www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA zveřejnila ovladače s podporou Adaptive-Sync a co ceny RTX 2060?

NVIDIA zveřejnila ovladače s podporou Adaptive-Sync a co ceny RTX 2060?
, , aktualita
Dobře víme, že NVIDIA se pustila do podpory technologii Adaptive-Sync, kterou prosazuje především AMD v rámci své adaptace FreeSync. Nyní se to stalo realitou a vedle toho se podíváme i na to, na kolik přijdou první RTX 2060. 
reklama
NVIDIA se však rozhodla, že nepřijde se širokou podporou Adaptive-Sync, čili všech monitorů, které tuto technologii podporují. Pro začátek to bude tucet modelů s označením G-Sync Compatible, které prošly firemními testy, takže vzhledem k tomu, že se prodávají stovky monitorů s Adaptive-Sync, jde očividně o opravdu náročné testy. Nicméně NVIDIA také slíbila, že uživatelé si budou moci na vlastní triko zapnout Adaptive-Sync i na monitorech, které testy neprošly, nebo ještě otestovány nebyly. 
 
 
To už si mohou vyzkoušet v rámci ovladačů GeForce 417.71 - Windows 10 64-bit pro desktopyWindows 10 64-bit pro notebooky, takže pokud máte GeForce a monitor kompatibilní s FreeSync (z nějakého důvodu), můžete zkoušet. Časem se jistě bude rodina monitorů s označením G-Sync Compatible rozšiřovat, ale aktuálně seznam čítá stále oněch 12 původně ohlášených modelů, které dle NVIDIE nebudou při synchronizaci poblikávat, mít artefakty a zkrátka slibují kvalitu. 
 
Jsou tu ještě dvě další omezení, a sice jednak to, že ve svém počítači musíme mít grafickou kartu generace Turing nebo Pascal a potom je synchronizace (alespoň zatím) omezena na pouze jeden monitor napojený k počítači, ne více. 
 
Ovladače GeForce v417.71 také přináší podporu grafické karty GeForce RTX 2060 a u tohoto modelu ještě zůstaneme. Postupně se totiž dostává v různých verzích do nabídek českých obchodů. Na serverech srovnávajících ceny je bohužel ještě nenajdeme, takže je složité si udělat celkový obrázek o cenách, ale lze předpokládat, že ty se na úvod stejně nebudou moc lišit. 
 
Když se podíváme do nabídky velkých a známých e-shopů, pak můžeme najít modely od firem jako Asus, MSI, Gigabyte, EVGA či Palit a s nejnižšími cenami je to jednoduché. Začínají akorát nad 10.000 Kč s daní a šplhají ke 14 tisícům. Takže jaké to jsou ceny vzhledem k tomu, že RTX 2060 má výkon tak akorát na úrovni GTX 1070 Ti? Do toho pochopitelně nepočítáme technologie DLSS a ray tracing, protože pak by přímé srovnání s Pascalem nebylo možné. 
 
GTX 1070 Ti se dnes dají pořídit už za 10.600 Kč, takže RTX 2060 je výhodnější, ale ne o moc. Je třeba si ale uvědomit, že jde o cenu, která má za sebou nějaký vývoj. Jde o kartu Gainward GeForce GTX 1070 Ti, která přišla původně s cenou 13.300 Kč, to je první věc. Další věc je ta, že velké obchody ji i dnes nabízí spíše za cca 11 tisíc a pak bychom měli i porovnávat karty stejných výrobců. Takže když si vybereme MSI nebo Gigabyte, jejich už celkem slušné modely RTX 2060 jsou v nabídce za asi 10.500 Kč a srovnatelné GTX 1070 Ti pak za ceny kolem 12.000 Kč. 
 
Závěr tedy je, že RTX 2060 je z hlediska ceny výkonnější než GTX 1070 Ti, ale aby to nebylo tak jednoduché, zde je další brouk do hlavy: nová karta má 6 GB paměti oproti 8 GB na GTX 1070 Ti a je velká otázka, zda 6 GB bude třeba za rok na kartě pro rozlišení 1440p ještě stačit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek