www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet

NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
, , aktualita
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
K oblíbeným
reklama
Vývoj ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) zabere ještě řadu let, a tak není vůbec zajištěno, že bude skutečně startovat v polovině roku 2028, jak je aktuálně v plánu. Jedná se především o misi Evropské vesmírné agentury, ovšem nyní se k ní přidala také americká NASA, která chce dodat přístroj CASE. 
 
 
ARIEL tak chce studovat atmosféru planet v cizích hvězdných systémech, a to jako první vesmírné zařízení vůbec. V plánu je to, že tato mise potrvá přibližně čtyři roky, během nichž se podaří prozkoumat přibližně tisíc exoplanet. Co se týče NASA a jejího příspěvku v podobě CASE (Contribution to ARIEL Survey of Exoplanets - neobvykle prozaické označení), ten by měl zjistit, zda má vzdálená planeta čistou oblohu, zamlženou, nebo rovnou plnou mračen. I to tak poskytne důležité údaje o planetách a jejich vývoji.  
 
Především díky teleskopu Kepler známe už tisíce exoplanet, které byly objeveny zvláště díky tranzitivní metodě. To znamená, že planety z našeho pohledu pravidelně přechází přes tvář své hvězdy, přičemž dosud se sledovalo především to, jaký průběh má pokles jejich jasu, jenž je způsoben právě částečným zastíněním planetou. Z přicházejícího světla se dá ale zjistit i více, než je jen rámcová hmotnost či velikost planety a její vzdálenost od hvězdy. Světlo je totiž trošku i ovlivněno samotnou planetou, respektive její případnou atmosférou, skrz niž část tohoto světla prochází. A právě na to se zaměří ARIEL a půjde mu především o chemické složení a teplotu, stejně jako to, jaké mohou v dané atmosféře probíhat chemické reakce.
 
Ještě dříve než ARIEL by se ale do vesmíru měl dostat už téměř hotový James Webb Space Telescope (JWST), a to doufejme už opravdu v roce 2021. Právě i ten bude schopen studovat atmosféru exoplanet, ovšem bude toho mít na práci daleko víc, ostatně v případě mnoha nových objevů se dozvídáme na závěr dovětek, že se čeká na bližší prozkoumání pomocí JWST, takže seznam zájemců o jeho čas už bude velice dlouhý. 
 
JWST si tak najde čas jen na několik exoplanet, zatímco pro ARIEL to bude hlavní a jediná náplň práce. Jde ale o to, že už dříve bychom měli získat podrobnější informace o tom, jak to na jiných světech vypadá. Už mnohem dříve než v roce 2028 by se tak mohlo říci, která z hlavních teorií o vzniku planet bude mít navrch a bude to záviset na množství těžkých prvků planet a hvězd: je v nich podobné, nebo naopak značně rozdílné. Definitivně by to ale mohl rozseknout právě ARIEL díky velkému množství studovaných systémů. 
 
Zdroj: NASAAstronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů