www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU
, , aktualita
NVIDIA vypustila do světa neočekávané GPU, a sice Tesla T4, které je vybaveno jádry Tensor, a tak není divu, že jeho primárním cílem jsou systémy pro umělou inteligenci. Toto GPU je přitom založeno na moderní architektuře Turing.
reklama
Architektura Turing přitom ve starších roadmapách NVIDIE vůbec nefigurovala. Známá byla posloupnost Pascal - Volta - Ampere, a tak jsme zprvu viděli Turing jen jako herní spin-off. Nyní je ale jasné, že jde o plnohodnotnou generaci, která promluví také do AI akcelerátorů, neboť nové čipy NVIDIA Tesla T4 jsou založeny na Turingu a vedle toho patří do NVIDIA TensorRT Hyperscale Inference Platform. 
 
 
Z provedení karty je také jasně vidět její zaměření. Sama postrádá jednak obrazové konektory a také vlastní ventilátor, takže je určena do serverů čistě pro GPU výpočty. NVIDIA přitom mluví konkrétně o službách jako poskytování přímých odpovědí na vyhledávací řetězce namísto seznamu odkazů a jiných, které budou založeny na umělé inteligenci. Řadu z nich ostatně známe již dnes včetně uvedeného příkladu. Vedle toho tu je ještě překládání textů, zpracování hlasových dotazů, fotografií, videí, atd.  
 
Právě kvůli rostoucí oblibě takových věcí NVIDIA předpokládá, že jí adresovatelný AI průmysl v příštích pěti letech dosáhne hodnoty 20 miliard dolarů. Co konkrétního ale nabízí NVIDIA Tesla T4 GPU? 
 
Máme tu celkem 2560 CUDA jader plus 320 Turing Tensor jader, čili jde o GPU posaditelné mezi RTX 2080 a RTX 2070 (TU104 a TU106), ovšem pochopitelně postrádající jádra RT pro ray tracing. Určeno je především pro výpočty v FP32, FP16 (65 TFLOPS), INT8 (130 TOPS) a INT4 (260 TOPS). NVIDIA sice sama ve zprávě mluví v souvislosti s INT8 a INT4 o TFLOPS, ale to je samozřejmě nesmysl. 
 
Takový výkon nám zajistí karta s celkovou spotřebou jen 75 W, čili pro její napájení může posloužit jen samotný slot PCI Express x16. Jde tak o nástupnickou kartu pro Tesla P4 (Pascal), která měla stejný počet CUDA jader a stejným max. TDP, ovšem bez jader Tensor, a tedy celkově podstatně nižší výkon - např. "jen" 22 TOPS v INT8. 
 
Na konci zprávy pak NVIDIA přilepila vyjádření řady společností, které si na novou Teslu T4 brousí zuby. Jde o Microsoft, Dell, Fujitsu, HPE, IBM, Supermicro, Oracle či Kubeflow. 
 
Zdroj: TZ NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář