www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?
, , aktualita
Zákazníci na západě si nyní mohou užívat velice slušných slev z cen procesorů Ryzen druhé generace. To pochopitelně způsobil nástup třetí generace a snaha zbavovat se starých zásob. Ovšem jak to funguje u nás? 
K oblíbeným
reklama
Například procesor AMD Ryzen 5 2600X je nyní na Amazonu k dispozici se slevou za 150 dolarů, což je oproti původní obvyklé ceně 259,50 USD slušný rozdíl a to samé platí i na Newegg, kde se dá stejný procesor také koupit tak levně. Oněch 150 dolarů je přitom částka, která odpovídá spíše low-endu z řad Ryzenů a jde o hranici mezi Ryzen 5 a Ryzen 3 první generace, přičemž Ryzen 5 2600X je stále velice slušný procesor a z hlediska výkonu a ceny to je rovnou hit. 
 
 
Ještě než se podíváme na ceny v českých obchodech, tak je třeba říci, že zmíněný konkrétní Ryzen je nyní v Amazonu a na Newegg opravdu v akci a jde spíše o výjimečnou slevu. U nás něco takového automaticky čekat nelze. 
 
Ceny starých procesorů však na nástup nových skutečně reagují, i když zatím ne moc prudce a ne u všech. Právě model AMD Ryzen 5 2600X výrazněji zlevnil už v květnu, ovšem co se týče průměrné ceny, ta klesla v reakci na nástup nových modelů jen o několik stokorun. Podobně je na tom i Ryzen 5 2600 a zrovna u něj se dá říci, že jeho cena od uvedení na trh postupně klesá a vývoj z posledních týdnů se v tomto trendu nevyznačuje ničím zvláštním. 
 
Osmijádrový AMD Ryzen 7 2700 také nezlevnil zrovna skokově a spíše jde o pozvolný sešup během celého června a července. Dnes už se dá pořídit za cenu mírně nad 5000 Kč, což je velice dobrá nabídka, která odpovídá novému Ryzen 5 3600. Mnohem hůř je na tom dosavadní hi-end v podobě Ryzen 7 2700X, který je o dva tisíce dražší, i když i pro něj platí, že za poslední cca dva měsíce cena klesla i o tisícikorunu. 
 
Ceny procesorů Ryzen první generace už neklesají a v případě modelu 1800X spíše v průměru rostou, takže druhá generace už na ně začala seshora tlačit a vypadá to, že ta první už to bude mít brzy za sebou a její čas na trhu skončí. 
 
Co se týče nejnovějších 7nm Ryzen 3000, pak jejich ceny už se konečně začaly mít v obchodech slušné rozpětí, což platí zvláště pro ty levnější, ale jinak jde o očekávané částky. Například modelový i cenový nástupce procesoru Ryzen 7 2700X, čili Ryzen 7 3700X (329 USD) začíná s cenou tam, kde jeho předchůdce, takže na cca 9000 Kč s DPH. Pokud tak bude vývoj cen podobný, brzy by se měly objevit obchody, kde bude stát i o tisícovku méně, ovšem na nějaký brzký pokles cen nečekejme. To by musel nějakým způsobem reagovat především Intel a pro něj jsou slevy stále sprosté slovo a novou generaci jeho procesorů očekáváme až v příštím roce. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek