Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Návod: Jak sledovat teplotu na GeForce 6600?

31.3.2005, Zdeněk Kabát, návod
Návod: Jak sledovat teplotu na GeForce 6600?
Pokud jste šťastnými vlastníky grafické karty GeForce 6200 nebo 6600 s jádrem NV43, možná Vás napadlo, proč není na těchto kartách možné sledovat teploty stejně jako u GT verze. Tajemství je skryto jen v BIOSu karty a s trochou softwarového umu si tento monitoring dokáže aktivovat každý. Přinášíme vám proto stručný návod.
Jak asi víte, grafické karty GeForce 6200, 6600 a 6600GT jsou všechny postaveny na stejném jádře NV43. Rozdílů mezi jednotlivými verzemi je několik a mezi ty méně významné patří i teplotní monitoring. Senzor samozřejmě obsahuje každé jádro NV43, a tak je jeho zprovoznění jen otázkou nízkoúrovňového software, tedy BIOSu. V následujícím návodu se podíváme na jednoduchý postup k jeho aktivaci.

Pozn.: Autorem následujícího postupu je Symbios, který ho zveřejnil na fórech nVidie. Ovšem jednodušší postup s pomocí NiBiToru nám poradil jeden čtenář, za což mu děkuji. Na podněty z diskuse jsem také doplnil pár rad pro případ, že se něco nepodaří.

Upozornění! Všechny následující úpravy děláte na vlastní nebezpečí a Svět Hardware nenese žádnou zodpovědnost za způsobené škody včetně možného neuznání reklamace apod. Pokud se ale budete postupem řídit přesně, je pravděpodobnost nějaké "nehody" prakticky nulová (jen nevyhazujte pojistky při flashování BIOSu).

Pro zprovoznění teplotního monitorování na GeForce 6200 "NV43V" nebo GeForce 6600 potřebujete následující software:
 • NVFlash 5.13 - pro naflashování BIOSu; ke stažení na mvktech.net (193 kB)
 • Hextreme - pro úpravy BIOSu v hex módu; ke stažení na fileboost.net (386 kB)
 • NiBiTor 2.0a pro úpravu BIOSu přes GUI; ke stažení na mvktech.net (654 kB)

K rozbalení těchto archivu poslouží buď jednoduše Windows XP, nebo případně známé programy jako WinZip a WinRAR.

Krok 1: Vytvoření bootovacího diskuSchválně jsem nenapsal vytvoření bootovací diskety, protože v současné době je možné nastartovat systém do DOSu nejen pomocí klasické 3,5" floppy, ale také přes flash disk nebo CD. Osobně považuji tyto metody za výrazně spolehlivější, a tak doporučuji použití právě těchto médií (pokud to umožňuje BIOS základní desky).

Pro klasickou bootovací disketu platí jednoduchý postup:
  1. Vložte 3,5" disketu do jednotky A:
  2. V průzkumníkovi Windows kliknete pravým tlačítkem na jednotku A:, v menu Naformátovat zaškrtnete "Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS" a potvrdíte
  3. Na takto vytvořenou disketu nakopírujte obsah archivu "nvFlashv513.zip" (nvFlash.exe a cwsdpmi.exe)


  Tento postup je velmi jednoduchý, ale lze ho uplatnit jen na 3,5" disketu. Abyste mohli nabootovat z USB disku, je potřeba stáhnout potřebné soubory např. z www.bootdisk.com a nahrát je společně s programem nvFlash na disk. Flash disk je nejen spolehlivější, ale také mnohem rychlejší.

  Krok 2: Stažení BIOSu z grafické karty  V dalším kroku je potřeba z připraveného bootovacího disku nastartovat systém, což lze nastavit jednoduše v BIOSu. Tato položka bývá označena jako Boot Device Priority a na první místo určíte floppy mechaniku nebo USB zařízení.
  Klikněte pro zvětšení

  Po nabootování je postup velmi snadný - stačí zadat příkaz "nvflash -b 6600.rom" (bez uvozovek), což vám uloží současný BIOS do souboru 6600.rom. Název souboru může být libovolný, jen je třeba dodržet koncovku *.rom, nepřekročit délku 8 písmen a nepoužívat univerzální znaky (*, ?). Po uložení BIOSu na disk restartujte systém do Windows.

  Krok 3: Úprava BIOSu v hex editoru  Další krok, který je v celém procesu nejdůležitější, je úprava BIOSu a zprovoznění teplotního senzoru. Původně jsem v tomto článku rozepisoval možnosti v programu HEXtreme, ale poté jsem byl upozorněn, že stejná úprava jde udělat přes grafické rozhraní NiBiToru. Verzi pro HEXtreme naleznete v rozbalovací sekci (kliknout na modrou šipku).
  HEXtreme

  1. Nainstalujte a spusťte program HEXtreme
  2. Otevřete si uložený BIOS (Ctrl+O), v našem případě 6600.rom. V před touto fází doporučuji udělat zálohu původního BIOSu (např. 6600old.rom).


  Klikněte pro zvětšení

  3. V otevřeném souboru najděte hexadecimální sekvenci "04031201" (zadat do horní lišty a potvrdit "Search hex")  4. V sekvenci "10 0A 01 11", která se nachází ihned za vyhledaným řetězcem klikněte na číslo "10" (kurzor se dostane na dané umístění)  5. Změňte dvojčíslí na "00", čímž dostanete sekvenci "00 0A 01 11"  6. Uložte upravený BIOS na bootovací disk pod jiným jménem, v našem případě 6600edit.rom, a ukončete editor


  Klikněte pro zvětšení


  NiBiTor 2.0a: Postup v NiBiToru je jednoduší v tom, že obsahuje velmi jednoduché rozhraní. Popis všech jeho funkcí přinesu v samostatném článku, dnes nás zajímá jen teplotní senzor:

  1. Nainstalujte a spusťte NiBiTor 2.0a.
  2. Otevřete BIOS stažený z grafické karty (File->Open BIOS...)
  3. Na záložce Temepratures zašrtněte políčko "Enable 6600GT temp monitor trick"

  4. BIOS uložte pod jiným jménem (v našem případě 6600edit.rom) a zkopírujte na 3,5" disketu nebo USB disk.

  Nyní máme připravenou disketu pro nabootování s novým BIOSem.

  Krok 4: Flash upraveného BIOSu na kartu  Nyní opět nabootujte z připraveného disku a pokračujte posledním krokem:

  1. Do příkazové řádky zadejte jednoduše "nvflash 6600edit.rom" (bez uvozovek) a potvrďte. Na otázku, chcete-li opravdu pokračovat, stiskněte "y".
   Pozn.: V případě, že jste udělali v BIOSu ještě nějakou změnu (např. pomocí NiBiTORu), je třeba zadat příkaz ve tvaru "nvflash -5 -6 6600edit.rom", což překoná případnou nekompatibilitu.


  Klikněte pro zvětšení
  Klikněte pro zvětšení

  2. Po naflashování BIOSu restartujte systém.

  Hurá! Vidím teplotu...  Po absolvování tohoto pro někoho krkolomného postupu by již mělo být možné sledovat teplotu jádra, a to jak pomocí ovladačů ForceWare, tak přes všemožné utility, které snímání senzoru podporují.
  Screenshot z ovladačů ForceWare


  Možnosti monitoringu v RivaTuneru

  Pokud jste měli nějaké problémy s grafickou kartou GeForce 6200 nebo 6600 a sváděli jste je na špatné chlazení (např. přetaktované karty), je toto ideální způsob, jak si ověřit teplotu a potvrdit, příp. vyloučit daný problém. Takto poznáte účinnost chladiče a zda-li je vhodné ho vyměnit za lepší.

  V případě, že se něco pokazí...

  Protože flashování BIOSu je svým způsobem riskantní zákrok (přestože pravděpodobnost chyby je velmi malá), uvedu ještě obecné rady pro flashování:
  • Pokud se nepodařilo úpravou BIOSu zprovoznit teplotní senzor, doporučuji nahrát původní BIOS - nevíte totiž, co jste to mohli změnit.
  • Ideálně mějte po ruce PCI grafickou kartu, kterou byste mohli v případě špatného naflashování použít. V tomto případě je při novém flashi definovat, s jakým zařízením bude nvFlash pracovat ("nvflash /?" pro nápovědu).
  • Pokud nemáte PCI grafiku a systém s novým BIOSem nenaběhne, nemusíte věšet hlavu. Pokud máte na bootovací disketě stále původní soubory, stačí z ní nastartovat (počkat, až disketa "dochroupe") a poslepu zadat na klávesnici "nvflash -5 -6 6600.rom". Potvrďte enterem a pak stiskněte "y", minutku počkejte a zkuste restartovat. Vše by mělo být v pořádku.
  • A když nezabere ani toto, asi se něco hodně pokazilo... Doporučoval bych si půjčit onu PCI kartu, protože na reklamaci to není.

  Nechci vás tímto odstavcem odradit, protože mně osobně se zatím žádný BIOS pokazit nepodařilo a obecná úspěšnost se pohybuje jen málo pod 100% (když nevypadávají pojistky apod.).

  Za uvedený postup děkuji Symbiosovi z forums.nvidia.com, za připomenutí NiBiToru Gordonovi z diskuse pod článkem.
  Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.