www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít
, , aktualita
NASA ADEPT je v podstatě hi-tech skládací deštník, ovšem takový, který vydrží vysoké teploty několika tisíc °C tvořené třením o atmosféru při sestupu z vesmírného prostoru. K čemu by mohl být dobrý?
reklama
Tepelné štíty jsou pro kosmická zařízení, která mají za úkol bez úhony přistát na nějakém tělese s vlastní atmosférou naprosto nezbytná zařízení, která byla vždy těžká a objemná. To je zvláště důležité v případě sond, které jsou vysílány na cizí planety anebo na dlouhou cestu, z níž se mají vrátit zpět na Zemi s nákladem. To je tak třeba případ množících se misí, jež mají za úkol přivézt zpět vzorky asteroidů či jiných těles. 
 
 
Pak se bude hodit, když bude tepelný štít lehký a nezabere moc místa, což má Adaptable Deployable Entry and Placement Technology (ADEPT) splňovat. Značně zjednodušeně jde o uhlíkový deštník schopný odolávat teplotám několika tisíc stupňů Celsia, a to v případě sestupu do atmosféry Země kolem 5400 °F / 3000 °C. I při sestupu do tenké a řídké atmosféry Marsu je třeba využívat ochranu proti teplu. Zde se využívají speciální skořepiny s fenolovými plasty a postupně se odlupujícími vrstvami. Ty ale jsou celkem těžké a rozhodně nejsou flexibilní, což znamená prostou a očividnou věc: takové štíty nemohou být větší než nákladový prostor raket. 
 
Nyní je ale vyhlídka na to, že stejně jako se mohou rozložit jednotlivé části sond, stejně tak se budou moci zvětšit i tepelné štíty, a to díky tlusté uhlíkové pletenině, z níž jsou složeny. Tato pletenina je připevněna na rozkládací strukturu podobnou žebrům deštníku. A jde ještě o jednu věc. Díky možnosti zvětšit plochu tepelného štítu bude moci přistávací zařízení díky němu i efektivněji zpomalit. 
 
 
ADEPT již prošel prvním testem, a to 12. září, který zahrnoval 15minutový suborbitální let. Raketa jej vynesla na hranici vesmíru, čili do cca 100 kilometrů výšky a z ní se snesl zpět na zem. Dosáhl při tom rychlosti až kolem 3700 km/h, což je samozřejmě mnohem méně, než při sestupu do atmosféry z vesmíru. Nyní šlo ale především o mechanismus a aerodynamiku. 
 
Další test už bude ostrý, takže ADEPT při něm vstoupí do atmosféry rychlostí přes 27 tisíc kilometrů za hodinu, ale o tom se zatím neví ani to, kdy proběhne. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář