Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
reklama

Nové sestavení Windows 10 nabízí funkce Timeline a Sets

21.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Nové sestavení Windows 10 nabízí funkce Timeline a Sets
Windows 10 Fall Creators Update se nestačil na našich počítačích ani zabydlet a Insideři mají už k dispozici nové zásadní sestavení systému, a to Windows 10 Insider build 17063. To nabídne mimo jiné dvě nové zajímavé funkce - Timeline a Sets.
Pokud ještě čekáte na to, až vám Microsoft sám nabídne Windows 10 Fall Creators Update, možná se ještě dlouho načekáte, neboť tato verze je jako obvykle uvolňována postupně. To je svým způsobem cena za hardwarovou a softwarovou rozmanitost světa osobních počítačů, s čímž se konkurenční Macy nedají srovnávat. Musíme tak počítat s tím, že Microsoft uvolňuje nové aktualizace i na základu hardwarových konfigurací počítačů a pokud se uživatel rozhodne počkat a neinstalovat si novou verzi ručně, nemá možnost dopředu vědět, kdy mu Microsoft takové aktualizační překvapení přichystá. A to může být v důsledku velice nemilé. 
 
Uživatelé v rámci programu Insider jsou ale vždy napřed a mohou si vyzkoušet funkce, které teprve budou zahrnuty v příští velké aktualizaci, ovšem s rizikem nestability nebo i ztráty dat, takže v žádném případě není vhodné instalovat zkušební sestavení jako hlavní operační systém. 
 
 
My tu máme tedy nové sestavené 17063, které nabízí mimo jiné funkci Timeline nahrazující klasický Task View vyvolávaný kombinací kláves Win+Tab. Task View je zobrazen na prvním obrázku a jak je vidět, ukazuje prostě náhledy oken se spuštěnými aplikacemi či okny prohlížeče. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Funkce Timeline bude fungovat podobně, ale zahrnuje v sobě i časovou osu s aplikacemi či webovými stránkami, na něž jsme se dívali předtím a jež jsou v daný čas už třeba dávno zavřeny. Jde tak o kombinaci přepínání mezi aplikacemi a historii otevřených aplikací či stránek, dokumentů, multimediálních souborů, atd.
 
Náhledy v Timeline jsou také seskupovány do Activities, jak Microsoft pojmenovat "kombinaci specifických aplikací a obsahu, s nímž jsme pracovali v daný čas". Budeme tak moci vyvolat zpět celou předešlou "aktivitu". 
 
 
S tím bude spojena i nová záložka v obecném nastavení, kde budeme moci určit, jaké uživatelské účty budou sledovány pomocí Timeline a zcela nepřekvapivě je tu i ve výchozím stavu zapnutá telemetrie.
 
Dále tu máme Sets, novou funkci týkající se rovněž přepínání mezi okny. Tyto "sady" budou podobně jako v předchozím případě čítat propojené či relevantní webové stránky, dokumenty a jiné soubory a také aplikace. Microsoft chce zajistit, abychom mezi těmito sadami mohli přepínat jedním klikem myši a znamená to také užší propojení aplikací Office a Edge se samotným systémem. 
 
Zatím jde o mladý koncept a Microsoft neposkytl žádné další podrobnosti, jako třeba zda budou v rámci Sets fungovat i jiné aplikace třetích stran a zda vůbec půjde o funkci integrovanou do základního systému, nebo něco nabízeného zvlášť ve Windows Store. Insideři se s touto funkcí setkají jako s kontrolovanou studií, která nebude přístupná všem. 
 
O dalších novinkách si můžete přečíst na blogu Microsoftu.