www.svethardware.cz
>
>
>

Objevují se testy čínského x86 procesoru Zhaoxin

Objevují se testy čínského x86 procesoru Zhaoxin
, , aktualita
Čínský Zhaoxin vyvíjí své procesory na architektuře x86, která by v některých třídách měla konkurovat procesorům AMD a Intel. Pár uniklých benchmarků z poslední doby ukazuje, jak moc dobře nebo špatně jsou na tom tyto procesory.
K oblíbeným
reklama
Čínské procesory Zhaoxin mnoho lidí nezná, ostatně jsou dodávány jen na vybrané trhy. Postaveny jsou na architektuře x86, kterou využívají i procesory AMD a Intel. Základem jsou ale v tomto případě procesory společnosti VIA, které se už před několika lety v podstatě vytratily z trhu. Když byla poslední generace čipů KX-6000 představena, slibovala výkon na úrovni čtyřjádrového procesoru Core i5-7400 bez Hyper-Threadingu. Nyní tu máme pár benchmarků, takže se i můžeme podívat, zda je toto srovnání oprávněné nebo nikoli.
 
Zhaoxin CPU

Pro připomenutí, Core i5-7400 je 14nm procesor s konfigurací 4C/4T, základní frekvencí 3,0 GHz a Turbem na 3,5 GHz. Má 6 MB L3 cache a 65W TDP spotřebu. V případě Zhaoxin KaiXian KX-6780A tu máme konfiguraci 8C/8T s frekvencí 2,7 GHz. Je vyráběn 16nm technologií a má dosahovat 70W TDP. Procesor nemá žádnou L3 cache, nicméně L2 cache má kapacitu 4 MB.
 
A nyní tedy výsledky. V benchmarku PassMark dosáhl Zhaoxin v multi-core testu 5761 bodů, čímž překonal Intel s 5538 body. Je však třeba připomenout, že Zhaoxin měl 8 jader, zatímco Intel jen 4. To ukazuje zhruba poloviční výkon na jedno jádro, což naznačuje i výsledek single-core testu, kde měl čínský čip pouhých 877 bodů, kdežto Intel dosáhl na velmi pěkných 2115 bodů.
 
Také v Geekbench 5 můžeme pozorovat velké rozdíly v multi-core a single-core testu. V multi-core dosáhlo čínské CPU 2091 bodů a Intel byl tentokrát dokonce výkonnější s 2458 body. Single-core test je opět drtivým vítězstvím Intelu. Zhaoxin se dostal na pouhých 363 bodů, zatímco Intel měl 884 bodů. Pro představu, 363 bodů v single-core testu má např. AMD Phenom II X4 820 s 2,8 GHz, Pentium B970 na 2,3 GHz nebo Pentium 4405Y s 1,5 GHz. Čínské CPU se tak s výše zmíněným Intelem sice může docela rovnat ve vícevláknových aplikacích, je ale bohužel naprosto nesrovnatelné v jednovláknových.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096 AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096
Mimo jiné i superpočítač El Capitan s plánovaným výkonem 2 ExaFLOPS by měl být založen na procesorech AMD Genoa, které se nyní už rýsují s výbavou až 96 jader Zen 4. Chystá se tak AMD opět plošně zvyšovat počet jader svých CPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek