www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít

NASA testuje ADEPT: skládací deštníkový tepelný štít
, , aktualita
NASA ADEPT je v podstatě hi-tech skládací deštník, ovšem takový, který vydrží vysoké teploty několika tisíc °C tvořené třením o atmosféru při sestupu z vesmírného prostoru. K čemu by mohl být dobrý?
reklama
Tepelné štíty jsou pro kosmická zařízení, která mají za úkol bez úhony přistát na nějakém tělese s vlastní atmosférou naprosto nezbytná zařízení, která byla vždy těžká a objemná. To je zvláště důležité v případě sond, které jsou vysílány na cizí planety anebo na dlouhou cestu, z níž se mají vrátit zpět na Zemi s nákladem. To je tak třeba případ množících se misí, jež mají za úkol přivézt zpět vzorky asteroidů či jiných těles. 
 
 
Pak se bude hodit, když bude tepelný štít lehký a nezabere moc místa, což má Adaptable Deployable Entry and Placement Technology (ADEPT) splňovat. Značně zjednodušeně jde o uhlíkový deštník schopný odolávat teplotám několika tisíc stupňů Celsia, a to v případě sestupu do atmosféry Země kolem 5400 °F / 3000 °C. I při sestupu do tenké a řídké atmosféry Marsu je třeba využívat ochranu proti teplu. Zde se využívají speciální skořepiny s fenolovými plasty a postupně se odlupujícími vrstvami. Ty ale jsou celkem těžké a rozhodně nejsou flexibilní, což znamená prostou a očividnou věc: takové štíty nemohou být větší než nákladový prostor raket. 
 
Nyní je ale vyhlídka na to, že stejně jako se mohou rozložit jednotlivé části sond, stejně tak se budou moci zvětšit i tepelné štíty, a to díky tlusté uhlíkové pletenině, z níž jsou složeny. Tato pletenina je připevněna na rozkládací strukturu podobnou žebrům deštníku. A jde ještě o jednu věc. Díky možnosti zvětšit plochu tepelného štítu bude moci přistávací zařízení díky němu i efektivněji zpomalit. 
 
 
ADEPT již prošel prvním testem, a to 12. září, který zahrnoval 15minutový suborbitální let. Raketa jej vynesla na hranici vesmíru, čili do cca 100 kilometrů výšky a z ní se snesl zpět na zem. Dosáhl při tom rychlosti až kolem 3700 km/h, což je samozřejmě mnohem méně, než při sestupu do atmosféry z vesmíru. Nyní šlo ale především o mechanismus a aerodynamiku. 
 
Další test už bude ostrý, takže ADEPT při něm vstoupí do atmosféry rychlostí přes 27 tisíc kilometrů za hodinu, ale o tom se zatím neví ani to, kdy proběhne. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR Bing se zlepšuje, řeší matematické rovnice, má i OCR
Vyhledávač Microsoft Bing u nás není příliš populární, nicméně dostal pár vylepšení, které by jeho popularitu mohly o něco zvýšit. Je to např. systém pro řešení matematických rovnic nebo vylepšené vyhledávání podle obrázku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů? Cooler Master CK550: bez nesmyslů a kompromisů?
Žádné nesmysly ani kompromisy, pod tímto heslem Cooler Master nabízí svou novou podsvícenou klávesnici CK550 a my můžeme vytušit, že se tak snaží poukazovat na jednoduchou a kvalitní mechanickou klávesnici.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly Vyhledávač Googlu pro Čínu sváže dotazy s telefonními čísly
Šušká se, že Google vytváří speciální aplikaci vyhledávače pro Čínu, která bude cenzurovaná a neumožní vyhledávat např. dotazy k lidským právům. Navíc ale všechny dotazy prováže s telefonním číslem jeho autora.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu Recenze GeForce RTX 2080 a 2080 Ti jsou tu
NVIDIA konečně umožnila vypustit do světa recenze svých nových karet GeForce RTX 2080 a 2080 Ti, a to oproti staršímu plánu pěkně společně. Můžeme se tak už podívat na to, zda tyto karty konečně stojí za to koupit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí Firefox Reality je browser pro AR a VR, zatím toho moc neumí
Podobně tomu, jak pomalu se rozjíždí celý trh s virtuální, smíšenou a rozšířenou realitou na PC se rozjíždí i webový prohlížeč Firefox Reality. Zatím mají stát celé roky vývoje a zkoumání toho, co jako uživatelé chceme. Co tedy?
Včera, aktualita, Jan Vítek