reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA uvádí DGX-2: 16krát Tesla a 30 TB NVMe

28.3.2018, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA uvádí DGX-2: 16krát Tesla a 30 TB NVMe

Trh se systémy pro umělou inteligenci, hluboké učení a datová centra se úspěšně rozrůstá a těží z toho také NVIDIA, která už dávno nemusí spoléhat jen na hráče a profesionální grafiky. Připravila si tak zbrusu nový systém DGX-2, jemuž vévodí 16 GPU Tesla V100.

Společnost NVIDIA už dávno není firma, která oslovuje především hráče. Nyní své zaměření tak jako AMD orientuje především na využití GPU pro výpočetní účely, čili GPGPU a nelze se vůbec divit. Však její nejnovější systém DGX-2, který představuje takový malý superpočítač, je k dispozici za cenu kolem 400.000 dolarů, takže každý prodaný DGX-2 už sám o sobě představuje slušný obchod. DGX-1 se mimochodem dostal na trh s cenou 150.000 dolarů, ale ten má také "jen" 8 GPU Tesla po 16 GB HBM2.
 
 
DGX-2 je tak především o výkonu, který je díky šestnácti GPU Tesla V100 se 32 GB HBM2 opravdu vysoký a je to konkrétně až 1920 TFLOPS (Tensor processing), 480 TFLOPS v FP16, 240 TFLOPS v FP32 a 120 TFLOPS v FP64, čili škálování ohledně half až double precision je zde ideální. Celkově tu tak máme 81 920 CUDA jader a 10 240 Tensor jader.
 

Kapacita systémové RAM (DDR4) činí v případě nového DGX-2 celkem 1,5 TB, což je trojnásobek oproti DGX-1 a úložného prostoru na SSD s NVMe je tu 30 TB oproti pouhým 8 TB. Do výbavy ještě musíme počítat dva procesory Xeon Platinum, a tak je naprosto zřejmé, z čeho pramení onen rozdíl v ceně mezi DGX-2 a 1. Zajímavá je také spotřeba systému DGX-2, jenž váží přibližně 160 kg, a to cca 10 kW.
 

NVIDIA uvedla, že DGX-2 vděčí za svou existenci novému rozhraní, které se nazývá NVSwitch a nabízí propustnost 300 GB/s mezi jednotlivými čipy. Jde o doplněk pro známý NVLink 2. NVSwitch tak v podstatě nahrazuje přepínače pro sběrnici PCIe, oproti nimž nabídne alespoň 5x vyšší propustnost, což umožnilo do systému dostat dalších 8 GPU a všech 16 pak může využívat unifikovaný pool paměti. Společně s tím přichází i nové možnosti využití, mezi něž NVIDIA zařazuje například paralelní trénování neuronových sítí.
 
 díky NVSwitch mohou být linky PCIe využity jinde, například pro rychlejší síťové rozhraní
 
NVIDIA DGX-2 tak téměř pokořil hranici 2 PetaFLOPS výkonu, tedy když počítáme s Tensor processingem pro účely AI. Nový DGX-2 tak dle tiskové zprávy zvládne vytrénovat FAIRSeq (neuronový model pro překlad jazyků) za méně než dva dny, což je asi desetkrát kratší doba než na DGX-1. 
 


reklama