www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000
, , aktualita
Díky novým verzím BIOSů pro existující základní desky s paticemi AM4 se dozvídáme i nové informace o tom, jaké budou procesory Ryzen 3000. Můžeme se podívat na další funkce pro jejich přetaktování a ladění. 
K oblíbeným
reklama
AMD se tak už dopředu s výrobci desek připravuje na nástup procesorů Ryzen 3000, jejichž představení můžeme očekávat na Computexu 2019. Budou zpětně kompatibilní s čipovými sadami X370 a X470 včetně jejich slabších verzí, a to i díky novým verzím BIOSů s mikrokódem AGESA-Combo 0.0.7.x. 
 
 
Ryzen 3000 budou složeny alespoň ze dvou čipů, jednoho 7nm čipletu s až 8 CPU jádry a pak je tu 14 či 12nm I/O čip, kde bude nejdůležitější částí paměťový řadič pro DDR4 a root complex pro rozhraní PCI Express, ale bude toho pochopitelně mnohem více a možná i další úroveň cache. Využití dvou čipů na procesorech Ryzen 3000 je už dávno jisté a očekává se, že čiplety budou na Ryzen 3000 až dva, ovšem to nemusí nutně znamenat, že na trh přijdou i 16jádrové desktopové procesory. Mohou být třeba "jen" 12 jádrové, alespoň zpočátku. 
 
 
Taková konfigurace procesoru nepřichází poprvé, i když v posledních letech jsme tu měli opačný trend. Procesory Intel Core "Clarkdale" totiž také obsahovaly dva samostatné čipy, ale tehdy jsme ještě mluvili o tom, že vedle procesoru je jeho northbridge. Právě tento čip totiž tradičně obsahoval paměťový kontroler, než se ten v pozdějších generacích stal součástí procesorů a northbridge jako samostatné čipy zanikly.
 
Dnes se tento přístup vrací, ale už mluvíme o čipletech a I/O čipech, pro jejichž propojení je také důležité mít velice rychlou sběrnici a tou je známá Infinity Fabric, která bude v třetí generaci samozřejmě vylepšena. Infinity Fabric ve 3. generaci Ryzen nabídne dvojnásobnou propustnost, čili až 100 GB/s, což je zapotřebí, když se nyní bude muset zajistit spojení v až 64jádrových procesorech. 
 
A co se tedy dozvíme z nových verzí BIOSů? Máme tu jednak potvrzení, že celá platforma dostala označení Valhalla, protože CBS sekce se nyní nazývá "Valhalla Common Options". Jde o souhrnné označení pro Ryzen 3000 "Matisse" a AMD 500 Series. 
 
V předchozích případech byla také sběrnice Infinity Fabric přesně svázána s nastavením taktu pamětí DDR4 a pracovala na jejich fyzickém taktu, takže třeba na 1200 MHz při využití DDR4-2400. Nyní bude možné nastavit pro UCLK režimy Auto, UCLK==MEMCLK a UCLK==MEMCLK/2, takže zvláště poslední možnost bude užitečná k tomu, abychom alespoň prozkoumali limity modulů RAM, aniž by to bylo ovlivněno tím, co zvládne Infinity Fabric. 
 
Precision Boost Overdrive také získá možnosti pro jemnější nastavení a přibyde funkce Core Watchdog, která resetuje počítač v případě, že se objeví chyby v adresách či datech a destabilizují systém. 
 
Procesory Matisse mají také umožnit lepší nastavení a ovládání aktivních jader. Budeme moci deaktivovat jeden celý čiplet (další potvrzení více než 8 jader) nebo celkově volit počet aktivních jader po dvou. Čiplet by se měl mimochodem stejně jako dnešní čipy Zeppelin skládat ze dvou čtyřjádrových CCX, takže v možnostech bude nastavit počet jader v rámci jednoho na 4+4, 3+3, 2+2 či 1+1, ale nikdy ne asymetricky jako 3+1 a podobně. 

První uvedený obrázek pak má odpovídat realitě v tom smyslu, že tu budou dvě 100GB/s IFOP (Infinity Fabric On Package) linky propojující I/O čip s čiplety a pak ještě jedna mezi samotnými čiplety.
 
Pro vícepaticové konfigurace procesorů Zen 2 tu bude i více nastavení pro NUMA, a sice "NPS0", "NPS1", "NPS2", "NPS4" a "Auto" a pak tu máme nové funkce spojené s paměťmi, a to DRAM Map Inversion nebo DRAM Post Package Repair. Tato druhá je zanesena mezi standardy JEDEC a umožní výrobcům paměti využívat i částečně špatně vyrobené paměti, jejichž vadné buňky jsou prostě deaktivivány. Tuto funkci s možnostmi auto/vypnout/zapnout ale asi v konečných verzích BIOSu neuvidíme. 
 
Nakonec je tu jistá naděje, že alespoň některé existující desky s čipsety 400 Series budou moc využít už rozhraní PCI Express 4.0. V jejich případě závisí v podstatě jen na kvalitě provedení PCB a jeho spojů, logiku obstará procesor a k němu připojené zařízení, jako grafická karta. Ale i když nám PCIe 4.0 fungovat nebude, těžko to bude sám o sobě důvod pro upgrade nebo usedavý pláč. Lze očekávat, že mnohé nové desky nebudou mít podporu PCIe 4.0 a jeho výkonnostní přínos bude pro běžné uživatele nejspíš nulový. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek