www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA otevřela technologii PhysX

NVIDIA otevřela technologii PhysX
, , aktualita
NVIDIA je známa spíše jako společnost, která využívá své vlastní uzavřené technologie, ovšem v případě PhysX už to neplatí. Tato technologie nově patří mezi otevřené, takže mluvíme o open source. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA tak sama ohlásila, že PhysX verze 3.4 je nyní open source a ještě do konce roku dorazí verze 4.0, pro niž bude platit to samé. To je jistě dobrá zpráva pro herní průmysl a majitele Radeonů, protože to znamená, že PhysX může získat větší podporu ze strany hardwaru i softwaru, když už nebude určen pouze pro GeForce. 
 
 
Kde se ale vůbec tato technologie vzala? Z hardwarového hlediska šlo o slepou větev akcelerátorů PPU (Physic Processing Unit) firmy Ageia, která si myslela, že si hráči budou podobně jako dříve v případě karet 3DFx kupovat samostatné akcelerátory, aby ty nabídly lepší simulaci fyzických interakcí ve hrách. Firmu Ageia nakonec schramstla NVIDIA a technologii PhysX integrovala do svých produktů tak, aby prostě mohla pracovat přímo na grafickém čipu. 
 
NVIDIA přitom dříve využívala PhysX jako svou výhodu, kterou AMD nemělo, a tak nám tato technologie měla dát další důvod proč kupovat karty GeForce. Proto se ani nedalo uvažovat o tom, že by se PhysX otevřelo, jak se právě stalo. Časy se mění, ale je to skutečně tak jednoduché? 
 
PhysX lze nyní volně využít v rámci prosté licence BSD-3 a dle Extremetech je k dispozici pod stejnou licencí také framework APEX postavený kolem PhysX. APEX obsahuje už zkompilované soubory podporující akceleraci PhysX na GPU a přepracováním samotného APEXu tak o tuto podporu přijdeme. Vypadá to tak, že akcelerace PhysX na různých platformách bude možná, dokud se někdo nebude šťourat v samotném frameworku APEX. 
 
Proč se k tomu ale NVIDIA vůbec rozhodla? Vypadá to, že vůbec ne kvůli hrám, ale proto, že PhysX je důležitá technologie využívaná také v oblastech AI, robotiky, počítačové grafiky, autonomního řízení a HPC. Článek na serveru Extremetech vyznívá snad až příliš negativně a my raději zůstaneme prostě u toho, že PhysX SDK je nyní otevřené a přístupné pro využití na široké řadě zařízení od chytrých telefonů až po počítače s výkonnými CPU a GPU. 
 
Zdroj: NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková