www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000
, , aktualita
Díky novým verzím BIOSů pro existující základní desky s paticemi AM4 se dozvídáme i nové informace o tom, jaké budou procesory Ryzen 3000. Můžeme se podívat na další funkce pro jejich přetaktování a ladění. 
K oblíbeným
reklama
AMD se tak už dopředu s výrobci desek připravuje na nástup procesorů Ryzen 3000, jejichž představení můžeme očekávat na Computexu 2019. Budou zpětně kompatibilní s čipovými sadami X370 a X470 včetně jejich slabších verzí, a to i díky novým verzím BIOSů s mikrokódem AGESA-Combo 0.0.7.x. 
 
 
Ryzen 3000 budou složeny alespoň ze dvou čipů, jednoho 7nm čipletu s až 8 CPU jádry a pak je tu 14 či 12nm I/O čip, kde bude nejdůležitější částí paměťový řadič pro DDR4 a root complex pro rozhraní PCI Express, ale bude toho pochopitelně mnohem více a možná i další úroveň cache. Využití dvou čipů na procesorech Ryzen 3000 je už dávno jisté a očekává se, že čiplety budou na Ryzen 3000 až dva, ovšem to nemusí nutně znamenat, že na trh přijdou i 16jádrové desktopové procesory. Mohou být třeba "jen" 12 jádrové, alespoň zpočátku. 
 
 
Taková konfigurace procesoru nepřichází poprvé, i když v posledních letech jsme tu měli opačný trend. Procesory Intel Core "Clarkdale" totiž také obsahovaly dva samostatné čipy, ale tehdy jsme ještě mluvili o tom, že vedle procesoru je jeho northbridge. Právě tento čip totiž tradičně obsahoval paměťový kontroler, než se ten v pozdějších generacích stal součástí procesorů a northbridge jako samostatné čipy zanikly.
 
Dnes se tento přístup vrací, ale už mluvíme o čipletech a I/O čipech, pro jejichž propojení je také důležité mít velice rychlou sběrnici a tou je známá Infinity Fabric, která bude v třetí generaci samozřejmě vylepšena. Infinity Fabric ve 3. generaci Ryzen nabídne dvojnásobnou propustnost, čili až 100 GB/s, což je zapotřebí, když se nyní bude muset zajistit spojení v až 64jádrových procesorech. 
 
A co se tedy dozvíme z nových verzí BIOSů? Máme tu jednak potvrzení, že celá platforma dostala označení Valhalla, protože CBS sekce se nyní nazývá "Valhalla Common Options". Jde o souhrnné označení pro Ryzen 3000 "Matisse" a AMD 500 Series. 
 
V předchozích případech byla také sběrnice Infinity Fabric přesně svázána s nastavením taktu pamětí DDR4 a pracovala na jejich fyzickém taktu, takže třeba na 1200 MHz při využití DDR4-2400. Nyní bude možné nastavit pro UCLK režimy Auto, UCLK==MEMCLK a UCLK==MEMCLK/2, takže zvláště poslední možnost bude užitečná k tomu, abychom alespoň prozkoumali limity modulů RAM, aniž by to bylo ovlivněno tím, co zvládne Infinity Fabric. 
 
Precision Boost Overdrive také získá možnosti pro jemnější nastavení a přibyde funkce Core Watchdog, která resetuje počítač v případě, že se objeví chyby v adresách či datech a destabilizují systém. 
 
Procesory Matisse mají také umožnit lepší nastavení a ovládání aktivních jader. Budeme moci deaktivovat jeden celý čiplet (další potvrzení více než 8 jader) nebo celkově volit počet aktivních jader po dvou. Čiplet by se měl mimochodem stejně jako dnešní čipy Zeppelin skládat ze dvou čtyřjádrových CCX, takže v možnostech bude nastavit počet jader v rámci jednoho na 4+4, 3+3, 2+2 či 1+1, ale nikdy ne asymetricky jako 3+1 a podobně. 

První uvedený obrázek pak má odpovídat realitě v tom smyslu, že tu budou dvě 100GB/s IFOP (Infinity Fabric On Package) linky propojující I/O čip s čiplety a pak ještě jedna mezi samotnými čiplety.
 
Pro vícepaticové konfigurace procesorů Zen 2 tu bude i více nastavení pro NUMA, a sice "NPS0", "NPS1", "NPS2", "NPS4" a "Auto" a pak tu máme nové funkce spojené s paměťmi, a to DRAM Map Inversion nebo DRAM Post Package Repair. Tato druhá je zanesena mezi standardy JEDEC a umožní výrobcům paměti využívat i částečně špatně vyrobené paměti, jejichž vadné buňky jsou prostě deaktivivány. Tuto funkci s možnostmi auto/vypnout/zapnout ale asi v konečných verzích BIOSu neuvidíme. 
 
Nakonec je tu jistá naděje, že alespoň některé existující desky s čipsety 400 Series budou moc využít už rozhraní PCI Express 4.0. V jejich případě závisí v podstatě jen na kvalitě provedení PCB a jeho spojů, logiku obstará procesor a k němu připojené zařízení, jako grafická karta. Ale i když nám PCIe 4.0 fungovat nebude, těžko to bude sám o sobě důvod pro upgrade nebo usedavý pláč. Lze očekávat, že mnohé nové desky nebudou mít podporu PCIe 4.0 a jeho výkonnostní přínos bude pro běžné uživatele nejspíš nulový. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek