denně využívat. Gravitace se tak bude simulovat pomocí odstředivé síly a na konci studie se bude moci srovnat to, jak na tom jsou různí účastníci. Všichni pak po ukončení 60 dnů v posteli projdou ještě 14denní rehabilitací a pěti dny příprav.
 
Zdroj: Motherboard 


reklama