Nejnovější AGESA 1.0.0.3ABA pro Ryzeny má chyby, výrobci desek by jej neměli využívat
19.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Mikrokód AGESA verze 1.0.0.3ABA byl označen za chybový a potenciálně problémový, takže výrobci desek by jej neměli využívat a zákazníci instalovat BIOSy, které jsou na něm založeny. Nepleťme si jej však s AGESA 1.0.0.3AB.
Snaha firmy AMD poskytnout novým procesorům podporu i na starších deskách je dvousečná. Zákazníci tím jednak mohou být potěšeni, ale na druhou stranu mohou očekávat i problémy, které vznikají tím, jak se AMD v koordinaci s výrobci desek snaží tuto podporu zajistit. To s sebou přináší i vedlejší problémy, jako třeba to, že nestačí kapacita paměti pro BIOS, což třeba společnost MSI řešila vydáním nových verzí desek s označením MAX a dvojnásobnou pamětí pro BIOS, aby jej nemusela zeštíhlovat.
Na druhou stranu, nyní se bavíme o čipsetech řady AMD 400, které postihly problémy s mikrokódem AGESA ComboAM4 1.0.0.3ABA. Společnost AMD na jeho vývoj měla mnohem více času než v případě prvních procesorů Ryzen, však už v březnu se objevovala podpora nových modelů na starších deskách. Navíc jsou čipsety AMD 400 stále aktuální, neboť namísto celé nové řady přišel jen X570, takže v případě nižších řad žádnou novější volbu nemáme, a proto rozhodně nelze nad těmito problémy jen tak mávnout ruku, že uživatel má na výběr. Nemá, pokud si nechce kupovat drahé a žravé desky s X570, jen kvůli rozhraní PCIe 4.0.
Nový AGESA verze 1.0.0.3ABA byl vypuštěn právě kvůli tomu, aby řešil problém se hrou Destiny 2 a kdo ví, kde by se ten mohl ještě projevit. Je ostatně podivné, že dle aktuálních informací se daná věc týká pouze a jen titulu Destiny 2 a zapotřebí je oprava v mikrokódu.
Už to tedy vypadalo, že během tohoto týdne si lidé budou moci stáhnout a nainstalovat nový BIOS, který jim umožní Destiny 2 spustit, ovšem ukázalo se, že nový mikrokód má vedlejší účinek v destabilizaci rozhraní PCI Express, na což už začali poukazovat uživatelé desek od firem Asus a Gigabyte.
Zástupce firmy Asus k tomu sdělil, že nové verze BIOSů byly tvořeny spěšně a nebyl čas je řádně otestovat. Problém vidí v chybách v mikrokódu, které by podrobné testování odhalilo a ty pak mohly být ve spolupráci s AMD vyřešeny, ale to nenastalo, výrobci vypustili do světa nové verze BIOSů a odnesli to uživatelé. Zde se dá ostatně pochopit, že výrobci desek si mohli vybrat, zda to risknou a budou čelit případným problémům s kvalitou, anebo budou nové verze BIOSů testovat a v takovém případě budou určitě označeni za lenochy a loudaly.
Pro uživatele nyní platí, že by raději neměli instalovat nejnovější verzi BIOSu, a to už jen proto, že ne všude se uvádí konkrétní verze mikrokódu, čili namísto 1.0.0.3ABA může být pouze 1.0.0.3. Ovšem výrobci desek by už snad měli vadné verze ze svých stránek stáhnout a řídit se můžeme také podle data vydání.
Zdroj: techPowerUp