reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NASA spustila program Artemis, odstartoval satelit CAPSTONE

, , aktualita
NASA spustila program Artemis, odstartoval satelit CAPSTONE
Nyní už čekáme především na start mise Artemis I ale ještě před ní přišel na řadu satelit CAPSTONE, jehož start si přitom vzala na starost malá společnost Rocket Lab. Ta poskytla svou vlastní raketu Electron. 
NASA spustila program Artemis, odstartoval satelit CAPSTONE
A merická společnost Rocket Lab zde tak použila svou dvoustupňovou raketu Electron, která je schopna vynést na oběžnou dráhu jen 300 kg nákladu, takže na cestu k Měsíci to bude ještě mnohem méně. Ovšem satelit CAPSTONE není žádný cvalík a váží pouze kolem 11 kilogramů, takže se dá zařadit do třídy Cubesat. Čím ale spadá do programu Artemis a jak k němu přispěje? O tom jsme jednou už mluvili.
 
 
NASA Artemis se netýká jen letů raket SLS s cílem přistát na Měsíci (nebo jej zprvu jen párkrát obletět), ale jde tu i o vesmírnou stanici Lunar Gateway, která bude sestavena na oběžné dráze Měsíce. CAPSTONE tak nyní letí otestovat zvolenou oběžnou dráhu a dle toho dostal i svůj název: Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment.
 
 
Pro Rocket Lab šlo jednoznačně o nejvýznamnější start jejich Electronu, který létá už od roku 2017 a zatím má na kontě jen 3 selhání. Tentokrát šlo o další úspěch (pokud jde o samotný start) a CAPSTONE brzy poletí směrem k měsíčnímu rendezvous. Umístěn bude na vskutku neobvyklou dráhu, kterou můžeme označit zkratkou NRHO - near rectilinear halo orbit. 
 
Konkrétně jde o vysoce výstřední polární dráhu, která satelit zavede na vzdálenost nejblíže 3400 km od Měsíce v periapsidě nad jižním pólem a v apoapsidě nad severním pólem pak až na 76 tisíc kilometrů. NASA si od takové dráhy slibuje to, že stanice bude mít neustálé a ničím nepřerušované spojení se Zemí a také nemá být tak vystavena gravitačním interakcím mezi Zemí a Měsícem, což jednoduše znamená, že bude zapotřebí jen minimum korekcí dráhy, které vyžadují palivo.
 
CAPSTONE se nyní ještě zdržuje na oběžné dráze Země, kde je ještě spojen s platformou Photon firmy Rocket Lab. Během příštích dní ale Photon zapne svůj motor HyperCurie, vyšle satelit na cestu a poté se odpojí. Cesta to ale bude dlouhá a potrvá cca 4 měsíce a poté bude následovat asi půlroční testování dráhy NHRO. Start CAPSTONE se tak dá označit za vůbec první misi pevně spojenou s programem Artemis. 


reklama
reklama
reklama