www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevy ze Sluneční soustavy: novinky má Juno i New Horizons

Objevy ze Sluneční soustavy: novinky má Juno i New Horizons
, , aktualita
Dnes tu máme dvě novinky z naší soustavy, které nám zajistila sonda Juno a také New Horizons. První se týká velké skvrny na Jupiteru, které se Juno podívala na zoubek a pak tu máme záhadu asteroidu MU69. 
K oblíbeným
reklama
Juno od loňského léta zkoumá Jupiter a občas se ponoří přímo do jeho radiačních pásů, aby mohl tohoto obra prozkoumat pořádně zblízka. Měla tak možnost se podívat i na velkou rudou skvrnu na tváři Jupiteru, což je už staletí zuřící bouře. 
 
 
Sonda se podívala svým mikrovlnným přístrojem pod vrchní vrstvy až do hloubky 350 km, aby objevila, že obrovská cyklona zasahuje více než 300 kilometrů do hloubky planety. Na Zemi bychom tak byli od povrchu už třikrát ve vesmíru, neboť jeho oficiálně stanovená hranice je ve výšce 100 km. 
 
Průzkum velké rudé skvrny Jupiteru započal již dříve v tomto roce, kdy se Juno dostala do výhodné pozice přímo nad ni. Využila svůj mikrovlnný radiometr a zjistila, že mraky Jupiteru jsou blíže vrchním částem atmosféry stále více chladnější. Vyšší teploty jsou přitom spojeny s rychlejšími větry, což vysvětluje, že na planetě můžeme vidět rapidně rotující vír, čili onu skvrnu. 
 
Juno také má své problémy s motory, kvůli nimž zůstala na mnohem delší 53denní orbitě, ale to je možná velké štěstí. Objevila totiž dva radiační pásy, o nichž NASA do té doby neměla ani potuchy, a tak s nimi při tvorbě ochrany sondy proti radiaci nepočítala. Delší orbita totiž znamená, že sonda zůstává poblíž Jupiteru v souhrnu kratší dobu, než kdyby kolem něj obíhala těsněji. Nové radiační pásy jsou tvořeny ionty vodíku, kyslíku a síry, které se pohybují téměř rychlostí světla. Jejich původ by mohl být na měsících Io a Europa. 
 
 
Pak tu máme New Horizons na cestě k objektu MU69 v Kuiperově pásu. Ten má pouze 19 až 28 mil v průměru, přičemž pro teleskopy je velice tmavý a složitý na pozorování. Postupně se však ukazuje, že by měl být tvořen dvěma či rovnou třemi samostatnými tělesy. 
 
K MU69 se sonda vydala po průletu kolem Pluta, kdy k úpravě kurzu využila 16minutový zážeh svých hydrazinových trysek. K objektu nakonec dorazí až 1. ledna 2019, takže je zřejmé, že New Horizons zatím nemůže poskytnout lepší pohled než pozemské či vesmírné teleskopy. Ty nedávno mohly MU69 lépe sledovat díky tomu, že přešel skrz světlo přicházející ze vzdálené hvězdy a dle něj by mohlo jít o binární objekt tvořený dvěma těsně obíhajícími tělesy a poblíž by se dokonce mohl nacházet malinkatý měsíc obíhající ve vzdálenosti několika set kilometrů. 
 
 
New Horizon se nakonec dostane k MU69 na vzdálenost 3500 km, z níž bude moci pořídit snímky s rozlišením 30 metrů na pixel. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář