www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU

NVIDIA překvapuje novým Tesla T4 Tensor Core GPU
, , aktualita
NVIDIA vypustila do světa neočekávané GPU, a sice Tesla T4, které je vybaveno jádry Tensor, a tak není divu, že jeho primárním cílem jsou systémy pro umělou inteligenci. Toto GPU je přitom založeno na moderní architektuře Turing.
reklama
Architektura Turing přitom ve starších roadmapách NVIDIE vůbec nefigurovala. Známá byla posloupnost Pascal - Volta - Ampere, a tak jsme zprvu viděli Turing jen jako herní spin-off. Nyní je ale jasné, že jde o plnohodnotnou generaci, která promluví také do AI akcelerátorů, neboť nové čipy NVIDIA Tesla T4 jsou založeny na Turingu a vedle toho patří do NVIDIA TensorRT Hyperscale Inference Platform. 
 
 
Z provedení karty je také jasně vidět její zaměření. Sama postrádá jednak obrazové konektory a také vlastní ventilátor, takže je určena do serverů čistě pro GPU výpočty. NVIDIA přitom mluví konkrétně o službách jako poskytování přímých odpovědí na vyhledávací řetězce namísto seznamu odkazů a jiných, které budou založeny na umělé inteligenci. Řadu z nich ostatně známe již dnes včetně uvedeného příkladu. Vedle toho tu je ještě překládání textů, zpracování hlasových dotazů, fotografií, videí, atd.  
 
Právě kvůli rostoucí oblibě takových věcí NVIDIA předpokládá, že jí adresovatelný AI průmysl v příštích pěti letech dosáhne hodnoty 20 miliard dolarů. Co konkrétního ale nabízí NVIDIA Tesla T4 GPU? 
 
Máme tu celkem 2560 CUDA jader plus 320 Turing Tensor jader, čili jde o GPU posaditelné mezi RTX 2080 a RTX 2070 (TU104 a TU106), ovšem pochopitelně postrádající jádra RT pro ray tracing. Určeno je především pro výpočty v FP32, FP16 (65 TFLOPS), INT8 (130 TOPS) a INT4 (260 TOPS). NVIDIA sice sama ve zprávě mluví v souvislosti s INT8 a INT4 o TFLOPS, ale to je samozřejmě nesmysl. 
 
Takový výkon nám zajistí karta s celkovou spotřebou jen 75 W, čili pro její napájení může posloužit jen samotný slot PCI Express x16. Jde tak o nástupnickou kartu pro Tesla P4 (Pascal), která měla stejný počet CUDA jader a stejným max. TDP, ovšem bez jader Tensor, a tedy celkově podstatně nižší výkon - např. "jen" 22 TOPS v INT8. 
 
Na konci zprávy pak NVIDIA přilepila vyjádření řady společností, které si na novou Teslu T4 brousí zuby. Jde o Microsoft, Dell, Fujitsu, HPE, IBM, Supermicro, Oracle či Kubeflow. 
 
Zdroj: TZ NVIDIA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek