www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zveřejnila 10leté time-lapse Slunce sledující jeho korónu

NASA zveřejnila 10leté time-lapse Slunce sledující jeho korónu
, , aktualita
Solar Dynamics Observatory po 10 let pořizovala snímky Slunce a nyní z toho vytvořila hodinové time-lapse video. To bylo zaměřeno především na studium sluneční koróny v ultrafialových vlnových délkách.
K oblíbeným
reklama
NASA a její Solar Dynamics Observatory studuje Slunce už přes 10 let. Během této doby bylo pořízeno zhruba 425 milionů snímků, které celkem zabraly 20 milionů GB dat. Atmospheric Imaging Assembly (AIA) během každých 12 sekund vystřídá zaznamenávání v 10 různých vlnových délkách, při kterých pořídí snímek Slunce, a celkově je pořízen jeden snímek každých 0,75 sekundy. V případě posledního zveřejněného videa SDO pracovalo s vlnovou délkou 17,1 nm, což znamená extrémní ultrafialové spektrum. To umožní zaznamenávat nejsvrchnější část Slunce, jeho korónu.
 
 
Každá sekunda videa reprezentuje jeden den a video tak má ve výsledku přes 61 minut. Dle NASA jsou ve snímku i menší pauzy, které byly způsobeny např. tím, že mezi sondu a Slunce se dostala Země nebo Měsíc, v roce 2016 byl také problém s AIA a trvalo týden, než byl opraven. Na YouTube jsou vybrány i některé z těchto událostí, takže např. je zde odkaz na čas 12:24, kde uvidíte průchod Venuše. Video je doplněno o hudbu Solar Observer, kterou složil hudebník Lars Leonhard.
 
Zdroj: nasa.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek