www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?

Nové Ryzeny tlačí ceny starých dolů, platí to i u nás?
, , aktualita
Zákazníci na západě si nyní mohou užívat velice slušných slev z cen procesorů Ryzen druhé generace. To pochopitelně způsobil nástup třetí generace a snaha zbavovat se starých zásob. Ovšem jak to funguje u nás? 
K oblíbeným
reklama
Například procesor AMD Ryzen 5 2600X je nyní na Amazonu k dispozici se slevou za 150 dolarů, což je oproti původní obvyklé ceně 259,50 USD slušný rozdíl a to samé platí i na Newegg, kde se dá stejný procesor také koupit tak levně. Oněch 150 dolarů je přitom částka, která odpovídá spíše low-endu z řad Ryzenů a jde o hranici mezi Ryzen 5 a Ryzen 3 první generace, přičemž Ryzen 5 2600X je stále velice slušný procesor a z hlediska výkonu a ceny to je rovnou hit. 
 
 
Ještě než se podíváme na ceny v českých obchodech, tak je třeba říci, že zmíněný konkrétní Ryzen je nyní v Amazonu a na Newegg opravdu v akci a jde spíše o výjimečnou slevu. U nás něco takového automaticky čekat nelze. 
 
Ceny starých procesorů však na nástup nových skutečně reagují, i když zatím ne moc prudce a ne u všech. Právě model AMD Ryzen 5 2600X výrazněji zlevnil už v květnu, ovšem co se týče průměrné ceny, ta klesla v reakci na nástup nových modelů jen o několik stokorun. Podobně je na tom i Ryzen 5 2600 a zrovna u něj se dá říci, že jeho cena od uvedení na trh postupně klesá a vývoj z posledních týdnů se v tomto trendu nevyznačuje ničím zvláštním. 
 
Osmijádrový AMD Ryzen 7 2700 také nezlevnil zrovna skokově a spíše jde o pozvolný sešup během celého června a července. Dnes už se dá pořídit za cenu mírně nad 5000 Kč, což je velice dobrá nabídka, která odpovídá novému Ryzen 5 3600. Mnohem hůř je na tom dosavadní hi-end v podobě Ryzen 7 2700X, který je o dva tisíce dražší, i když i pro něj platí, že za poslední cca dva měsíce cena klesla i o tisícikorunu. 
 
Ceny procesorů Ryzen první generace už neklesají a v případě modelu 1800X spíše v průměru rostou, takže druhá generace už na ně začala seshora tlačit a vypadá to, že ta první už to bude mít brzy za sebou a její čas na trhu skončí. 
 
Co se týče nejnovějších 7nm Ryzen 3000, pak jejich ceny už se konečně začaly mít v obchodech slušné rozpětí, což platí zvláště pro ty levnější, ale jinak jde o očekávané částky. Například modelový i cenový nástupce procesoru Ryzen 7 2700X, čili Ryzen 7 3700X (329 USD) začíná s cenou tam, kde jeho předchůdce, takže na cca 9000 Kč s DPH. Pokud tak bude vývoj cen podobný, brzy by se měly objevit obchody, kde bude stát i o tisícovku méně, ovšem na nějaký brzký pokles cen nečekejme. To by musel nějakým způsobem reagovat především Intel a pro něj jsou slevy stále sprosté slovo a novou generaci jeho procesorů očekáváme až v příštím roce. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů