www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU
, , aktualita
NVIDIA vypustila do světa neočekávané GPU, a sice Tesla T4, které je vybaveno jádry Tensor, a tak není divu, že jeho primárním cílem jsou systémy pro umělou inteligenci. Toto GPU je přitom založeno na moderní architektuře Turing.
K oblíbeným
reklama
Architektura Turing přitom ve starších roadmapách NVIDIE vůbec nefigurovala. Známá byla posloupnost Pascal - Volta - Ampere, a tak jsme zprvu viděli Turing jen jako herní spin-off. Nyní je ale jasné, že jde o plnohodnotnou generaci, která promluví také do AI akcelerátorů, neboť nové čipy NVIDIA Tesla T4 jsou založeny na Turingu a vedle toho patří do NVIDIA TensorRT Hyperscale Inference Platform. 
 
 
Z provedení karty je také jasně vidět její zaměření. Sama postrádá jednak obrazové konektory a také vlastní ventilátor, takže je určena do serverů čistě pro GPU výpočty. NVIDIA přitom mluví konkrétně o službách jako poskytování přímých odpovědí na vyhledávací řetězce namísto seznamu odkazů a jiných, které budou založeny na umělé inteligenci. Řadu z nich ostatně známe již dnes včetně uvedeného příkladu. Vedle toho tu je ještě překládání textů, zpracování hlasových dotazů, fotografií, videí, atd.  
 
Právě kvůli rostoucí oblibě takových věcí NVIDIA předpokládá, že jí adresovatelný AI průmysl v příštích pěti letech dosáhne hodnoty 20 miliard dolarů. Co konkrétního ale nabízí NVIDIA Tesla T4 GPU? 
 
Máme tu celkem 2560 CUDA jader plus 320 Turing Tensor jader, čili jde o GPU posaditelné mezi RTX 2080 a RTX 2070 (TU104 a TU106), ovšem pochopitelně postrádající jádra RT pro ray tracing. Určeno je především pro výpočty v FP32, FP16 (65 TFLOPS), INT8 (130 TOPS) a INT4 (260 TOPS). NVIDIA sice sama ve zprávě mluví v souvislosti s INT8 a INT4 o TFLOPS, ale to je samozřejmě nesmysl. 
 
Takový výkon nám zajistí karta s celkovou spotřebou jen 75 W, čili pro její napájení může posloužit jen samotný slot PCI Express x16. Jde tak o nástupnickou kartu pro Tesla P4 (Pascal), která měla stejný počet CUDA jader a stejným max. TDP, ovšem bez jader Tensor, a tedy celkově podstatně nižší výkon - např. "jen" 22 TOPS v INT8. 
 
Na konci zprávy pak NVIDIA přilepila vyjádření řady společností, které si na novou Teslu T4 brousí zuby. Jde o Microsoft, Dell, Fujitsu, HPE, IBM, Supermicro, Oracle či Kubeflow. 
 
Zdroj: TZ NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby Elon Musk tvrdí, že kdo používá lidar, míří do záhuby
Na Autonomy Day, kde automobilka Tesla hovořila o svých autonomních technologiích, se Elon Musk vyjádřil nelichotivě i na adresu lidaru. Podle něj je tento senzor pro autonomní auta cestou k záhubě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace Zaklínač 3 může díky novým nástrojům nabídnout ambiciózní modifikace
Pokud jde o modifikace nadšených fanoušků her, titul Zaklínač 3 na tom nikdy nebyl tak, jako třeba Skyrim ze série The Elder Scrolls. Modifikace to tak byly spíše kosmetické, ale nyní se otevírá úplně nová cesta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy Tesla se zbavila NVIDIE, už má nasazeny vlastní AI čipy
Vypadá to, že Tesla se s konečnou platností zbaví hardwaru firmy NVIDIA pro své AI systémy pro řízení vozů. Mluvilo se o tom už minulý rok a nyní tu máme informace o čipu Tesla FSD, který má nabídnout 21násobek výkonu NVIDIA DGX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII Výroční Ryzen 7 2700X potvrzen, přijde i speciální Radeon VII
Samotná společnost AMD už potvrdila, že se opravdu chystá oslavit své 50leté výročí i pomocí speciální edice procesorů Ryzen 7 2700X. Navíc se dozvídáme, že k nim přibudou také karty Radeon VII, ale ukázalo se konečně, v čem budou zvláštní?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
Včera, aktualita, Jan Vítek