www.svethardware.cz
>
>

Nové sluneční články dokáží zachytit téměř celé dostupné spektrum

Nové sluneční články dokáží zachytit téměř celé dostupné spektrum
, , aktualita
Výzkumníci z Univerzity George Washingtona přišli s novými solárními články, které slibují vysokou efektivitu díky tomu, že dokáží zachytit energii z téměř celého spektra záření, které se k nám dostává ze Slunce. reklama
Obvykle používané soláční články zachytávají jen úzké spektrum záření dopadajícího na zem, což je hlavní důvod toho, proč se efektivita pohybuje jen kolem 20 až 30 procent. To se snažili vyřešit výzkumníci z Univerzity George Washingtona, kteří chtěli přijít s články využívajícími pokud možno celé spektrum, a tedy i veškerou energii záření ze Slunce, která dopadá na povrch článků.
 
Scientists design solar cell that captures nearly all energy of solar spectrum
 
To však neznamená, že by se posunuli blízko ke 100 procentům, však to by nepředstavovalo nic menšího než energetickou revoluci, ovšem efektivita jejich článků je i tak velice slušná, a to 44,5 %. Problém je ale jako obvykle ten, že tyto články zatím existují jen v laboratořích a otázka je, jak to bude s jejich reálným nasazením. Mají ale potenciál vytvořit nejefektivnější solární panely, které by byly k dispozici. 
 
Tyto články nepřipomínají klasické panely, jaké tvoří dnešní sluneční elektrárny. Jde o panely CVP (concentrator photovoltaic), které využívají optiku soustředící sluneční paprsky do úzkého prostoru, což je i jejich výhoda, neboť samotné panely nemusí být tak velké, takže je tu potenciál ušetřit na materiálu i celkových nákladech. Samotný článek by přitom měl zabírat plochu jen kolem milimetru čtverečního. 
 
Výsledek obrázku pro sluneční světlo spektrum
 
Zajímavé je především tím, že se skládá z mnoha vrstev, kde každá je určena pro absorpci jisté části spektra a ostatní záření nechá volně projít k dalším vrstvám. Na povrch Země přitom dopadá sluneční záření ve vlnových délkách od 250 do 2500 nm a nové články se hodí zvláště pro zachytávání záření v delších vlnách (infračervené), které sice nesou méně energie, ale IR spektrum je zato oproti viditelnému nebo i UV záření velice široké. Zatím nové články končí na 1750 nm, ale je tu potenciál se posunout do ještě delších vln. 
 
Tyto články byly vytvořeny jednak z klasických fotovoltaických komponent, které se nachází ve vyšších vrstvách a slouží k zachytávání kratších vln. Pod nimi jsou pak vrstvy tvořené antimonidem galitým propojené speciální metodou nazývající se transfer printing, která umožní jednotlivé vrstvy snadno a dobře propojit. 
 
Jako obvykle je hlavní nevýhodou nových článků vysoká cena potenciální výroby, ale to je už ohraná písnička. Na druhou stranu je tu ale i potenciál posunout 44,5% efektivitu ještě výše. 
 
Zdroj: Techxplore
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu
V databázi výsledků benchmarku SiSoft Sandra se objevil procesor AMD Ryzen 5 2600, logický následovník procesoru Ryzen 5 1600. Dozvíme se tak už jeho takty, které byly dosud v případě 12nm procesorů Ryzen záhadou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února
Intel dosud nedostal na trh všechny procesory z generace Coffee Lake, ale vypadá to, že se dalších kousků dočkáme v polovině února. Vedle toho bychom se ale také už konečně měli dočkat základních desek s čipsety B360, H370 a H310.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta
Microsoft už v únoru vypustí do světa hru Age of Empires: Definitive Edition, čili řádně graficky přepracovaný původní titul. Vedle toho se může celkem sto tisíc registrovaných hráčů těšit na betu, která bude k dispozici ještě v lednu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla "Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
Včera, aktualita, Jan Vítek