www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?
, , aktualita
Zákazníci na západě si nyní mohou užívat velice slušných slev z cen procesorů Ryzen druhé generace. To pochopitelně způsobil nástup třetí generace a snaha zbavovat se starých zásob. Ovšem jak to funguje u nás? 
K oblíbeným
reklama
Například procesor AMD Ryzen 5 2600X je nyní na Amazonu k dispozici se slevou za 150 dolarů, což je oproti původní obvyklé ceně 259,50 USD slušný rozdíl a to samé platí i na Newegg, kde se dá stejný procesor také koupit tak levně. Oněch 150 dolarů je přitom částka, která odpovídá spíše low-endu z řad Ryzenů a jde o hranici mezi Ryzen 5 a Ryzen 3 první generace, přičemž Ryzen 5 2600X je stále velice slušný procesor a z hlediska výkonu a ceny to je rovnou hit. 
 
 
Ještě než se podíváme na ceny v českých obchodech, tak je třeba říci, že zmíněný konkrétní Ryzen je nyní v Amazonu a na Newegg opravdu v akci a jde spíše o výjimečnou slevu. U nás něco takového automaticky čekat nelze. 
 
Ceny starých procesorů však na nástup nových skutečně reagují, i když zatím ne moc prudce a ne u všech. Právě model AMD Ryzen 5 2600X výrazněji zlevnil už v květnu, ovšem co se týče průměrné ceny, ta klesla v reakci na nástup nových modelů jen o několik stokorun. Podobně je na tom i Ryzen 5 2600 a zrovna u něj se dá říci, že jeho cena od uvedení na trh postupně klesá a vývoj z posledních týdnů se v tomto trendu nevyznačuje ničím zvláštním. 
 
Osmijádrový AMD Ryzen 7 2700 také nezlevnil zrovna skokově a spíše jde o pozvolný sešup během celého června a července. Dnes už se dá pořídit za cenu mírně nad 5000 Kč, což je velice dobrá nabídka, která odpovídá novému Ryzen 5 3600. Mnohem hůř je na tom dosavadní hi-end v podobě Ryzen 7 2700X, který je o dva tisíce dražší, i když i pro něj platí, že za poslední cca dva měsíce cena klesla i o tisícikorunu. 
 
Ceny procesorů Ryzen první generace už neklesají a v případě modelu 1800X spíše v průměru rostou, takže druhá generace už na ně začala seshora tlačit a vypadá to, že ta první už to bude mít brzy za sebou a její čas na trhu skončí. 
 
Co se týče nejnovějších 7nm Ryzen 3000, pak jejich ceny už se konečně začaly mít v obchodech slušné rozpětí, což platí zvláště pro ty levnější, ale jinak jde o očekávané částky. Například modelový i cenový nástupce procesoru Ryzen 7 2700X, čili Ryzen 7 3700X (329 USD) začíná s cenou tam, kde jeho předchůdce, takže na cca 9000 Kč s DPH. Pokud tak bude vývoj cen podobný, brzy by se měly objevit obchody, kde bude stát i o tisícovku méně, ovšem na nějaký brzký pokles cen nečekejme. To by musel nějakým způsobem reagovat především Intel a pro něj jsou slevy stále sprosté slovo a novou generaci jeho procesorů očekáváme až v příštím roce. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek