www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA otevřela technologii PhysX

NVIDIA otevřela technologii PhysX
, , aktualita
NVIDIA je známa spíše jako společnost, která využívá své vlastní uzavřené technologie, ovšem v případě PhysX už to neplatí. Tato technologie nově patří mezi otevřené, takže mluvíme o open source. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA tak sama ohlásila, že PhysX verze 3.4 je nyní open source a ještě do konce roku dorazí verze 4.0, pro niž bude platit to samé. To je jistě dobrá zpráva pro herní průmysl a majitele Radeonů, protože to znamená, že PhysX může získat větší podporu ze strany hardwaru i softwaru, když už nebude určen pouze pro GeForce. 
 
 
Kde se ale vůbec tato technologie vzala? Z hardwarového hlediska šlo o slepou větev akcelerátorů PPU (Physic Processing Unit) firmy Ageia, která si myslela, že si hráči budou podobně jako dříve v případě karet 3DFx kupovat samostatné akcelerátory, aby ty nabídly lepší simulaci fyzických interakcí ve hrách. Firmu Ageia nakonec schramstla NVIDIA a technologii PhysX integrovala do svých produktů tak, aby prostě mohla pracovat přímo na grafickém čipu. 
 
NVIDIA přitom dříve využívala PhysX jako svou výhodu, kterou AMD nemělo, a tak nám tato technologie měla dát další důvod proč kupovat karty GeForce. Proto se ani nedalo uvažovat o tom, že by se PhysX otevřelo, jak se právě stalo. Časy se mění, ale je to skutečně tak jednoduché? 
 
PhysX lze nyní volně využít v rámci prosté licence BSD-3 a dle Extremetech je k dispozici pod stejnou licencí také framework APEX postavený kolem PhysX. APEX obsahuje už zkompilované soubory podporující akceleraci PhysX na GPU a přepracováním samotného APEXu tak o tuto podporu přijdeme. Vypadá to tak, že akcelerace PhysX na různých platformách bude možná, dokud se někdo nebude šťourat v samotném frameworku APEX. 
 
Proč se k tomu ale NVIDIA vůbec rozhodla? Vypadá to, že vůbec ne kvůli hrám, ale proto, že PhysX je důležitá technologie využívaná také v oblastech AI, robotiky, počítačové grafiky, autonomního řízení a HPC. Článek na serveru Extremetech vyznívá snad až příliš negativně a my raději zůstaneme prostě u toho, že PhysX SDK je nyní otevřené a přístupné pro využití na široké řadě zařízení od chytrých telefonů až po počítače s výkonnými CPU a GPU. 
 
Zdroj: NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou Vůbec poprvé byla detekována kolize mezi neutronovou hvězdou a černou dírou
Neutronová hvězda je velice hustý objekt, ovšem z černou dírou se v tomto ohledu nemůže rovnat. Nicméně pokud se takové dva objekty srazí, společně vyvolají i šíření takových gravitačních vln, jaké byly nyní vůbec poprvé zachyceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář