www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000
, , aktualita
Díky novým verzím BIOSů pro existující základní desky s paticemi AM4 se dozvídáme i nové informace o tom, jaké budou procesory Ryzen 3000. Můžeme se podívat na další funkce pro jejich přetaktování a ladění. 
K oblíbeným
reklama
AMD se tak už dopředu s výrobci desek připravuje na nástup procesorů Ryzen 3000, jejichž představení můžeme očekávat na Computexu 2019. Budou zpětně kompatibilní s čipovými sadami X370 a X470 včetně jejich slabších verzí, a to i díky novým verzím BIOSů s mikrokódem AGESA-Combo 0.0.7.x. 
 
 
Ryzen 3000 budou složeny alespoň ze dvou čipů, jednoho 7nm čipletu s až 8 CPU jádry a pak je tu 14 či 12nm I/O čip, kde bude nejdůležitější částí paměťový řadič pro DDR4 a root complex pro rozhraní PCI Express, ale bude toho pochopitelně mnohem více a možná i další úroveň cache. Využití dvou čipů na procesorech Ryzen 3000 je už dávno jisté a očekává se, že čiplety budou na Ryzen 3000 až dva, ovšem to nemusí nutně znamenat, že na trh přijdou i 16jádrové desktopové procesory. Mohou být třeba "jen" 12 jádrové, alespoň zpočátku. 
 
 
Taková konfigurace procesoru nepřichází poprvé, i když v posledních letech jsme tu měli opačný trend. Procesory Intel Core "Clarkdale" totiž také obsahovaly dva samostatné čipy, ale tehdy jsme ještě mluvili o tom, že vedle procesoru je jeho northbridge. Právě tento čip totiž tradičně obsahoval paměťový kontroler, než se ten v pozdějších generacích stal součástí procesorů a northbridge jako samostatné čipy zanikly.
 
Dnes se tento přístup vrací, ale už mluvíme o čipletech a I/O čipech, pro jejichž propojení je také důležité mít velice rychlou sběrnici a tou je známá Infinity Fabric, která bude v třetí generaci samozřejmě vylepšena. Infinity Fabric ve 3. generaci Ryzen nabídne dvojnásobnou propustnost, čili až 100 GB/s, což je zapotřebí, když se nyní bude muset zajistit spojení v až 64jádrových procesorech. 
 
A co se tedy dozvíme z nových verzí BIOSů? Máme tu jednak potvrzení, že celá platforma dostala označení Valhalla, protože CBS sekce se nyní nazývá "Valhalla Common Options". Jde o souhrnné označení pro Ryzen 3000 "Matisse" a AMD 500 Series. 
 
V předchozích případech byla také sběrnice Infinity Fabric přesně svázána s nastavením taktu pamětí DDR4 a pracovala na jejich fyzickém taktu, takže třeba na 1200 MHz při využití DDR4-2400. Nyní bude možné nastavit pro UCLK režimy Auto, UCLK==MEMCLK a UCLK==MEMCLK/2, takže zvláště poslední možnost bude užitečná k tomu, abychom alespoň prozkoumali limity modulů RAM, aniž by to bylo ovlivněno tím, co zvládne Infinity Fabric. 
 
Precision Boost Overdrive také získá možnosti pro jemnější nastavení a přibyde funkce Core Watchdog, která resetuje počítač v případě, že se objeví chyby v adresách či datech a destabilizují systém. 
 
Procesory Matisse mají také umožnit lepší nastavení a ovládání aktivních jader. Budeme moci deaktivovat jeden celý čiplet (další potvrzení více než 8 jader) nebo celkově volit počet aktivních jader po dvou. Čiplet by se měl mimochodem stejně jako dnešní čipy Zeppelin skládat ze dvou čtyřjádrových CCX, takže v možnostech bude nastavit počet jader v rámci jednoho na 4+4, 3+3, 2+2 či 1+1, ale nikdy ne asymetricky jako 3+1 a podobně. 

První uvedený obrázek pak má odpovídat realitě v tom smyslu, že tu budou dvě 100GB/s IFOP (Infinity Fabric On Package) linky propojující I/O čip s čiplety a pak ještě jedna mezi samotnými čiplety.
 
Pro vícepaticové konfigurace procesorů Zen 2 tu bude i více nastavení pro NUMA, a sice "NPS0", "NPS1", "NPS2", "NPS4" a "Auto" a pak tu máme nové funkce spojené s paměťmi, a to DRAM Map Inversion nebo DRAM Post Package Repair. Tato druhá je zanesena mezi standardy JEDEC a umožní výrobcům paměti využívat i částečně špatně vyrobené paměti, jejichž vadné buňky jsou prostě deaktivivány. Tuto funkci s možnostmi auto/vypnout/zapnout ale asi v konečných verzích BIOSu neuvidíme. 
 
Nakonec je tu jistá naděje, že alespoň některé existující desky s čipsety 400 Series budou moc využít už rozhraní PCI Express 4.0. V jejich případě závisí v podstatě jen na kvalitě provedení PCB a jeho spojů, logiku obstará procesor a k němu připojené zařízení, jako grafická karta. Ale i když nám PCIe 4.0 fungovat nebude, těžko to bude sám o sobě důvod pro upgrade nebo usedavý pláč. Lze očekávat, že mnohé nové desky nebudou mít podporu PCIe 4.0 a jeho výkonnostní přínos bude pro běžné uživatele nejspíš nulový. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek