www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet

NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
, , aktualita
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
K oblíbeným
reklama
Vývoj ARIEL (Atmospheric Remote-sensing Infrared Exoplanet Large-survey) zabere ještě řadu let, a tak není vůbec zajištěno, že bude skutečně startovat v polovině roku 2028, jak je aktuálně v plánu. Jedná se především o misi Evropské vesmírné agentury, ovšem nyní se k ní přidala také americká NASA, která chce dodat přístroj CASE. 
 
 
ARIEL tak chce studovat atmosféru planet v cizích hvězdných systémech, a to jako první vesmírné zařízení vůbec. V plánu je to, že tato mise potrvá přibližně čtyři roky, během nichž se podaří prozkoumat přibližně tisíc exoplanet. Co se týče NASA a jejího příspěvku v podobě CASE (Contribution to ARIEL Survey of Exoplanets - neobvykle prozaické označení), ten by měl zjistit, zda má vzdálená planeta čistou oblohu, zamlženou, nebo rovnou plnou mračen. I to tak poskytne důležité údaje o planetách a jejich vývoji.  
 
Především díky teleskopu Kepler známe už tisíce exoplanet, které byly objeveny zvláště díky tranzitivní metodě. To znamená, že planety z našeho pohledu pravidelně přechází přes tvář své hvězdy, přičemž dosud se sledovalo především to, jaký průběh má pokles jejich jasu, jenž je způsoben právě částečným zastíněním planetou. Z přicházejícího světla se dá ale zjistit i více, než je jen rámcová hmotnost či velikost planety a její vzdálenost od hvězdy. Světlo je totiž trošku i ovlivněno samotnou planetou, respektive její případnou atmosférou, skrz niž část tohoto světla prochází. A právě na to se zaměří ARIEL a půjde mu především o chemické složení a teplotu, stejně jako to, jaké mohou v dané atmosféře probíhat chemické reakce.
 
Ještě dříve než ARIEL by se ale do vesmíru měl dostat už téměř hotový James Webb Space Telescope (JWST), a to doufejme už opravdu v roce 2021. Právě i ten bude schopen studovat atmosféru exoplanet, ovšem bude toho mít na práci daleko víc, ostatně v případě mnoha nových objevů se dozvídáme na závěr dovětek, že se čeká na bližší prozkoumání pomocí JWST, takže seznam zájemců o jeho čas už bude velice dlouhý. 
 
JWST si tak najde čas jen na několik exoplanet, zatímco pro ARIEL to bude hlavní a jediná náplň práce. Jde ale o to, že už dříve bychom měli získat podrobnější informace o tom, jak to na jiných světech vypadá. Už mnohem dříve než v roce 2028 by se tak mohlo říci, která z hlavních teorií o vzniku planet bude mít navrch a bude to záviset na množství těžkých prvků planet a hvězd: je v nich podobné, nebo naopak značně rozdílné. Definitivně by to ale mohl rozseknout právě ARIEL díky velkému množství studovaných systémů. 
 
Zdroj: NASAAstronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420 Intel vrací ze záhrobí na trh stařičké 22nm Pentium G3420
Nedostatek 14nm procesorů od Intelu se dá řešit třeba i tím, že se odvolá ukončení výroby stařičkých 22nm procesorů. Intel tak do hry vrací více než 6 let staré Pentium G3420, které se bude opět vyrábět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
6.12.2019, aktualita, Jan Vítek