www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD

Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
, , aktualita
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
K oblíbeným
reklama
Výdrž SSD je téma, které bývá často až přeceňované, což je nejspíše přímý dopad toho, že se uvádí počet možných přepisů celé paměti SSD. Dnes to jsou stovky přepisů a běžně kolem 600, což na první pohled vypadá jako velice malá hodnota, kvůli níž máme vyhlídku na brzké selhání.
 
 
Je třeba si ale uvědomit tři věci. Zaprvé, kapacita SSD roste a s ní i celkový objem dat, který nám onen počet přepisů umožní do paměti v průběhu životnosti zapsat. Zadruhé, v rámci běžného použití počítače denně moc dat nezapíšeme a jestli jde o 30 GB, pak už jde o velice intenzivně využívané PC. Samozřejmě jsou tu výjimky, třeba když PC denně produkují kvanta dat například zpracováváním videa a s tím je třeba počítat. A zatřetí, počet přepisů ve specifikacích se udává jen ve vztahu k záruce a reálná výdrž může být a také bývá výrazně vyšší. 
 
Nicméně SSD může selhat z mnoha různých důvodů a postupné opotřebování buněk zápisem je jen jeden z nich. Ostatně právě i SSD zahrnují systém S.M.A.R.T. varující před různými problémy, ovšem na co se zaměří nová funkce ve Windows 10, která už je nabízena v rámci sestavení 20266?
 
Ta nám ukáže výše zobrazené upozornění v případě, že systém monitorování kondice zaznamená neobvyklé hodnoty, anebo se už životnost pamětí bude blížit ke svému stanovenému limitu. Půjde tak i o S.M.A.R.T. a celkově o funkci, kterou zajišťují různé utility. 
 
Co se týče opotřebování, pak by nemělo jít jen o překročení nějakého pevně stanoveného limitu zápisu. Systém bude sledovat i využití záložní paměti využívající se právě namísto vadných buněk a pokud ta začne docházet, je zřejmé, že SSD už asi dlouho nevydrží. Může také jít o příliš vysoký počet chyb při zpracování dat, takže uživatel pak bude vyzván k tomu, aby bezodkladně provedl zálohu důležitých dat. Ve Správě disků pak budou k dispozici další údaje: 
 
 
Tato funkce v rámci uvedeného sestavení Windows 10 funguje zatím jen s SSD pro NVMe/PCIe a je otázka, zda bude později využitelná i pro SATA SSD nebo v jiné podobě pro pevné disky. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře