www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?
, , aktualita
Zákazníci na západě si nyní mohou užívat velice slušných slev z cen procesorů Ryzen druhé generace. To pochopitelně způsobil nástup třetí generace a snaha zbavovat se starých zásob. Ovšem jak to funguje u nás? 
K oblíbeným
reklama
Například procesor AMD Ryzen 5 2600X je nyní na Amazonu k dispozici se slevou za 150 dolarů, což je oproti původní obvyklé ceně 259,50 USD slušný rozdíl a to samé platí i na Newegg, kde se dá stejný procesor také koupit tak levně. Oněch 150 dolarů je přitom částka, která odpovídá spíše low-endu z řad Ryzenů a jde o hranici mezi Ryzen 5 a Ryzen 3 první generace, přičemž Ryzen 5 2600X je stále velice slušný procesor a z hlediska výkonu a ceny to je rovnou hit. 
 
 
Ještě než se podíváme na ceny v českých obchodech, tak je třeba říci, že zmíněný konkrétní Ryzen je nyní v Amazonu a na Newegg opravdu v akci a jde spíše o výjimečnou slevu. U nás něco takového automaticky čekat nelze. 
 
Ceny starých procesorů však na nástup nových skutečně reagují, i když zatím ne moc prudce a ne u všech. Právě model AMD Ryzen 5 2600X výrazněji zlevnil už v květnu, ovšem co se týče průměrné ceny, ta klesla v reakci na nástup nových modelů jen o několik stokorun. Podobně je na tom i Ryzen 5 2600 a zrovna u něj se dá říci, že jeho cena od uvedení na trh postupně klesá a vývoj z posledních týdnů se v tomto trendu nevyznačuje ničím zvláštním. 
 
Osmijádrový AMD Ryzen 7 2700 také nezlevnil zrovna skokově a spíše jde o pozvolný sešup během celého června a července. Dnes už se dá pořídit za cenu mírně nad 5000 Kč, což je velice dobrá nabídka, která odpovídá novému Ryzen 5 3600. Mnohem hůř je na tom dosavadní hi-end v podobě Ryzen 7 2700X, který je o dva tisíce dražší, i když i pro něj platí, že za poslední cca dva měsíce cena klesla i o tisícikorunu. 
 
Ceny procesorů Ryzen první generace už neklesají a v případě modelu 1800X spíše v průměru rostou, takže druhá generace už na ně začala seshora tlačit a vypadá to, že ta první už to bude mít brzy za sebou a její čas na trhu skončí. 
 
Co se týče nejnovějších 7nm Ryzen 3000, pak jejich ceny už se konečně začaly mít v obchodech slušné rozpětí, což platí zvláště pro ty levnější, ale jinak jde o očekávané částky. Například modelový i cenový nástupce procesoru Ryzen 7 2700X, čili Ryzen 7 3700X (329 USD) začíná s cenou tam, kde jeho předchůdce, takže na cca 9000 Kč s DPH. Pokud tak bude vývoj cen podobný, brzy by se měly objevit obchody, kde bude stát i o tisícovku méně, ovšem na nějaký brzký pokles cen nečekejme. To by musel nějakým způsobem reagovat především Intel a pro něj jsou slevy stále sprosté slovo a novou generaci jeho procesorů očekáváme až v příštím roce. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář