www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít
, , aktualita
NASA ADEPT je v podstatě hi-tech skládací deštník, ovšem takový, který vydrží vysoké teploty několika tisíc °C tvořené třením o atmosféru při sestupu z vesmírného prostoru. K čemu by mohl být dobrý?
K oblíbeným
reklama
Tepelné štíty jsou pro kosmická zařízení, která mají za úkol bez úhony přistát na nějakém tělese s vlastní atmosférou naprosto nezbytná zařízení, která byla vždy těžká a objemná. To je zvláště důležité v případě sond, které jsou vysílány na cizí planety anebo na dlouhou cestu, z níž se mají vrátit zpět na Zemi s nákladem. To je tak třeba případ množících se misí, jež mají za úkol přivézt zpět vzorky asteroidů či jiných těles. 
 
 
Pak se bude hodit, když bude tepelný štít lehký a nezabere moc místa, což má Adaptable Deployable Entry and Placement Technology (ADEPT) splňovat. Značně zjednodušeně jde o uhlíkový deštník schopný odolávat teplotám několika tisíc stupňů Celsia, a to v případě sestupu do atmosféry Země kolem 5400 °F / 3000 °C. I při sestupu do tenké a řídké atmosféry Marsu je třeba využívat ochranu proti teplu. Zde se využívají speciální skořepiny s fenolovými plasty a postupně se odlupujícími vrstvami. Ty ale jsou celkem těžké a rozhodně nejsou flexibilní, což znamená prostou a očividnou věc: takové štíty nemohou být větší než nákladový prostor raket. 
 
Nyní je ale vyhlídka na to, že stejně jako se mohou rozložit jednotlivé části sond, stejně tak se budou moci zvětšit i tepelné štíty, a to díky tlusté uhlíkové pletenině, z níž jsou složeny. Tato pletenina je připevněna na rozkládací strukturu podobnou žebrům deštníku. A jde ještě o jednu věc. Díky možnosti zvětšit plochu tepelného štítu bude moci přistávací zařízení díky němu i efektivněji zpomalit. 
 
 
ADEPT již prošel prvním testem, a to 12. září, který zahrnoval 15minutový suborbitální let. Raketa jej vynesla na hranici vesmíru, čili do cca 100 kilometrů výšky a z ní se snesl zpět na zem. Dosáhl při tom rychlosti až kolem 3700 km/h, což je samozřejmě mnohem méně, než při sestupu do atmosféry z vesmíru. Nyní šlo ale především o mechanismus a aerodynamiku. 
 
Další test už bude ostrý, takže ADEPT při něm vstoupí do atmosféry rychlostí přes 27 tisíc kilometrů za hodinu, ale o tom se zatím neví ani to, kdy proběhne. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková