www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu
, , aktualita
Mnozí uživatele si už zvykli na to, že jejich grafická karta umí v klidovém 2D provozu pracovat tak efektivně, že své ventilátory rovnou vypne. To je už zcela běžná vlastnost, ovšem ne tak v případě nových Radeonů RX 5700. 
K oblíbeným
reklama
Radeony RX 5700 jsou celkově velice povedené karty, ovšem pro jejich chlazení to moc neplatí. AMD ho sice obhajuje tak, že pomáhá s chlazením skříně, a nepřispívá k ohřívání vzduchu uvnitř ní, ovšem to je vykoupeno nízkým výkonem samotného chladiče, vysokou hlučností a ta je kvůli ovladačům Radeon 19.7.3 nyní v klidu ještě vyšší než dříve. 
 
 
 
Ukazuje na to jednoduchý test, z jehož výsledků zjistíme, že dříve se ventilátory na kartách Radeon RX 5700 a 5700 XT točily jen na 13 či 14 procent, což znamenalo otáčky kolem 700 RPM. S novými ovladači jsou otáčky už mezi 1100 a 1200 RPM a to představuje zvýšení hlučnosti na hladinu těsně pod 30 dBA. A jak už bylo řečeno, jde přitom o provoz karty zcela v klidu, kdy nereferenční modely už zcela běžně nevydávají žádný hluk, protože své ventilátory zastavují a zvládají své chlazení pasivně. 
 
Nejde přitom o to, že by karty kvůli novým ovladačům nějak více topily a vyšší otáčky byly jen reakcí na takovou skutečnost. Dle testů byly teploty s ovladači verze 19.7.2 kolem 42 °C a s ovladači 19.7.3 pak 38 °C pro RX 5700 XT a 37 °C pro RX 5700. Nedá se tak ani říci, že by vyšší otáčky měly nějaký smysl, však 42 °C není vysoká teplota, kterou by bylo zapotřebí srážet dolů, takže to můžeme brát spíše jako chybu, kterou pocítí více než cokoliv jiného uši majitele karty. 
 
Nové Radeony přitom recenzenti chválili za to, že jsou v klidu tiché, i když ne zcela bezhlučné a to už nyní kvůli novým ovladačům neplatí. Server techPowerUp tak vznesl dotaz na AMD, o co v tomto případě jde a zda jde o chybu, nebo o vědomou změnu. Co se týče maximálních otáček, ty ovlivněny nejsou, protože obě nové karty mají maximální otáčky ventilátorů, kterých se stejně dosáhne už po cca půl minutě žátěže. 
 
Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek5 komentářů