www.svethardware.cz
>
>
>
>

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"
, , aktualita
Zvláště o výkonné procesory Ryzen z nové generace je ve světě velký zájem, jak dokládají i data z amerického Amazonu. To platí pro 12jádrový Ryzen 9 3900X, který chybí také u nás. Co s tím AMD hodlá dělat?
K oblíbeným
reklama
Nedostatek zbrusu nového a povedeného hardwaru nás už těžko může překvapit, zvláště když jde o čipy založené na 7nm technologii, která ještě nemusela dosáhnout ideální výtěžnosti. Ale to je v prvé řadě problém pro TSMC, které vyrábí procesorové čiplety pro AMD. Na druhou stranu budou ty samé čiplety využity i v procesorech EPYC "Rome", jež mají dorazit co nevidět a AMD si jistě už pečlivě shromažďuje zásoby, aby mělo s čím přijít na trh, a to nehledě na nejspíše chystané nové Threadrippery. 
 
 
K dispozici máme také pěkný výpis z Amazonu, který ukazuje historii dostupnosti procesoru Ryzen 9 3900X. Jak je vidět, pokud se tento procesor objevil na skladě, během několika minut byly všechny dostupné kusy rozebrány, takže v posledních dnech se neustále střídá stav naskladněno a nedostupný. 
 
 
V našich obchodech, respektive v tom málu e-shopů, které dle Heureky daný procesor vůbec nabízejí, je stejný procesor nedostupný a nejlepším předpokladem je naskladnění do dvou týdnů. To se slabšími Ryzen 7 a Ryzen 5 řady 3000 v tomto ohledu žádný problém není. 
 
Už nám tak může být víceméně jasné, proč se AMD rozhodlo vydat 16jádrový Ryzen 9 až v září, když dnes nedokáže uspokojit poptávku ani po 12jádrovém. A jaké je vyjádření firmy AMD? Ta je pochopitelně v prvé řadě nadšena, že může pozorovat tak velký zájem zákazníků o její nové procesory. Mluví pak o stabilně vysoké poptávce, která je stále vyšší než schopnost firmy ji uspokojit. AMD spolupracuje s předními partnery z prodejních kanálů, aby se situace vyřešila co nejdříve a děkuje rozšiřujícímu se okruhu zákazníků hledajících procesory Ryzen za podporu. 
 
Takže jako obvykle jsme se nedozvěděli nic, respektive tu máme jen obecné fráze, jaké jsme slýchali i v případě nástupu Radeonů Vega nebo Radeonu VII. Ale co má také AMD dělat, když prostě nestíhá a je celkem jedno, jestli za tím je nedostatek 7nm čipů z TSMC, váznoucí dodávky I/O čipů z GloFo, problémy s pouzdřením nebo cokoliv jiného. Samotný výrobce jistě nemá zájem na tom, aby poptávka tak převažovala nabídku, že v důsledku toho stoupají koncové ceny Ryzen 9 3900X někam k 800 dolarů. Na tom si samozřejmě mastí kapsu pouze až ti poslední v celém dodavatelském řetězci. 
 
My také firmě AMD nevidíme pod ruce a nevíme, jakým způsobem si syslí vyrobené čipy, které bude potřebovat pro celkem tři procesorové platformy. Víme jen, že nedostupnost čerstvě vypuštěného hardwaru je dnes běžná. Však se velice dlouho čekalo třeba i na skladové zásoby procesorů Coffee Lake nebo grafických karet generace NVIDIA Pascal. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek