www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>

Nová verze Windows 10 bude počítat s kvalitou jednotlivých CPU jader

Nová verze Windows 10 bude počítat s kvalitou jednotlivých CPU jader
, , aktualita
Moderní procesory využívají výrobní procesy na hranicích jejich možností, a tak se přihodilo, že dnes už neřešíme jen kvalitu celého procesoru a co zvládne, ale i jednotlivých jader. Microsoft na to bude reagovat. 
K oblíbeným
reklama
Na podzim očekáváme další velkou aktualizaci systému Windows 10, o niž by měli mít zájem především majitelé moderních procesorů. O tomto tématu se v poslední mluvilo především ve spojitosti s procesory Ryzen 3000 společnosti AMD, ale jde samozřejmě i o téma pro procesory Intel, a to modely vybavené technologií Turbo Boost 3.0, takže to není nic nového. Nicméně Turbo Boost 3.0 dosud funguje pouze na HEDT procesorech Intelu. 
 
 
I procesory Intel tak vybírají ve svých řadách ta nejpovedenější jádra, která mají zvládnout to nejvyšší turbo po nejdelší dobu. V případě společnosti AMD jsme zase mluvili o tom, že její moderní procesory Ryzen 3000 zvládnou nejvyšší turbo třeba jen na jednom jádru, což bude naprosto v pořádku, pokud s tím bude počítat operační systém. Však je jasné, že je třeba zajistit, aby jednovláknová zátěž vždy zaměstnávala právě to jádro, které je schopno nejvyšších taktů. 
 
Systém Windows 10 ve verzi prozatím označované jako 2H19 Update, tak bude schopen rozpoznat tato "upřednostňovaná jádra", čili si nechá poradit, která by měl využívat prioritně. Procesory Intel s Turbo Boost Max 3.0 i AMD Ryzen jsou schopny systému takovou informaci sdělit. Procesory Ryzen dokáží určit, které jádro ze všech dostupných je to nejlepší a které je nejlepší v rámci jednoho CCX, takže nyní už to všechno závisí pouze a jen na Microsoftu, jak toho využije. 
 
Dle Intelu by mohla takováto optimalizace na straně operačního systému zajistit, aby výkon v zátěži jednoho až čtyř jader stoupl až o 15 procent, což vypadá spíše na extrémní případ, ale nějaká rezerva tu prostě je. Dlužno také říci, že Microsoft měl začít lépe využívat procesory Zen s ohledem na jejich vícejádrovou topologii založenou na CCX od verze Windows 10 1903, nicméně to dosud neplatilo pro prioritní využití těch nejlepších dostupných jader.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů