www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek 14nm čipů Intelu pokračuje, výrobci odkládají nové produkty na příští rok

Nedostatek 14nm čipů Intelu pokračuje, výrobci odkládají nové produkty na příští rok
, , aktualita
Intel má dle serveru Digitimes přetrvávající problémy s uspokojením poptávky po 14nm čipech. To se projeví na odsunutí nástupu produktů, které jsou na nich založeny, a to platí i přes již konečně částečně rozjetou 10nm výrobu. 
K oblíbeným
reklama
Problémy s nedostatečnou kapacitou 14nm linek firmy Intel jsou dobře známé, ovšem my jsme vzhledem k jejím ujištěním očekávali, že nyní už budou zanedbatelné. Ostatně Intel investoval přinejmenším miliardu dolarů do navýšení produkce 14nm čipů, o čemž se mluví už alespoň rok. Vedle toho začal některé čipové sady, pro něž už využil 14nm proces, opět vyrábět na 22nm linkách a nyní už také nabízí 10nm procesory Ice Lake v mobilních verzích. Ty by tak logiky měly přinést jistou úlevu, i když je otázka, kolik takových procesorů je Intel schopen vyrábět. 
 
 
Dle Digitimes tak Intel stále nestíhá a to dle zdrojů v průmyslu přiměje mnohé výrobce notebooků k tomu, aby odložili nástup svých nových modelů do příštího roku. Problém s nabídkou 14nm čipů tak evidentně vyřešen ještě nebyl a my můžeme uvažovat o tom, že jde pravděpodobně o věc spojenou s představenými mobilními procesory Comet Lake postavenými na procesu 14nm++. 
 
Ty budou tvořit 10. generaci rodiny Core a konkrétně pak řady Comet Lake-U i Comet Lake-Y, čili mobilní a mobilní ultraúsporné procesory. K dispozici budou po boku 10nm Ice Lake, přičemž dle srovnání to vypadá, že řada uživatelů bude mít opravdu těžkou hlavu při výběru. 
 
 
Ice Lake jsou sice 10nm čipy, ale hodnoty TDP v podstatě zůstaly stejné (i Comet Lake lze konfigurovat na 25W TDP). CPU jádra v Ice Lake sice nabízí vyšší IPC, ovšem výrazně nižší maximální takty a stejně tak končí na 4C/8T, kdežto Comet Lake mají i 6C/12T s odpovídající L3 cache. Jasnou výhodou pro Ice Lake jsou tak z hlediska hlavní výbavy snad pouze integrované grafické čipy 11. generace s až 64 EU. 
 
Z toho všeho prostě a jednoduše vyplývá to, že 14nm proces je stále živý, aktuální a Intel za něj dosud nemá náhradu, která by jej byla schopna posadit na druhou kolej. To by mohl alespoň částečně změnit 10nm proces v druhé generaci (10nm+) chystaný pro příští rok, ale 14nm proces se ještě také může trošku vyvinout (14nm+++ ?). Na příští rok už Intel slíbil i 10nm Xeony a především jde o to, že čím dříve bude opuštěn 14nm proces, tím dříve se prosadí nové podoby architektury, jako jsou CPU jádra Sunny Cove a jejich nástupci nejen u hrstky mobilních CPU. Do té doby tu budeme mít stále iterace procesorů Skylake a snahu zvyšovat počet jader a jejich takty na hranici možností, což očekáváme od desktopových Comet Lake-S.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek