www.svethardware.cz
>
>
>
>

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"
, , aktualita
Zvláště o výkonné procesory Ryzen z nové generace je ve světě velký zájem, jak dokládají i data z amerického Amazonu. To platí pro 12jádrový Ryzen 9 3900X, který chybí také u nás. Co s tím AMD hodlá dělat?
K oblíbeným
reklama
Nedostatek zbrusu nového a povedeného hardwaru nás už těžko může překvapit, zvláště když jde o čipy založené na 7nm technologii, která ještě nemusela dosáhnout ideální výtěžnosti. Ale to je v prvé řadě problém pro TSMC, které vyrábí procesorové čiplety pro AMD. Na druhou stranu budou ty samé čiplety využity i v procesorech EPYC "Rome", jež mají dorazit co nevidět a AMD si jistě už pečlivě shromažďuje zásoby, aby mělo s čím přijít na trh, a to nehledě na nejspíše chystané nové Threadrippery. 
 
 
K dispozici máme také pěkný výpis z Amazonu, který ukazuje historii dostupnosti procesoru Ryzen 9 3900X. Jak je vidět, pokud se tento procesor objevil na skladě, během několika minut byly všechny dostupné kusy rozebrány, takže v posledních dnech se neustále střídá stav naskladněno a nedostupný. 
 
 
V našich obchodech, respektive v tom málu e-shopů, které dle Heureky daný procesor vůbec nabízejí, je stejný procesor nedostupný a nejlepším předpokladem je naskladnění do dvou týdnů. To se slabšími Ryzen 7 a Ryzen 5 řady 3000 v tomto ohledu žádný problém není. 
 
Už nám tak může být víceméně jasné, proč se AMD rozhodlo vydat 16jádrový Ryzen 9 až v září, když dnes nedokáže uspokojit poptávku ani po 12jádrovém. A jaké je vyjádření firmy AMD? Ta je pochopitelně v prvé řadě nadšena, že může pozorovat tak velký zájem zákazníků o její nové procesory. Mluví pak o stabilně vysoké poptávce, která je stále vyšší než schopnost firmy ji uspokojit. AMD spolupracuje s předními partnery z prodejních kanálů, aby se situace vyřešila co nejdříve a děkuje rozšiřujícímu se okruhu zákazníků hledajících procesory Ryzen za podporu. 
 
Takže jako obvykle jsme se nedozvěděli nic, respektive tu máme jen obecné fráze, jaké jsme slýchali i v případě nástupu Radeonů Vega nebo Radeonu VII. Ale co má také AMD dělat, když prostě nestíhá a je celkem jedno, jestli za tím je nedostatek 7nm čipů z TSMC, váznoucí dodávky I/O čipů z GloFo, problémy s pouzdřením nebo cokoliv jiného. Samotný výrobce jistě nemá zájem na tom, aby poptávka tak převažovala nabídku, že v důsledku toho stoupají koncové ceny Ryzen 9 3900X někam k 800 dolarů. Na tom si samozřejmě mastí kapsu pouze až ti poslední v celém dodavatelském řetězci. 
 
My také firmě AMD nevidíme pod ruce a nevíme, jakým způsobem si syslí vyrobené čipy, které bude potřebovat pro celkem tři procesorové platformy. Víme jen, že nedostupnost čerstvě vypuštěného hardwaru je dnes běžná. Však se velice dlouho čekalo třeba i na skladové zásoby procesorů Coffee Lake nebo grafických karet generace NVIDIA Pascal. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek