www.svethardware.cz
>
>
>
>

Objevy ze Sluneční soustavy: novinky má Juno i New Horizons

Objevy ze Sluneční soustavy: novinky má Juno i New Horizons
, , aktualita
Dnes tu máme dvě novinky z naší soustavy, které nám zajistila sonda Juno a také New Horizons. První se týká velké skvrny na Jupiteru, které se Juno podívala na zoubek a pak tu máme záhadu asteroidu MU69. 
K oblíbeným
reklama
Juno od loňského léta zkoumá Jupiter a občas se ponoří přímo do jeho radiačních pásů, aby mohl tohoto obra prozkoumat pořádně zblízka. Měla tak možnost se podívat i na velkou rudou skvrnu na tváři Jupiteru, což je už staletí zuřící bouře. 
 
 
Sonda se podívala svým mikrovlnným přístrojem pod vrchní vrstvy až do hloubky 350 km, aby objevila, že obrovská cyklona zasahuje více než 300 kilometrů do hloubky planety. Na Zemi bychom tak byli od povrchu už třikrát ve vesmíru, neboť jeho oficiálně stanovená hranice je ve výšce 100 km. 
 
Průzkum velké rudé skvrny Jupiteru započal již dříve v tomto roce, kdy se Juno dostala do výhodné pozice přímo nad ni. Využila svůj mikrovlnný radiometr a zjistila, že mraky Jupiteru jsou blíže vrchním částem atmosféry stále více chladnější. Vyšší teploty jsou přitom spojeny s rychlejšími větry, což vysvětluje, že na planetě můžeme vidět rapidně rotující vír, čili onu skvrnu. 
 
Juno také má své problémy s motory, kvůli nimž zůstala na mnohem delší 53denní orbitě, ale to je možná velké štěstí. Objevila totiž dva radiační pásy, o nichž NASA do té doby neměla ani potuchy, a tak s nimi při tvorbě ochrany sondy proti radiaci nepočítala. Delší orbita totiž znamená, že sonda zůstává poblíž Jupiteru v souhrnu kratší dobu, než kdyby kolem něj obíhala těsněji. Nové radiační pásy jsou tvořeny ionty vodíku, kyslíku a síry, které se pohybují téměř rychlostí světla. Jejich původ by mohl být na měsících Io a Europa. 
 
 
Pak tu máme New Horizons na cestě k objektu MU69 v Kuiperově pásu. Ten má pouze 19 až 28 mil v průměru, přičemž pro teleskopy je velice tmavý a složitý na pozorování. Postupně se však ukazuje, že by měl být tvořen dvěma či rovnou třemi samostatnými tělesy. 
 
K MU69 se sonda vydala po průletu kolem Pluta, kdy k úpravě kurzu využila 16minutový zážeh svých hydrazinových trysek. K objektu nakonec dorazí až 1. ledna 2019, takže je zřejmé, že New Horizons zatím nemůže poskytnout lepší pohled než pozemské či vesmírné teleskopy. Ty nedávno mohly MU69 lépe sledovat díky tomu, že přešel skrz světlo přicházející ze vzdálené hvězdy a dle něj by mohlo jít o binární objekt tvořený dvěma těsně obíhajícími tělesy a poblíž by se dokonce mohl nacházet malinkatý měsíc obíhající ve vzdálenosti několika set kilometrů. 
 
 
New Horizon se nakonec dostane k MU69 na vzdálenost 3500 km, z níž bude moci pořídit snímky s rozlišením 30 metrů na pixel. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek