www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA zveřejnila ovladače s podporou Adaptive-Sync a co ceny RTX 2060?

NVIDIA zveřejnila ovladače s podporou Adaptive-Sync a co ceny RTX 2060?
, , aktualita
Dobře víme, že NVIDIA se pustila do podpory technologii Adaptive-Sync, kterou prosazuje především AMD v rámci své adaptace FreeSync. Nyní se to stalo realitou a vedle toho se podíváme i na to, na kolik přijdou první RTX 2060. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA se však rozhodla, že nepřijde se širokou podporou Adaptive-Sync, čili všech monitorů, které tuto technologii podporují. Pro začátek to bude tucet modelů s označením G-Sync Compatible, které prošly firemními testy, takže vzhledem k tomu, že se prodávají stovky monitorů s Adaptive-Sync, jde očividně o opravdu náročné testy. Nicméně NVIDIA také slíbila, že uživatelé si budou moci na vlastní triko zapnout Adaptive-Sync i na monitorech, které testy neprošly, nebo ještě otestovány nebyly. 
 
 
To už si mohou vyzkoušet v rámci ovladačů GeForce 417.71 - Windows 10 64-bit pro desktopyWindows 10 64-bit pro notebooky, takže pokud máte GeForce a monitor kompatibilní s FreeSync (z nějakého důvodu), můžete zkoušet. Časem se jistě bude rodina monitorů s označením G-Sync Compatible rozšiřovat, ale aktuálně seznam čítá stále oněch 12 původně ohlášených modelů, které dle NVIDIE nebudou při synchronizaci poblikávat, mít artefakty a zkrátka slibují kvalitu. 
 
Jsou tu ještě dvě další omezení, a sice jednak to, že ve svém počítači musíme mít grafickou kartu generace Turing nebo Pascal a potom je synchronizace (alespoň zatím) omezena na pouze jeden monitor napojený k počítači, ne více. 
 
Ovladače GeForce v417.71 také přináší podporu grafické karty GeForce RTX 2060 a u tohoto modelu ještě zůstaneme. Postupně se totiž dostává v různých verzích do nabídek českých obchodů. Na serverech srovnávajících ceny je bohužel ještě nenajdeme, takže je složité si udělat celkový obrázek o cenách, ale lze předpokládat, že ty se na úvod stejně nebudou moc lišit. 
 
Když se podíváme do nabídky velkých a známých e-shopů, pak můžeme najít modely od firem jako Asus, MSI, Gigabyte, EVGA či Palit a s nejnižšími cenami je to jednoduché. Začínají akorát nad 10.000 Kč s daní a šplhají ke 14 tisícům. Takže jaké to jsou ceny vzhledem k tomu, že RTX 2060 má výkon tak akorát na úrovni GTX 1070 Ti? Do toho pochopitelně nepočítáme technologie DLSS a ray tracing, protože pak by přímé srovnání s Pascalem nebylo možné. 
 
GTX 1070 Ti se dnes dají pořídit už za 10.600 Kč, takže RTX 2060 je výhodnější, ale ne o moc. Je třeba si ale uvědomit, že jde o cenu, která má za sebou nějaký vývoj. Jde o kartu Gainward GeForce GTX 1070 Ti, která přišla původně s cenou 13.300 Kč, to je první věc. Další věc je ta, že velké obchody ji i dnes nabízí spíše za cca 11 tisíc a pak bychom měli i porovnávat karty stejných výrobců. Takže když si vybereme MSI nebo Gigabyte, jejich už celkem slušné modely RTX 2060 jsou v nabídce za asi 10.500 Kč a srovnatelné GTX 1070 Ti pak za ceny kolem 12.000 Kč. 
 
Závěr tedy je, že RTX 2060 je z hlediska ceny výkonnější než GTX 1070 Ti, ale aby to nebylo tak jednoduché, zde je další brouk do hlavy: nová karta má 6 GB paměti oproti 8 GB na GTX 1070 Ti a je velká otázka, zda 6 GB bude třeba za rok na kartě pro rozlišení 1440p ještě stačit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek