www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nejnovější AGESA 1.0.0.3ABA pro Ryzeny má chyby, výrobci desek by jej neměli využívat

Nejnovější AGESA 1.0.0.3ABA pro Ryzeny má chyby, výrobci desek by jej neměli využívat
, , aktualita
Mikrokód AGESA verze 1.0.0.3ABA byl označen za chybový a potenciálně problémový, takže výrobci desek by jej neměli využívat a zákazníci instalovat BIOSy, které jsou na něm založeny. Nepleťme si jej však s AGESA 1.0.0.3AB. 
K oblíbeným
reklama
Snaha firmy AMD poskytnout novým procesorům podporu i na starších deskách je dvousečná. Zákazníci tím jednak mohou být potěšeni, ale na druhou stranu mohou očekávat i problémy, které vznikají tím, jak se AMD v koordinaci s výrobci desek snaží tuto podporu zajistit. To s sebou přináší i vedlejší problémy, jako třeba to, že nestačí kapacita paměti pro BIOS, což třeba společnost MSI řešila vydáním nových verzí desek s označením MAX a dvojnásobnou pamětí pro BIOS, aby jej nemusela zeštíhlovat. 
 
 
Na druhou stranu, nyní se bavíme o čipsetech řady AMD 400, které postihly problémy s mikrokódem AGESA ComboAM4 1.0.0.3ABA. Společnost AMD na jeho vývoj měla mnohem více času než v případě prvních procesorů Ryzen, však už v březnu se objevovala podpora nových modelů na starších deskách. Navíc jsou čipsety AMD 400 stále aktuální, neboť namísto celé nové řady přišel jen X570, takže v případě nižších řad žádnou novější volbu nemáme, a proto rozhodně nelze nad těmito problémy jen tak mávnout ruku, že uživatel má na výběr. Nemá, pokud si nechce kupovat drahé a žravé desky s X570, jen kvůli rozhraní PCIe 4.0. 
 
Nový AGESA verze 1.0.0.3ABA byl vypuštěn právě kvůli tomu, aby řešil problém se hrou Destiny 2 a kdo ví, kde by se ten mohl ještě projevit. Je ostatně podivné, že dle aktuálních informací se daná věc týká pouze a jen titulu Destiny 2 a zapotřebí je oprava v mikrokódu. 
 
Už to tedy vypadalo, že během tohoto týdne si lidé budou moci stáhnout a nainstalovat nový BIOS, který jim umožní Destiny 2 spustit, ovšem ukázalo se, že nový mikrokód má vedlejší účinek v destabilizaci rozhraní PCI Express, na což už začali poukazovat uživatelé desek od firem Asus a Gigabyte. 
 
Zástupce firmy Asus k tomu sdělil, že nové verze BIOSů byly tvořeny spěšně a nebyl čas je řádně otestovat. Problém vidí v chybách v mikrokódu, které by podrobné testování odhalilo a ty pak mohly být ve spolupráci s AMD vyřešeny, ale to nenastalo, výrobci vypustili do světa nové verze BIOSů a odnesli to uživatelé. Zde se dá ostatně pochopit, že výrobci desek si mohli vybrat, zda to risknou a budou čelit případným problémům s kvalitou, anebo budou nové verze BIOSů testovat a v takovém případě budou určitě označeni za lenochy a loudaly. 
 
Pro uživatele nyní platí, že by raději neměli instalovat nejnovější verzi BIOSu, a to už jen proto, že ne všude se uvádí konkrétní verze mikrokódu, čili namísto 1.0.0.3ABA může být pouze 1.0.0.3. Ovšem výrobci desek by už snad měli vadné verze ze svých stránek stáhnout a řídit se můžeme také podle data vydání. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje
Na oficiálních stránkách podpory se objevilo doporučení, ve kterém Apple uživatelům radí nepoužívat kryty pro kameru na svých MacBoocích. Místo toho doporučuje spoléhat na diodu indikující aktivní kameru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor
Méně známý výrobce si dal za cíl vyřešit věčný problém řady hráčů. Uvnitř počítačové myši Mindshunter Zephyr se totiž nachází malý ventilátor, který by měl ochlazovat povrch dlaně a zabraňovat pocení.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
11.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář