www.svethardware.cz
>
>
>
>

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"

O CPU Ryzen 9 je velký zájem, AMD "pracuje na zvýšení dodávek"
, , aktualita
Zvláště o výkonné procesory Ryzen z nové generace je ve světě velký zájem, jak dokládají i data z amerického Amazonu. To platí pro 12jádrový Ryzen 9 3900X, který chybí také u nás. Co s tím AMD hodlá dělat?
K oblíbeným
reklama
Nedostatek zbrusu nového a povedeného hardwaru nás už těžko může překvapit, zvláště když jde o čipy založené na 7nm technologii, která ještě nemusela dosáhnout ideální výtěžnosti. Ale to je v prvé řadě problém pro TSMC, které vyrábí procesorové čiplety pro AMD. Na druhou stranu budou ty samé čiplety využity i v procesorech EPYC "Rome", jež mají dorazit co nevidět a AMD si jistě už pečlivě shromažďuje zásoby, aby mělo s čím přijít na trh, a to nehledě na nejspíše chystané nové Threadrippery. 
 
 
K dispozici máme také pěkný výpis z Amazonu, který ukazuje historii dostupnosti procesoru Ryzen 9 3900X. Jak je vidět, pokud se tento procesor objevil na skladě, během několika minut byly všechny dostupné kusy rozebrány, takže v posledních dnech se neustále střídá stav naskladněno a nedostupný. 
 
 
V našich obchodech, respektive v tom málu e-shopů, které dle Heureky daný procesor vůbec nabízejí, je stejný procesor nedostupný a nejlepším předpokladem je naskladnění do dvou týdnů. To se slabšími Ryzen 7 a Ryzen 5 řady 3000 v tomto ohledu žádný problém není. 
 
Už nám tak může být víceméně jasné, proč se AMD rozhodlo vydat 16jádrový Ryzen 9 až v září, když dnes nedokáže uspokojit poptávku ani po 12jádrovém. A jaké je vyjádření firmy AMD? Ta je pochopitelně v prvé řadě nadšena, že může pozorovat tak velký zájem zákazníků o její nové procesory. Mluví pak o stabilně vysoké poptávce, která je stále vyšší než schopnost firmy ji uspokojit. AMD spolupracuje s předními partnery z prodejních kanálů, aby se situace vyřešila co nejdříve a děkuje rozšiřujícímu se okruhu zákazníků hledajících procesory Ryzen za podporu. 
 
Takže jako obvykle jsme se nedozvěděli nic, respektive tu máme jen obecné fráze, jaké jsme slýchali i v případě nástupu Radeonů Vega nebo Radeonu VII. Ale co má také AMD dělat, když prostě nestíhá a je celkem jedno, jestli za tím je nedostatek 7nm čipů z TSMC, váznoucí dodávky I/O čipů z GloFo, problémy s pouzdřením nebo cokoliv jiného. Samotný výrobce jistě nemá zájem na tom, aby poptávka tak převažovala nabídku, že v důsledku toho stoupají koncové ceny Ryzen 9 3900X někam k 800 dolarů. Na tom si samozřejmě mastí kapsu pouze až ti poslední v celém dodavatelském řetězci. 
 
My také firmě AMD nevidíme pod ruce a nevíme, jakým způsobem si syslí vyrobené čipy, které bude potřebovat pro celkem tři procesorové platformy. Víme jen, že nedostupnost čerstvě vypuštěného hardwaru je dnes běžná. Však se velice dlouho čekalo třeba i na skladové zásoby procesorů Coffee Lake nebo grafických karet generace NVIDIA Pascal. 
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář