www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nejnovější AGESA 1.0.0.3ABA pro Ryzeny má chyby, výrobci desek by jej neměli využívat

Nejnovější AGESA 1.0.0.3ABA pro Ryzeny má chyby, výrobci desek by jej neměli využívat
, , aktualita
Mikrokód AGESA verze 1.0.0.3ABA byl označen za chybový a potenciálně problémový, takže výrobci desek by jej neměli využívat a zákazníci instalovat BIOSy, které jsou na něm založeny. Nepleťme si jej však s AGESA 1.0.0.3AB. 
K oblíbeným
reklama
Snaha firmy AMD poskytnout novým procesorům podporu i na starších deskách je dvousečná. Zákazníci tím jednak mohou být potěšeni, ale na druhou stranu mohou očekávat i problémy, které vznikají tím, jak se AMD v koordinaci s výrobci desek snaží tuto podporu zajistit. To s sebou přináší i vedlejší problémy, jako třeba to, že nestačí kapacita paměti pro BIOS, což třeba společnost MSI řešila vydáním nových verzí desek s označením MAX a dvojnásobnou pamětí pro BIOS, aby jej nemusela zeštíhlovat. 
 
 
Na druhou stranu, nyní se bavíme o čipsetech řady AMD 400, které postihly problémy s mikrokódem AGESA ComboAM4 1.0.0.3ABA. Společnost AMD na jeho vývoj měla mnohem více času než v případě prvních procesorů Ryzen, však už v březnu se objevovala podpora nových modelů na starších deskách. Navíc jsou čipsety AMD 400 stále aktuální, neboť namísto celé nové řady přišel jen X570, takže v případě nižších řad žádnou novější volbu nemáme, a proto rozhodně nelze nad těmito problémy jen tak mávnout ruku, že uživatel má na výběr. Nemá, pokud si nechce kupovat drahé a žravé desky s X570, jen kvůli rozhraní PCIe 4.0. 
 
Nový AGESA verze 1.0.0.3ABA byl vypuštěn právě kvůli tomu, aby řešil problém se hrou Destiny 2 a kdo ví, kde by se ten mohl ještě projevit. Je ostatně podivné, že dle aktuálních informací se daná věc týká pouze a jen titulu Destiny 2 a zapotřebí je oprava v mikrokódu. 
 
Už to tedy vypadalo, že během tohoto týdne si lidé budou moci stáhnout a nainstalovat nový BIOS, který jim umožní Destiny 2 spustit, ovšem ukázalo se, že nový mikrokód má vedlejší účinek v destabilizaci rozhraní PCI Express, na což už začali poukazovat uživatelé desek od firem Asus a Gigabyte. 
 
Zástupce firmy Asus k tomu sdělil, že nové verze BIOSů byly tvořeny spěšně a nebyl čas je řádně otestovat. Problém vidí v chybách v mikrokódu, které by podrobné testování odhalilo a ty pak mohly být ve spolupráci s AMD vyřešeny, ale to nenastalo, výrobci vypustili do světa nové verze BIOSů a odnesli to uživatelé. Zde se dá ostatně pochopit, že výrobci desek si mohli vybrat, zda to risknou a budou čelit případným problémům s kvalitou, anebo budou nové verze BIOSů testovat a v takovém případě budou určitě označeni za lenochy a loudaly. 
 
Pro uživatele nyní platí, že by raději neměli instalovat nejnovější verzi BIOSu, a to už jen proto, že ne všude se uvádí konkrétní verze mikrokódu, čili namísto 1.0.0.3ABA může být pouze 1.0.0.3. Ovšem výrobci desek by už snad měli vadné verze ze svých stránek stáhnout a řídit se můžeme také podle data vydání. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře