Navrhovaná sonda má prozkoumat oceán na Titanu
25.8.2017, Jan Vítek, aktualita

Saturnův měsíc Titan je jedno ze slibných míst naší soustavy, kde by se teoreticky mohl vyvinout život. Vědci tak nyní podali návrh na budoucí misi, která by z oběžné dráhy mohla oceán pod povrchem Titanu prozkoumat.
Měsíc Titan má na svém povrchu ledovou krustu obsahující organické materiály, což vzbuzuje otázku, zda se ty snad mohly dostat do oceánu pod touto krustou, a zda by se tak v něm mohl vyvinout život. Jde o stále nekončící seriál o hledání života mimo naši kolébku, což je jedna z nějvětších otázek dneška. Však pokud by se mohl život vyvinout nezávisle na sobě na dvou či více místech v jednom hvězdném systému, znamenalo by to, že by měl být ve vesmíru v podstatě běžný.

Aktuálně ještě kolem Saturnu obíhá sonda Cassini, ale ta už zanedlouho zanikne právě v něm samotném a zakončí svých 12 let zkoumání této planety, jakož i jejích měsíců. Přirozeně jí tak neunikl ani Titan, na němž byly nalezeny i celé kaňony plné tekutého methanu.
Vědci tak nyní chtějí, aby v dohledné době k Saturnu startovala další sonda a ta se zaměřila především na Titan, jeho povrchové nádrže plné vedle methanu i ethanu a zvláště pak podpovrchový oceán. Titan přitom má atmosféru, která se v mnohém podobá té, již měla i Země ve svém raném vývoji, ovšem s tím významným rozdílem, že postrádá vodní páru. O atmosféru samotnou ale nejde, jako spíše o prostředí v podpovrchovém oceánu, o němž se toho moc neví.
Za další misi k Titanu tak oroduje především Michael Malaska (NASA JPL) a konkrétně by pak šlo Oceanus zaměřenou především na studium schopnosti Titanu hostit život. Tento měsíc ale má v tomto ohledu silnou konkurenci, neboť podobně jako on na tom jsou i Europa a Enceladus. Právě Europa ale "dostane" svou Europa Multiple-Flyby Mission (Europa Clipper) a Enceladus je vzhledem ke své malé velikosti přeci jen méně lákavý cíl.
Mise Oceanus už tak byla v dubnu zahrnuta jako jeden z kandidátů do programu NASA New Frontiers. V něm se snaží uspět také další mise pro přivezení vzorků z komet, studii Venuše nebo asteroidů Trojanů. Mezi nimi by Oceanus rozhodně mohla uspět, však Titan nese všechny důležité ingredience pro vývoj života: organický materiál, zdroj energie a vodu. Organický materiál má zcela jistě, a to ve velkém množství. Energii získává jako my ze Slunce a voda je pod povrchem, respektive by tam měla být v tekutém stavu.
Navíc už proběhly i experimenty, které ukázaly, že vystavením organického materiálu, jaký najdeme na Titanu, vodnímu prostředí, vznikají aminokyseliny a nukleotidové báze, čili molekuly známé jako základní stavební kameny života.
Co by ale měla sonda v rámci Oceanus zkoumat? Zaměřit se má především na slibné lokace identifikované již sondou Cassini, jako ledové vulkány, místa dopadu vesmírných těles a prostě známky tektoniky. Pak bude zkoumat i možnou konvekci vzniklou vlivem stoupání teplého materiálu a poklesu chladného, která by mohla přenášet organický materiál z povrchu dovnitř. Oceanus by zůstal na oběžné dráze Saturnu dva roky a prováděl by blízké přelety kolem Titanu a pak by se usídlil přímo na orbitě měsíce. Mezi jeho hlavní výbavu by patřil spektrometr analyzující molekuly v atmosféře, infračervená kamera pro sledování pohybu organického materiálu po povrchu a nakonec radarový výškoměr pro zkoumání tektonické aktivity. Cílem tak bude zjistit především to, zda má organický materiál z povrchu vůbec možnost dostat se do hloubi měsíce.
Zdroj: Space.com