Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA představila TITAN V s GPU Volta, ale nejásejme

8.12.2017, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA představila TITAN V s GPU Volta, ale nejásejme
NVIDIA překvapivě oficiálně představila nového vládce řady TITAN, což je model TITAN V s GPU Volta. Konkrétně jde o čip GV100, čili ten samý, jaký je použitý už na delší dobu známých Tesla V100. O vyloženě spotřebitelskou kartu ale nejde.
Grafické karty TITAN dříve přicházely na trh s cenou 999 USD, pokud pomineme TITAN Z, ale to byla dvoučipová specialitka, přičemž tato cena se v případě generace s GPU Pascal zvýšila na 1200 USD. Přesto ještě můžeme uznat, že tyto karty mají obvyklou cenu za hi-end PC hardware, však částky kolem tisíce dolarů byly běžné i za nejlepší desktopové procesory Intelu. Jenomže v poslední době to přestává platit a rozhodně to nemůžeme přičíst na vrub pouze inflaci. Procesor Core i9-7980XE s 18 jádry se prodává za 1999 USD a málokoho také překvapí, že i nový TITAN V rozhodně neseženeme za tisíc dolarů. Jeho oficiální cena je 2999 USD, čili stejná, jaká dříve platila pro zmíněný dvojčipový TITAN Z. 
 
 
Spotřební zboží samozřejmě není o ceně, jako spíše o cílové skupině a způsobu použití, ale i když TITANy patří do stejné skupiny jako GeForce, cena TITAN V je přeci jen až moc vysoká a kartu samotnou navíc nenajdeme v běžných obchodech a můžeme si ji koupit pouze od NVIDIE, alespoň zatím. Především je tu ale fakt, že karty TITAN se své původní skupině GeForce stále více vzdalují, ale nejdříve ke specifikacím.
 
V tomto případě není využit stejný MCM jako na kartách Tesla V100, které nesou vedle 12nm GV100 čtyři paměťové čipy HBM2. TITAN V je také založen na pamětech HBM2, a to jako vůbec první své řady, ale čipy má tři s celkovou kapacitou 12 GB. Z toho vyplývá, že využívá 3072bitové rozhraní pro velice slušnou paměťovou propustnost. 
 
 
Jeho GPU bylo vyrobeno také 12nm procesem FinFET+ firmou TSMC a potěšující je alespoň to, že NVIDIA ho zde nabízí s plnou výbavou 5120 CUDA jader i 640 jader Tensor, které se specializují na trénink hlubokých neurálních sítí, a prostě na umělou inteligenci. Pak už je nad slunce jasné, proč NVIDIA nedávno přidala přidala TITANům podporu NVIDIA GPU Cloud pro trénování neuronových sítí. 
 
CUDA jádra jsou v čipu rozdělena po 64 do celkem 80 jednotek SM (Streaming Multiprocessor). Počet texturovacích jednotek TMU v čipu je 320, pracovní takty byly nastaveny na 1200 až 1455 MHz a pro paměti platí 850 MHz, což dává propustnost 652,8 GB/s (1,7 GT/s na pin). Karta využívá přídavné napájení ze 6pinového a 8pinového PCIe a vzadu má tři DP a jeden HDMI. 
 
 
Oproti TITAN Xp s jeho 3840 CUDA jádry je tak TITAN V mnohem lépe vybaven, ovšem Xp zase pracuje na taktech 1405 až 1582 MHz a především přijde na 1200 USD. Co se týče ceny a výkonu, TITAN V se rozhodně nemůže vyplatit, pokud ovšem nevyužijeme jeho jádra Tensor a nejspíše právě kvůli tomu NVIDIA zařadila TITANy mezi své AI karty a rozhodla se je prodávat pouze sama. Tato řada se tak čím dál více vzdaluje od běžných uživatelů, kteří ji mohli dříve brát jako vrchol karet GeForce a také že šlo o modely s oficiálním označením GeForce TITAN. Nyní už se ale od generace Pascal jmenují pouze TITAN a model V má s GeForce už pramálo společného. 
 
Zdroj: NVIDIA


Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.