reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA bude prodávat Pascaly alespoň do konce roku

10.9.2018, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA bude prodávat Pascaly alespoň do konce roku
NVIDIA potvrzuje, že nástupem generace Turing nebude rázně ukončen prodej grafických karet s čipy Pascal. Obě generace budou nabízeny po jistou dobu. Vedle toho tu máme další indicii, že nová 2060 opravdu nemusí nabídnout ray tracing.
Colette Kress (CFO, NVIDIA) hovořící dodatečně o posledních finančních výsledcích své firmy přímo potvrdila, že GeForce GTX 1000 nebudou přinejmenším do konce tohoto roku staženy z trhu a budou prodávány společně s GeForce RTX 2000. To by samozřejmě i tak platilo pro karty, jež NVIDIA nehodlá v nejbližší době nahradit, a sice GTX 1050, ovšem nám jde především o GTX 1070 až 1080 Ti, které brzy dostanou své nástupkyně. 
 
 
Takové rozhodnutí jsme mohli očekávat ze dvou důvodů. Jednak se v létě množily zprávy o tom, že NVIDIA a její partneři sedí na velké zásobě čipů Pascal či již hotových karet, kterých se potřebují zbavit. A vedle toho tomu nahrávají také ceny karet s čipy Turing, které jsou výrazně vyšší, takže lze očekávat, že vedle nich budou Pascaly stále atraktivní, a to zvláště na začátku prodejů Turingů, než se jejich ceny na trhu "usadí". Svým způsobem je to tak i potvrzení toho, že nová generace nebude z hlediska výkonu a ceny zas tak dobrou koupí. 
 
V příštích týdnech tak nastoupí na trh karty GeForce RTX 2080 Ti a RTX 2080, v říjnu také RTX 2070 a do konce roku se snad dočkáme i karty RTX 2060. Nebo snad GTX 2060? 
 
Už párkrát jsme řešili otázku toho, zda níže postavené GeForce 2000 budou RTX, nebo GTX, respektive zda nabídnou plnou RTX výbavu v podobě jader Tensor i RT. To je otázka především výkonu v ray tracingu, který by u těchto karet nemusel stačit na dostatečně kvalitní zobrazení. O tomto tématu se musíme ještě dozvědět více, než budeme dělat závěry, ale v případě, že by výkon jader RT na kartě kalibru 2060 nestačil na hraní ve Full HD, byl by v podstatě zbytečný a daná jádra by jen zabírala místo na čipu, jež mohlo být případně využito jinak a lépe. 
 
Zde zase můžeme citovat další výrok od Colette Cress, který pronesla k tématu nových karet: "Začneme s ray tracingovými kartami. Máme tu dohromady 2080 Ti, 2080 a 2070, které přijdou na trh..."
 
Pokud bychom to vzali doslova, pak by z nové generace měly ray tracing podporovat pouze tyto tři, ale na druhou stranu si lidé z NVIDIE nemohou jen tak svévolně vypouštět na trh informace o produktech, které ještě nebyly potvrzeny, takže Colette by případnou RTX 2060 ani zmínit nemohla. Musíme si tak počkat na to, zda ta nabídne všechny tři příchutě jader CUDA, Tensor a RT, nebo jen CUDA, či případně CUDA a Tensor. 
 


reklama