www.svethardware.cz
>
>

Nové sluneční články dokáží zachytit téměř celé dostupné spektrum

Nové sluneční články dokáží zachytit téměř celé dostupné spektrum
, , aktualita
Výzkumníci z Univerzity George Washingtona přišli s novými solárními články, které slibují vysokou efektivitu díky tomu, že dokáží zachytit energii z téměř celého spektra záření, které se k nám dostává ze Slunce. reklama
Obvykle používané soláční články zachytávají jen úzké spektrum záření dopadajícího na zem, což je hlavní důvod toho, proč se efektivita pohybuje jen kolem 20 až 30 procent. To se snažili vyřešit výzkumníci z Univerzity George Washingtona, kteří chtěli přijít s články využívajícími pokud možno celé spektrum, a tedy i veškerou energii záření ze Slunce, která dopadá na povrch článků.
 
Scientists design solar cell that captures nearly all energy of solar spectrum
 
To však neznamená, že by se posunuli blízko ke 100 procentům, však to by nepředstavovalo nic menšího než energetickou revoluci, ovšem efektivita jejich článků je i tak velice slušná, a to 44,5 %. Problém je ale jako obvykle ten, že tyto články zatím existují jen v laboratořích a otázka je, jak to bude s jejich reálným nasazením. Mají ale potenciál vytvořit nejefektivnější solární panely, které by byly k dispozici. 
 
Tyto články nepřipomínají klasické panely, jaké tvoří dnešní sluneční elektrárny. Jde o panely CVP (concentrator photovoltaic), které využívají optiku soustředící sluneční paprsky do úzkého prostoru, což je i jejich výhoda, neboť samotné panely nemusí být tak velké, takže je tu potenciál ušetřit na materiálu i celkových nákladech. Samotný článek by přitom měl zabírat plochu jen kolem milimetru čtverečního. 
 
Výsledek obrázku pro sluneční světlo spektrum
 
Zajímavé je především tím, že se skládá z mnoha vrstev, kde každá je určena pro absorpci jisté části spektra a ostatní záření nechá volně projít k dalším vrstvám. Na povrch Země přitom dopadá sluneční záření ve vlnových délkách od 250 do 2500 nm a nové články se hodí zvláště pro zachytávání záření v delších vlnách (infračervené), které sice nesou méně energie, ale IR spektrum je zato oproti viditelnému nebo i UV záření velice široké. Zatím nové články končí na 1750 nm, ale je tu potenciál se posunout do ještě delších vln. 
 
Tyto články byly vytvořeny jednak z klasických fotovoltaických komponent, které se nachází ve vyšších vrstvách a slouží k zachytávání kratších vln. Pod nimi jsou pak vrstvy tvořené antimonidem galitým propojené speciální metodou nazývající se transfer printing, která umožní jednotlivé vrstvy snadno a dobře propojit. 
 
Jako obvykle je hlavní nevýhodou nových článků vysoká cena potenciální výroby, ale to je už ohraná písnička. Na druhou stranu je tu ale i potenciál posunout 44,5% efektivitu ještě výše. 
 
Zdroj: Techxplore
reklama
Nejnovější články
YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa
YouTube byl poslední dobou kritizován za nevhodný postoj ke klipům propagujících nenávist a extrémistické názory. Nově ale proti terorismu a extrémismu bude bojovat přesměrováváním na protiteroristická videa.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky
Umělá inteligence dnes hýbe světem a Intel představil malou výpočetní "USB klíčenku", která dokáže rychle a efektivně akcelerovat hluboké neuronové sítě. Nese název Movidius Neural Compute Stick.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64 Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64
Společnost Nintendo vyvolala svými staronovými konzolemi NES a SNES Classic velkou vlnu zájmu, a tak není divu, že zatím ještě nepotvrzené informace udávají, že si chystá oživení dalšího klasického modelu. Tentokrát půjde o N64. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni
Před několika lety připadalo zástupcům společnosti HBO jako kompliment, že série Game of Thrones trhá torrentové rekordy ve stahování. Aktuálně už ale z tohoto faktu tak nadšení nejsou, jak dokazuje jejich varování. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI? Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI?
Trh se specializovaným hardwarem pro umělou inteligenci zahrnuje jen pár hlavních firem, které taková řešení nabízejí. Nyní se mezi ně chce protlačit také společnost Fujitsu, která nabídne své jednotky DLU - Deep Learning Unit.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře