NVIDIA Drive PX ‘Pegasus’ zvládne už i plnou autonomii

NVIDIA Drive PX ‘Pegasus’ zvládne už i plnou autonomii
, , aktualita
NVIDIA odhalila palubní automobilový superpočítač Drive PX zvaný Pegasus, který už nabízí dostatek výkonu na autonomii páté úrovně. Umožní tak, aby se daný automobil mohl orientovat v prostoru vždy zcela sám bez zásahu řidiče. reklama
Připomeňme si, o co v případě jednotlivých úrovní autonomie jde. V případě nulté nás mohou systémy pouze upozorňovat, ale ne zasahovat do řízení, takže jde třeba o systém sledující, zda je řidič vzhůru nebo dávající informace o dopravě. Pak tu jsou systémy první úrovně třeba jako ACC (cruise control), jejichž lepší verzí je v druhé úrovni ACC + LKA pro udržení vozidla v pruhu. To se však hodí leda na dálnici takže tu máme i tři další úrovně, jež se postupně propracovávají od částečné automatizace až ke stavu, kdy si systém musí vždy poradit sám bez přispění řidiče. Pro některé takové automobily se už ani nepočítá s tím, že by řidič sám měl k dispozici volant a pedály. A abychom si to zasadili do kontextu, pak dnešní Tesla Autopilot spadá do 3. úrovně. 
 
 
Právě takovou automatizaci má umožnit výkon nového palubního počítače NVIDIA Drive PX "Pegasus", který už není založen na GPU generaci Volta, ale na té navazující. Díky tomu dokáže nabídnout výkon 320 DL TOPS, více než 13x více než Drive PX2, ovšem s tím, že TDP takového systému je 500 W. To se ale časem jistě zlepší, tedy s dalším vývojem hardwaru, však ani automobily s pátou úrovní autonomity se ještě nechystají na trh. A ostatně i proto nelze říci, že informace firmy NVIDIA o tom, že Pegasus zvládne právě i pátou úroveň, je třeba brát s rezervou. 
 
NVIDA si ale už přesto maluje růžovou budoucnost, která dle ní naprostou změnu v cestování, ze které se taxikáři už asi rovnou pominou. Auta bez řidičů totiž nabídnou nové možnosti pro sdílení jízd, a tak se budou moci automatické taxivozy samy pohybovat městem a efektivně obsluhovat zákazníky. NVIDIA předpovídá i vznik zcela nových typů vozů, které budou představovat kanceláře či rovnou hotely na kolech. To vše má zajistit i zvýšená bezpečnost na silnicích, i když je jasné, že hazardéři z nich nezmizí přes noc. 
 
 
O hardwaru samotného Pegasa se toho moc neví. Odhaleno bylo, že je vybaven dvěma SoC Xenver obsahujícími integrovaná GPU generace Volta a pak tu jsou dvě samostatná GPU další generace. Deska má také certifikace ASIL D, což znamená, že je navržena s tím, aby mohla v případě selhání jedné části hardwarové výbavy přepnout na záložní. 
 
Oproti starším Drive PX se zde také nepočítá s vodním chlazením, ale se vzduchovým, což je trošku překvapivé vzhledem k dvojnásobnému TDP. Díky tomu tu ale bude také méně částí, které mohou selhat. 

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Poznejte Kronos, požírač planet Poznejte Kronos, požírač planet
Jméno Kronos je v různých podobách dobře známé z mytologie i populární kultury, ovšem nyní budeme o něm mluvit jako o hvězdě podobné našemu Slunci, která měla dle astronomů pozřít více než tucet planet. Právě díky tomu si vysloužila tuto přezdívku.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xbox One dostane podporu her pro původní Xbox, jakých? Xbox One dostane podporu her pro původní Xbox, jakých?
Do herního světa přišla velká vlna retrohraní, což dokazuje obliba staronových konzolí a počítačů NES/SNES Classic Edition či Commodore C64. Microsoft ale nejde tak daleko do minulosti, neboť jde o hry pro původní Xbox. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI vypouští své první pasivně chlazené minipočítače Cubi 3 MSI vypouští své první pasivně chlazené minipočítače Cubi 3
MSI přichází na trh s vůbec prvními počítači Cubi 3 Silent, které se mohou pochlubit pasivním chlazení, a tak i zcela tichým provozem za předpokladu, že uživatel už zapomene na pevné disky a vybere si pouze SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mac Mini dle Tima Cooka ještě nejsou mrtvé Mac Mini dle Tima Cooka ještě nejsou mrtvé
Apple stále nabízí počítače Mac Mini z pozdního roku 2014, které jsou tak už tři roky staré a založené na procesorech Intel Haswell. Přirozeně se tak objevují otázky, zda a kdy chce Apple tyto počítače přinejmenším aktualizovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512 Běžné Cannon Lake mají nabídnout podporu AVX-512
Od běžných procesorů Intel Cannon Lake a také Ice Lake, což budou dle očekávání již 10nm modely, se očekává také podpora instrukcí Advanced Vector Extensions (AVX) 512. Vyplývat to má z dokumentů Intelu pro softwarové vývojáře. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář