www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu

Nové ovladače zvyšují hluk Radeonů Navi pracujících v klidu
, , aktualita
Mnozí uživatele si už zvykli na to, že jejich grafická karta umí v klidovém 2D provozu pracovat tak efektivně, že své ventilátory rovnou vypne. To je už zcela běžná vlastnost, ovšem ne tak v případě nových Radeonů RX 5700. 
K oblíbeným
reklama
Radeony RX 5700 jsou celkově velice povedené karty, ovšem pro jejich chlazení to moc neplatí. AMD ho sice obhajuje tak, že pomáhá s chlazením skříně, a nepřispívá k ohřívání vzduchu uvnitř ní, ovšem to je vykoupeno nízkým výkonem samotného chladiče, vysokou hlučností a ta je kvůli ovladačům Radeon 19.7.3 nyní v klidu ještě vyšší než dříve. 
 
 
 
Ukazuje na to jednoduchý test, z jehož výsledků zjistíme, že dříve se ventilátory na kartách Radeon RX 5700 a 5700 XT točily jen na 13 či 14 procent, což znamenalo otáčky kolem 700 RPM. S novými ovladači jsou otáčky už mezi 1100 a 1200 RPM a to představuje zvýšení hlučnosti na hladinu těsně pod 30 dBA. A jak už bylo řečeno, jde přitom o provoz karty zcela v klidu, kdy nereferenční modely už zcela běžně nevydávají žádný hluk, protože své ventilátory zastavují a zvládají své chlazení pasivně. 
 
Nejde přitom o to, že by karty kvůli novým ovladačům nějak více topily a vyšší otáčky byly jen reakcí na takovou skutečnost. Dle testů byly teploty s ovladači verze 19.7.2 kolem 42 °C a s ovladači 19.7.3 pak 38 °C pro RX 5700 XT a 37 °C pro RX 5700. Nedá se tak ani říci, že by vyšší otáčky měly nějaký smysl, však 42 °C není vysoká teplota, kterou by bylo zapotřebí srážet dolů, takže to můžeme brát spíše jako chybu, kterou pocítí více než cokoliv jiného uši majitele karty. 
 
Nové Radeony přitom recenzenti chválili za to, že jsou v klidu tiché, i když ne zcela bezhlučné a to už nyní kvůli novým ovladačům neplatí. Server techPowerUp tak vznesl dotaz na AMD, o co v tomto případě jde a zda jde o chybu, nebo o vědomou změnu. Co se týče maximálních otáček, ty ovlivněny nejsou, protože obě nové karty mají maximální otáčky ventilátorů, kterých se stejně dosáhne už po cca půl minutě žátěže. 
 
Zdroj: techPowerUp


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek