www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek 14nm čipů Intelu pokračuje, výrobci odkládají nové produkty na příští rok

Nedostatek 14nm čipů Intelu pokračuje, výrobci odkládají nové produkty na příští rok
, , aktualita
Intel má dle serveru Digitimes přetrvávající problémy s uspokojením poptávky po 14nm čipech. To se projeví na odsunutí nástupu produktů, které jsou na nich založeny, a to platí i přes již konečně částečně rozjetou 10nm výrobu. 
K oblíbeným
reklama
Problémy s nedostatečnou kapacitou 14nm linek firmy Intel jsou dobře známé, ovšem my jsme vzhledem k jejím ujištěním očekávali, že nyní už budou zanedbatelné. Ostatně Intel investoval přinejmenším miliardu dolarů do navýšení produkce 14nm čipů, o čemž se mluví už alespoň rok. Vedle toho začal některé čipové sady, pro něž už využil 14nm proces, opět vyrábět na 22nm linkách a nyní už také nabízí 10nm procesory Ice Lake v mobilních verzích. Ty by tak logiky měly přinést jistou úlevu, i když je otázka, kolik takových procesorů je Intel schopen vyrábět. 
 
 
Dle Digitimes tak Intel stále nestíhá a to dle zdrojů v průmyslu přiměje mnohé výrobce notebooků k tomu, aby odložili nástup svých nových modelů do příštího roku. Problém s nabídkou 14nm čipů tak evidentně vyřešen ještě nebyl a my můžeme uvažovat o tom, že jde pravděpodobně o věc spojenou s představenými mobilními procesory Comet Lake postavenými na procesu 14nm++. 
 
Ty budou tvořit 10. generaci rodiny Core a konkrétně pak řady Comet Lake-U i Comet Lake-Y, čili mobilní a mobilní ultraúsporné procesory. K dispozici budou po boku 10nm Ice Lake, přičemž dle srovnání to vypadá, že řada uživatelů bude mít opravdu těžkou hlavu při výběru. 
 
 
Ice Lake jsou sice 10nm čipy, ale hodnoty TDP v podstatě zůstaly stejné (i Comet Lake lze konfigurovat na 25W TDP). CPU jádra v Ice Lake sice nabízí vyšší IPC, ovšem výrazně nižší maximální takty a stejně tak končí na 4C/8T, kdežto Comet Lake mají i 6C/12T s odpovídající L3 cache. Jasnou výhodou pro Ice Lake jsou tak z hlediska hlavní výbavy snad pouze integrované grafické čipy 11. generace s až 64 EU. 
 
Z toho všeho prostě a jednoduše vyplývá to, že 14nm proces je stále živý, aktuální a Intel za něj dosud nemá náhradu, která by jej byla schopna posadit na druhou kolej. To by mohl alespoň částečně změnit 10nm proces v druhé generaci (10nm+) chystaný pro příští rok, ale 14nm proces se ještě také může trošku vyvinout (14nm+++ ?). Na příští rok už Intel slíbil i 10nm Xeony a především jde o to, že čím dříve bude opuštěn 14nm proces, tím dříve se prosadí nové podoby architektury, jako jsou CPU jádra Sunny Cove a jejich nástupci nejen u hrstky mobilních CPU. Do té doby tu budeme mít stále iterace procesorů Skylake a snahu zvyšovat počet jader a jejich takty na hranici možností, což očekáváme od desktopových Comet Lake-S.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář