www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nová GPU NVIDIE mohou použít AI pro simulaci vlasů

Nová GPU NVIDIE mohou použít AI pro simulaci vlasů
, , aktualita
Někdo v NVIDII má zřejmě zvláštní zálibu ve vlasech, i když je jasné, že jejich realistické ztvárnění a vykreslování v reálném čase je velká výzva. V případě příštích grafických karet by tomu mohla napomoci i umělá inteligence. 
reklama
Dobře si vzpomínáme na poslední vlnu titulů s Hairworks, jako byl třeba třetí díl zaklínače, kde se probíralo především to, jaký vliv má tato technologie na výkon, respektive na výslednou snímkovací frekvenci a žádná hitparáda to nebyla ani na samotných GeForce, natož pak na Radeonech. 
 
 
NVIDIA a AMD dobře vědí, že hráče je vhodné zaujmout nejen výkonem, ale také další funkčností nových grafických karet, pro což potřebují také spolupráci vývojářů her, a to platí především pro AAA tituly. A nyní by se mohla eventuelně uplatit právě umělá inteligence, která by zajistila lepší ztvárnění vlasů či chlupů. Informuje nás o tom server PCGamersN, který hovoří o společné práci Univerzity v Jižní Karolíně, Pinscreenu a Microsoftu. Ta má zajistit automatické vytvoření 3D modelu s vlasy pouze ze 2D fotografie. Jde tak především o digitalizaci vzhledu lidských postav, což znamená snadnější tvorbu modelů třeba právě pro hry. 
 
Právě realistické modelování vlasů je velice náročné. Tvář lze celkem snadno vytvořit na základě různých parametrů, což ostatně sami známe z různých editorů, které využívají herní studia a sama nám je i nabízejí. Dobré možnosti má k tomu třeba TES: Skyrim nebo řada jiných her. Že by nám ale některý z nich nabídl kromě několika připravených konkrétních modelů vlasového porostu možnost vytvořit si vlastní, to se nevidí. Vlasy jsou na rozdíl od obličejových rysů nepoddajná struktura, která může nabývat nespočtu různých podob, jež nejsou jednoduše popsatelné. Nejjednodušší je tak tuto podobu nasnímat a pokud to AI uspokojivě zvládne jen z pohledu na jednu fotografii, tím lépe. 
 
 
Čili to znamená, že by počítačové hře vybavené novou AI funkcí měl stačit jeden snímek hráče a z toho bude moci snadno a rychle vytvořit odpovídající účes pro našeho avatara. Tvůrci se chlubí, že jde o model nenáročný na úložný prostor pro potřebná data umí v podstatě v reálném čase vytvořit odpovídají model účesu s 30.000 vlasy, a to při cca 17 FPS. Vytvořen byl jako obvykle, a to trénováním na vysokém počtu příkladů. Využit byl dataset s celkem 40 tisíci účes na nějakých 160 tisících obrázcích. Ve výsledku pak zabere vytvoření 3D modelu s vlasy jen několik milisekund. Aktuálně nejde o dokončený systém, který by už šlo nasadit, a tak bude třeba další trénink. 
 
Co se týče použití v reálném světě, AMD i NVIDIA už mají své vlasové technologie HairWorks a TressFX, které slouží pro realistické vykreslení vlasů a chlupů, takže zde by se nová AI mohla uplatnit. Ostatně Jensen Huang (CEO NVIDIE) už dříve prozradil, že umělá inteligence se v budoucích hrách uplatní, což prohlásil právě v rozhovoru o jádrech Tensor v aktuálních nejmodernějších GPU NVIDIA, čili Volta. 
 
Zdroj: PCGamesN


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik
Malý Magellanův oblak se měl v minulosti srazit s Velkým Magellanovým oblakem a tato trpasličí galaxie má dle nejnovějších pozorování nyní rapidně přicházet o vodík, a to větším tempem, než by měla být jeho spotřeba díky hvězdotvorbě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek