www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu
, , aktualita
Mnozí uživatele si už zvykli na to, že jejich grafická karta umí v klidovém 2D provozu pracovat tak efektivně, že své ventilátory rovnou vypne. To je už zcela běžná vlastnost, ovšem ne tak v případě nových Radeonů RX 5700. 
K oblíbeným
reklama
Radeony RX 5700 jsou celkově velice povedené karty, ovšem pro jejich chlazení to moc neplatí. AMD ho sice obhajuje tak, že pomáhá s chlazením skříně, a nepřispívá k ohřívání vzduchu uvnitř ní, ovšem to je vykoupeno nízkým výkonem samotného chladiče, vysokou hlučností a ta je kvůli ovladačům Radeon 19.7.3 nyní v klidu ještě vyšší než dříve. 
 
 
 
Ukazuje na to jednoduchý test, z jehož výsledků zjistíme, že dříve se ventilátory na kartách Radeon RX 5700 a 5700 XT točily jen na 13 či 14 procent, což znamenalo otáčky kolem 700 RPM. S novými ovladači jsou otáčky už mezi 1100 a 1200 RPM a to představuje zvýšení hlučnosti na hladinu těsně pod 30 dBA. A jak už bylo řečeno, jde přitom o provoz karty zcela v klidu, kdy nereferenční modely už zcela běžně nevydávají žádný hluk, protože své ventilátory zastavují a zvládají své chlazení pasivně. 
 
Nejde přitom o to, že by karty kvůli novým ovladačům nějak více topily a vyšší otáčky byly jen reakcí na takovou skutečnost. Dle testů byly teploty s ovladači verze 19.7.2 kolem 42 °C a s ovladači 19.7.3 pak 38 °C pro RX 5700 XT a 37 °C pro RX 5700. Nedá se tak ani říci, že by vyšší otáčky měly nějaký smysl, však 42 °C není vysoká teplota, kterou by bylo zapotřebí srážet dolů, takže to můžeme brát spíše jako chybu, kterou pocítí více než cokoliv jiného uši majitele karty. 
 
Nové Radeony přitom recenzenti chválili za to, že jsou v klidu tiché, i když ne zcela bezhlučné a to už nyní kvůli novým ovladačům neplatí. Server techPowerUp tak vznesl dotaz na AMD, o co v tomto případě jde a zda jde o chybu, nebo o vědomou změnu. Co se týče maximálních otáček, ty ovlivněny nejsou, protože obě nové karty mají maximální otáčky ventilátorů, kterých se stejně dosáhne už po cca půl minutě žátěže. 
 
Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů