www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA otevřela technologii PhysX

NVIDIA otevřela technologii PhysX
, , aktualita
NVIDIA je známa spíše jako společnost, která využívá své vlastní uzavřené technologie, ovšem v případě PhysX už to neplatí. Tato technologie nově patří mezi otevřené, takže mluvíme o open source. 
reklama
NVIDIA tak sama ohlásila, že PhysX verze 3.4 je nyní open source a ještě do konce roku dorazí verze 4.0, pro niž bude platit to samé. To je jistě dobrá zpráva pro herní průmysl a majitele Radeonů, protože to znamená, že PhysX může získat větší podporu ze strany hardwaru i softwaru, když už nebude určen pouze pro GeForce. 
 
 
Kde se ale vůbec tato technologie vzala? Z hardwarového hlediska šlo o slepou větev akcelerátorů PPU (Physic Processing Unit) firmy Ageia, která si myslela, že si hráči budou podobně jako dříve v případě karet 3DFx kupovat samostatné akcelerátory, aby ty nabídly lepší simulaci fyzických interakcí ve hrách. Firmu Ageia nakonec schramstla NVIDIA a technologii PhysX integrovala do svých produktů tak, aby prostě mohla pracovat přímo na grafickém čipu. 
 
NVIDIA přitom dříve využívala PhysX jako svou výhodu, kterou AMD nemělo, a tak nám tato technologie měla dát další důvod proč kupovat karty GeForce. Proto se ani nedalo uvažovat o tom, že by se PhysX otevřelo, jak se právě stalo. Časy se mění, ale je to skutečně tak jednoduché? 
 
PhysX lze nyní volně využít v rámci prosté licence BSD-3 a dle Extremetech je k dispozici pod stejnou licencí také framework APEX postavený kolem PhysX. APEX obsahuje už zkompilované soubory podporující akceleraci PhysX na GPU a přepracováním samotného APEXu tak o tuto podporu přijdeme. Vypadá to tak, že akcelerace PhysX na různých platformách bude možná, dokud se někdo nebude šťourat v samotném frameworku APEX. 
 
Proč se k tomu ale NVIDIA vůbec rozhodla? Vypadá to, že vůbec ne kvůli hrám, ale proto, že PhysX je důležitá technologie využívaná také v oblastech AI, robotiky, počítačové grafiky, autonomního řízení a HPC. Článek na serveru Extremetech vyznívá snad až příliš negativně a my raději zůstaneme prostě u toho, že PhysX SDK je nyní otevřené a přístupné pro využití na široké řadě zařízení od chytrých telefonů až po počítače s výkonnými CPU a GPU. 
 
Zdroj: NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář