www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD

Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
, , aktualita
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
K oblíbeným
reklama
Výdrž SSD je téma, které bývá často až přeceňované, což je nejspíše přímý dopad toho, že se uvádí počet možných přepisů celé paměti SSD. Dnes to jsou stovky přepisů a běžně kolem 600, což na první pohled vypadá jako velice malá hodnota, kvůli níž máme vyhlídku na brzké selhání.
 
 
Je třeba si ale uvědomit tři věci. Zaprvé, kapacita SSD roste a s ní i celkový objem dat, který nám onen počet přepisů umožní do paměti v průběhu životnosti zapsat. Zadruhé, v rámci běžného použití počítače denně moc dat nezapíšeme a jestli jde o 30 GB, pak už jde o velice intenzivně využívané PC. Samozřejmě jsou tu výjimky, třeba když PC denně produkují kvanta dat například zpracováváním videa a s tím je třeba počítat. A zatřetí, počet přepisů ve specifikacích se udává jen ve vztahu k záruce a reálná výdrž může být a také bývá výrazně vyšší. 
 
Nicméně SSD může selhat z mnoha různých důvodů a postupné opotřebování buněk zápisem je jen jeden z nich. Ostatně právě i SSD zahrnují systém S.M.A.R.T. varující před různými problémy, ovšem na co se zaměří nová funkce ve Windows 10, která už je nabízena v rámci sestavení 20266?
 
Ta nám ukáže výše zobrazené upozornění v případě, že systém monitorování kondice zaznamená neobvyklé hodnoty, anebo se už životnost pamětí bude blížit ke svému stanovenému limitu. Půjde tak i o S.M.A.R.T. a celkově o funkci, kterou zajišťují různé utility. 
 
Co se týče opotřebování, pak by nemělo jít jen o překročení nějakého pevně stanoveného limitu zápisu. Systém bude sledovat i využití záložní paměti využívající se právě namísto vadných buněk a pokud ta začne docházet, je zřejmé, že SSD už asi dlouho nevydrží. Může také jít o příliš vysoký počet chyb při zpracování dat, takže uživatel pak bude vyzván k tomu, aby bezodkladně provedl zálohu důležitých dat. Ve Správě disků pak budou k dispozici další údaje: 
 
 
Tato funkce v rámci uvedeného sestavení Windows 10 funguje zatím jen s SSD pro NVMe/PCIe a je otázka, zda bude později využitelná i pro SATA SSD nebo v jiné podobě pro pevné disky. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct
NVIDIA nedávno ohlásila, že pro Itálii chystá světově nejvýkonnější AI superpočítač a nyní se hlásí také AMD s novinkou ze stejného soudku. Půjde o systém LUMI s výkonem velice slušných 550 PetaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s
Společnost Silicon Motion si připravila trojici nových kontrolerů, které mají společné to, že budou využívány pro nová SSD pro rozhraní PCIe 4.0 a NVMe 1.4. Jde o jeden pro low-end, jeden pro mainstream a zbylý pro hi-end. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Včera, aktualita, Jan Vítek