www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít
, , aktualita
NASA ADEPT je v podstatě hi-tech skládací deštník, ovšem takový, který vydrží vysoké teploty několika tisíc °C tvořené třením o atmosféru při sestupu z vesmírného prostoru. K čemu by mohl být dobrý?
reklama
Tepelné štíty jsou pro kosmická zařízení, která mají za úkol bez úhony přistát na nějakém tělese s vlastní atmosférou naprosto nezbytná zařízení, která byla vždy těžká a objemná. To je zvláště důležité v případě sond, které jsou vysílány na cizí planety anebo na dlouhou cestu, z níž se mají vrátit zpět na Zemi s nákladem. To je tak třeba případ množících se misí, jež mají za úkol přivézt zpět vzorky asteroidů či jiných těles. 
 
 
Pak se bude hodit, když bude tepelný štít lehký a nezabere moc místa, což má Adaptable Deployable Entry and Placement Technology (ADEPT) splňovat. Značně zjednodušeně jde o uhlíkový deštník schopný odolávat teplotám několika tisíc stupňů Celsia, a to v případě sestupu do atmosféry Země kolem 5400 °F / 3000 °C. I při sestupu do tenké a řídké atmosféry Marsu je třeba využívat ochranu proti teplu. Zde se využívají speciální skořepiny s fenolovými plasty a postupně se odlupujícími vrstvami. Ty ale jsou celkem těžké a rozhodně nejsou flexibilní, což znamená prostou a očividnou věc: takové štíty nemohou být větší než nákladový prostor raket. 
 
Nyní je ale vyhlídka na to, že stejně jako se mohou rozložit jednotlivé části sond, stejně tak se budou moci zvětšit i tepelné štíty, a to díky tlusté uhlíkové pletenině, z níž jsou složeny. Tato pletenina je připevněna na rozkládací strukturu podobnou žebrům deštníku. A jde ještě o jednu věc. Díky možnosti zvětšit plochu tepelného štítu bude moci přistávací zařízení díky němu i efektivněji zpomalit. 
 
 
ADEPT již prošel prvním testem, a to 12. září, který zahrnoval 15minutový suborbitální let. Raketa jej vynesla na hranici vesmíru, čili do cca 100 kilometrů výšky a z ní se snesl zpět na zem. Dosáhl při tom rychlosti až kolem 3700 km/h, což je samozřejmě mnohem méně, než při sestupu do atmosféry z vesmíru. Nyní šlo ale především o mechanismus a aerodynamiku. 
 
Další test už bude ostrý, takže ADEPT při něm vstoupí do atmosféry rychlostí přes 27 tisíc kilometrů za hodinu, ale o tom se zatím neví ani to, kdy proběhne. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek