www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zveřejnila 10leté time-lapse Slunce sledující jeho korónu

NASA zveřejnila 10leté time-lapse Slunce sledující jeho korónu
, , aktualita
Solar Dynamics Observatory po 10 let pořizovala snímky Slunce a nyní z toho vytvořila hodinové time-lapse video. To bylo zaměřeno především na studium sluneční koróny v ultrafialových vlnových délkách.
K oblíbeným
reklama
NASA a její Solar Dynamics Observatory studuje Slunce už přes 10 let. Během této doby bylo pořízeno zhruba 425 milionů snímků, které celkem zabraly 20 milionů GB dat. Atmospheric Imaging Assembly (AIA) během každých 12 sekund vystřídá zaznamenávání v 10 různých vlnových délkách, při kterých pořídí snímek Slunce, a celkově je pořízen jeden snímek každých 0,75 sekundy. V případě posledního zveřejněného videa SDO pracovalo s vlnovou délkou 17,1 nm, což znamená extrémní ultrafialové spektrum. To umožní zaznamenávat nejsvrchnější část Slunce, jeho korónu.
 
 
Každá sekunda videa reprezentuje jeden den a video tak má ve výsledku přes 61 minut. Dle NASA jsou ve snímku i menší pauzy, které byly způsobeny např. tím, že mezi sondu a Slunce se dostala Země nebo Měsíc, v roce 2016 byl také problém s AIA a trvalo týden, než byl opraven. Na YouTube jsou vybrány i některé z těchto událostí, takže např. je zde odkaz na čas 12:24, kde uvidíte průchod Venuše. Video je doplněno o hudbu Solar Observer, kterou složil hudebník Lars Leonhard.
 
Zdroj: nasa.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik