www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA rozdala první karty Volta V100 předním AI institucím

NVIDIA rozdala první karty Volta V100 předním AI institucím
, , aktualita
NVIDIA už na jaře představila své vůbec první 12nm grafické čipy v podobě V100 generace Volta, které musely lidem z AMD udělat řadu nových vrásek na čele. Jde totiž o GPU, na něž AMD aktuálně nemá odpověď a to se už dostalo mezi lidi. 
K oblíbeným
reklama
Nové profesionální akcelerátory Tesla V100 předával sám Jensen Huang, který takto obdaroval patnáct předních institucí zabývajících se umělou inteligencí. Učinil tak na konferenci v Honolulu, které se účastnilo na 150 předních výzkumníků zabývajících se hlubokým učením a vůbec moderní AI. 
 
 
Vybraní lidé získali svou kartu Tesla V100 v dárkovém balení s podpisem CEO NVIDIE a vzkazem, ať díky ní tvoří "skvělou AI". Takto obdarovaný je například Silvio Savarese, docent na Stanfordu a řídící muž SAIL-Toyota Center for AI Research, který ze zasloužil o pokroky v počítačovém vidění, robotice a strojovém učení, díky čemuž získal řadu cen včetně Google Research Award. Savarese řekl, že svou V100 využije především pro výzkum v oblasti autonomního řízení vozů a virtuální realitě. 
 
 
NVIDIA Volta V100 je čipový obr, který ve světě GPU nemá obdoby už jen tím, že se skládá z 21 miliard tranzistorů na ploše 815 mm2, které byly vytvořeny 12nm procesem FFN, což znamená FinFET NVIDIA. Jde tak o výrobní proces vytvořený speciálně pro tuto firmu, který jsme dříve ani neviděli v roadmapách firmy TSMC. Nikdo jiný než NVIDIA jej tak asi ani nevyužije a je otázka, zda ona samotná jej upotřebí i pro další GPU generace Volta, a tedy i ta herní. 
 

GPU GV100 se skládá z celkem 84 jednotek SM (Streamung Multiprocessor) nebo ze 42 TPC (Texture Processing Cluster), z nichž každý obsahuje dva SM. A že každý SM má pod kapotou celkem 64 jáder CUDA, pak jich celkově v GPU najdeme 5376, jež jsou určeny pro výpočty v FP16, FP32/INT32 a FP64. Vedle toho tu máme 672 Tensor procesorů a 336 texturovacích jednotek TMU.
 
GPU dokáže držet s TDP 250W takty až kolem 1370 MHz, díky čemuž nabídne výkon 28 TFLOPS v FP16, 14 TFLOPS v FP32 a 7 TFLOPS v FP64, čili škálování je v tomto případě dokonalé na rozdíl od takových NVIDIA TITAN X, které postrádají hardware pro double precision (FP64), a tak v něm mají mizivý výkon. NVIDIA také udává výkon v DLOPS (Deep Learning Teraflops) s hodnotou 112, který se vztahuje právě k hlubokému učení. 
 
 
Zmínit se můžeme ještě o paměti, která využívá celkem osm 512bitových segmentů v paměťovém kontroleru, čili celkově 4096bitové rozhraní pro 16 GB paměti HBM2 na 878 MHz. Díky tomu se dosahuje propustnosti velice slušných 900 GB/s. 
 
Zdroj: NVIDIA
reklama
Nejnovější články
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Palit zřejmě chystá těžební grafiky založené na GPU generace Pascal Palit zřejmě chystá těžební grafiky založené na GPU generace Pascal
Situace na trhu s grafickými kartami je už dávno absurdní, ale zřejmě ještě nebyl v tomto ohledu dosažen vrchol. Palit si totiž zřejmě chystá vypuštění nových karet pro těžbu kryptoměn, a to modelů založených na GPU Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář