NVIDIA uvádí DGX-2: 16krát Tesla a 30 TB NVMe

NVIDIA uvádí DGX-2: 16krát Tesla a 30 TB NVMe
, , aktualita

Trh se systémy pro umělou inteligenci, hluboké učení a datová centra se úspěšně rozrůstá a těží z toho také NVIDIA, která už dávno nemusí spoléhat jen na hráče a profesionální grafiky. Připravila si tak zbrusu nový systém DGX-2, jemuž vévodí 16 GPU Tesla V100.

K oblíbeným
reklama
Společnost NVIDIA už dávno není firma, která oslovuje především hráče. Nyní své zaměření tak jako AMD orientuje především na využití GPU pro výpočetní účely, čili GPGPU a nelze se vůbec divit. Však její nejnovější systém DGX-2, který představuje takový malý superpočítač, je k dispozici za cenu kolem 400.000 dolarů, takže každý prodaný DGX-2 už sám o sobě představuje slušný obchod. DGX-1 se mimochodem dostal na trh s cenou 150.000 dolarů, ale ten má také "jen" 8 GPU Tesla po 16 GB HBM2.
 
 
DGX-2 je tak především o výkonu, který je díky šestnácti GPU Tesla V100 se 32 GB HBM2 opravdu vysoký a je to konkrétně až 1920 TFLOPS (Tensor processing), 480 TFLOPS v FP16, 240 TFLOPS v FP32 a 120 TFLOPS v FP64, čili škálování ohledně half až double precision je zde ideální. Celkově tu tak máme 81 920 CUDA jader a 10 240 Tensor jader.
 

Kapacita systémové RAM (DDR4) činí v případě nového DGX-2 celkem 1,5 TB, což je trojnásobek oproti DGX-1 a úložného prostoru na SSD s NVMe je tu 30 TB oproti pouhým 8 TB. Do výbavy ještě musíme počítat dva procesory Xeon Platinum, a tak je naprosto zřejmé, z čeho pramení onen rozdíl v ceně mezi DGX-2 a 1. Zajímavá je také spotřeba systému DGX-2, jenž váží přibližně 160 kg, a to cca 10 kW.
 

NVIDIA uvedla, že DGX-2 vděčí za svou existenci novému rozhraní, které se nazývá NVSwitch a nabízí propustnost 300 GB/s mezi jednotlivými čipy. Jde o doplněk pro známý NVLink 2. NVSwitch tak v podstatě nahrazuje přepínače pro sběrnici PCIe, oproti nimž nabídne alespoň 5x vyšší propustnost, což umožnilo do systému dostat dalších 8 GPU a všech 16 pak může využívat unifikovaný pool paměti. Společně s tím přichází i nové možnosti využití, mezi něž NVIDIA zařazuje například paralelní trénování neuronových sítí.
 
 díky NVSwitch mohou být linky PCIe využity jinde, například pro rychlejší síťové rozhraní
 
NVIDIA DGX-2 tak téměř pokořil hranici 2 PetaFLOPS výkonu, tedy když počítáme s Tensor processingem pro účely AI. Nový DGX-2 tak dle tiskové zprávy zvládne vytrénovat FAIRSeq (neuronový model pro překlad jazyků) za méně než dva dny, což je asi desetkrát kratší doba než na DGX-1. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek