www.svethardware.cz
>
>

Německý soud rozhodl, že rodiče mohou být odpovědní za krytí pirátství svých dětí

Německý soud rozhodl, že rodiče mohou být odpovědní za krytí pirátství svých dětí
, , aktualita
Němečtí rodiče se dle rozhodnutí Mnichovského soudu nebudou moci spoléhat na to, že budou moci své děti beztrestně krýt v případě obvinění z počítačového pirátství. Jde tak o věc, která je v našem i německém právu spojena s tzv. osobou blízkou. 
K oblíbeným
reklama
Německé právo dříve chránilo rodiče před tím, aby vypovídali proti svým dětem, a to v případech, kdy byla domácnost obviněna z porušování autorského zákona, a to třeba sdílením hudby. O tu jde i v tomto přelomovém případě, kde bylo rozhodnuto, že rodiče nemohou beztrestně krýt vlastní potomky. 
 
 
Jedná se o případ táhnoucí se zpět k roku 2011, kdy společnost Universal Music zaměřila jistou domácnost, z jejíž internetové přípojky mělo být sdíleno album Loud zpěvačky Rihanna. Odpovědní rodiče v domácnosti opakovali, že pomalu ani nevědí, kdo to Rihanna je, natož aby sdíleli její album, nicméně bylo to jedno z jejich tří dětí, které se onoho sdílení dopustilo. Rodiče se odvolali na své právo nevypovídat proti osobě blízké, kvůli čemuž nebylo možné určit konkrétního viníka. 
 
Mnichovský soud první instance toto právo sice nezpochybňuje, ovšem i tak nařídil rodičům zaplatit pokutu 3900 eur, s čímž Bundesgerichtshof (Nejvyšší soud) souhlasil a předal věc ještě pro projednání v Bundesverfassungsgerichts (BVerG), čili Spolkovém ústavním soudu. Ten rozhodnutí potvrdil, takže je už konečné a uvedl, že ochrana rodiny není navržena k tomu, aby ji lidé takticky využívali k tomu, aby mohli beztrestně uniknout před obviněním z porušování vlastnických práv. Čili fakt, že lidé žijí ve společné domácnosti, je ještě neopravňuje k tomu, aby odmítli vypovídat. 
 
Ústavní soud také určil, jak mají nižší instance v budoucnu postupovat. Pokud někdo ví, kdo z jeho blízkých se dopustil porušení autorského práva, bude muset proti němu vypovídat, jinak se sám vystavuje postižení. To dle kolínského právníka Christiana Solmeckeho znamená, že u soudu se s lepším potážou spíše ti, kteří budou vypovídat, že nic neví a rozhodně ne ti, kteří se budou odvolávat na osobu blízkou. 
 
Solmecke tak rodičům doporučuje připustit možnost, že se dané věci dopustilo jedno z jejich dětí, ale zároveň mají uvést, že jednoduše nevědí, které z nich to bylo. Soud by jim pak musel dokázat, že neříkají pravdu a vědí, kdo to byl. V takovém případě ho musí označit, nebo sami čelit trestu.
 
K tomu by se dalo pod čarou dodat, že kdo tak chce této možnosti využít, musí si pořídit alespoň dvě děti, tak snad abychom firmu Universal ještě pochválili za její snahy o zvýšení porodnosti. 
 
Zdroj: KitGuru


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková