reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NVIDIA rozdala první karty Volta V100 předním AI institucím

, , aktualita
NVIDIA rozdala první karty Volta V100 předním AI institucím
NVIDIA už na jaře představila své vůbec první 12nm grafické čipy v podobě V100 generace Volta, které musely lidem z AMD udělat řadu nových vrásek na čele. Jde totiž o GPU, na něž AMD aktuálně nemá odpověď a to se už dostalo mezi lidi. 
NVIDIA rozdala první karty Volta V100 předním AI institucím
Nové profesionální akcelerátory Tesla V100 předával sám Jensen Huang, který takto obdaroval patnáct předních institucí zabývajících se umělou inteligencí. Učinil tak na konferenci v Honolulu, které se účastnilo na 150 předních výzkumníků zabývajících se hlubokým učením a vůbec moderní AI. 
 
 
Vybraní lidé získali svou kartu Tesla V100 v dárkovém balení s podpisem CEO NVIDIE a vzkazem, ať díky ní tvoří "skvělou AI". Takto obdarovaný je například Silvio Savarese, docent na Stanfordu a řídící muž SAIL-Toyota Center for AI Research, který ze zasloužil o pokroky v počítačovém vidění, robotice a strojovém učení, díky čemuž získal řadu cen včetně Google Research Award. Savarese řekl, že svou V100 využije především pro výzkum v oblasti autonomního řízení vozů a virtuální realitě. 
 
 
NVIDIA Volta V100 je čipový obr, který ve světě GPU nemá obdoby už jen tím, že se skládá z 21 miliard tranzistorů na ploše 815 mm2, které byly vytvořeny 12nm procesem FFN, což znamená FinFET NVIDIA. Jde tak o výrobní proces vytvořený speciálně pro tuto firmu, který jsme dříve ani neviděli v roadmapách firmy TSMC. Nikdo jiný než NVIDIA jej tak asi ani nevyužije a je otázka, zda ona samotná jej upotřebí i pro další GPU generace Volta, a tedy i ta herní. 
 

GPU GV100 se skládá z celkem 84 jednotek SM (Streamung Multiprocessor) nebo ze 42 TPC (Texture Processing Cluster), z nichž každý obsahuje dva SM. A že každý SM má pod kapotou celkem 64 jáder CUDA, pak jich celkově v GPU najdeme 5376, jež jsou určeny pro výpočty v FP16, FP32/INT32 a FP64. Vedle toho tu máme 672 Tensor procesorů a 336 texturovacích jednotek TMU.
 
GPU dokáže držet s TDP 250W takty až kolem 1370 MHz, díky čemuž nabídne výkon 28 TFLOPS v FP16, 14 TFLOPS v FP32 a 7 TFLOPS v FP64, čili škálování je v tomto případě dokonalé na rozdíl od takových NVIDIA TITAN X, které postrádají hardware pro double precision (FP64), a tak v něm mají mizivý výkon. NVIDIA také udává výkon v DLOPS (Deep Learning Teraflops) s hodnotou 112, který se vztahuje právě k hlubokému učení. 
 
 
Zmínit se můžeme ještě o paměti, která využívá celkem osm 512bitových segmentů v paměťovém kontroleru, čili celkově 4096bitové rozhraní pro 16 GB paměti HBM2 na 878 MHz. Díky tomu se dosahuje propustnosti velice slušných 900 GB/s. 
 
Zdroj: NVIDIA
reklama
reklama
reklama