www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk

NVIDIA RT: nová jádra nejen pro obraz, ale i pro zvuk
, , aktualita
Je dobře známo, že zvuk se prostorem šíří podobně jako světlo. Jeho vlny se také odráží a procházejí různými materiály, takže proč by se nová jádra RT nemohla využít i pro zvuk? Nastupuje tak technologie, která svým způsobem naváže na snahy AMD.
K oblíbeným
reklama
Před sedmi lety bylo AMD ještě při síle, kterou nyní znovu nabírá a mělo velice silnou pozici na trhu s výkonnými GPU a také ještě před prosazením CUDA bylo vedoucí firmou v GPGPU. Tehdy se rozhodlo investovat do firem GenAudio a Tensilica, díky čemuž získalo technologii TrueAudio a Radeony dostaly integrované DSP pro zpracování pozičního zvuku akcelerované v GPU. 
 
Nicméně zajímavá technologie nemá vždy zaručeno široké nasazení, a tak se implementace TrueAudia omezují jen na čtyři tituly, a sice Thief, Lichdom: Battlemage, Murdered: Soul Suspect a využít jej má i vyvíjený Star Citizen, i když asi spíše jako TrueAudio Next. To bylo představeno společně s generací Polaris jako technologie pro "audio ray-casting". To je v podstatě zvuková obdoba ray tracingu, která pracuje s tím, že zvukové vlny reagují různým způsobem s různými povrchy stejně jako světlo. Výhoda je pak stejná, a sice k realitě se velice blížící simulace šíření zvuku včetně vlivu na jeho hlasitost, zkreslení, ozvěny, atd. 
 
 
TrueAudio Next oficiálně nevyužila žádná hra, takže zatím jde o naprosto zbytečnou technologii a NVIDIA věří, že to pomocí své RTX dokáže změnit. Na to ostatně ukazují mikrostránky věnované architektuře Turing a stejnou informaci najdeme i v tiskovém prohlášení. Jednoduše se tam píše o RT jádrech a jejich akceleraci výpočtu spojených s tím, jak se zvuk šíří ve 3D prostředí. 
 
Můžeme tak očekávat, že NVIDIA připraví novou technologii pro 3D audio, i když zatím není jasné, zda se bude týkat her. Pokud ano, mohla by se zařadit mezi ostatní technologie v GameWorks. Anebo je možné, že NVIDIA toliko poskytne v rámci své architektury prostředky, aby vývojáři mohli využít potřebné hardwarové prostředky pro zcela vlastní řešení, ostatně to sami obvykle upřednostňují. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon? AMD představilo kartu Radeon RX 6700 XT, jaký má výkon?
Společnost AMD se konečně odhodlala alespoň představit další grafickou kartu z řady Radeonů RX 6000. Jedná se o model Radeon RX 6700 XT, čili nástupce dobře známého RX 5700 XT s čipem Navi 10. Tentokrát to bude Navi 22. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h DJI FPV: ovládejte dron z pohledu první osoby s rychlostí až 140 km/h
DJI uvedlo nový dron FPV. Ten nabízí možnost ovládání dronu pomocí brýlí FPV Goggles V2 s velmi nízkými latencemi. Působivá je také maximální rychlost stroje, která může dosahovat až 140 km/h.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn Vnitřní Mongolsko zakázalo těžbu kryptoměn
V oblasti Vnitřního Mongolska už nebude možné legálním způsobem těžit kryptoměny, o čemž nedávno rozhodla vláda tohoto autonomního regionu Čínské lidové republiky. Těžaři se tak budou muset přesunout jinam. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu TSMC má dle analytiků ještě letos zdvojnásobit kapacitu 5nm procesu
Obecně by se dalo očekávat, že nástup nových pokročilejších procesů bude stále pomalejší, ale tak tomu není a dá se říci, že je to do velké míry zásluha již konečně dostupné technologie EUVL. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl Programátor rozběhal těžbu Etherea na Apple M1, nemá to však smysl
Těžba kryptoměn je dnes lákavá pro mnoho lidí stejně jako obchodování s nimi. Programátor Yifan Gu zkusil, zda by něco takového bylo možné i na novém procesoru Apple M1. A možné to opravdu je.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala