www.svethardware.cz
>
>
>

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?
, , aktualita
Společnost Moon Express odhalila svůj způsob dobývání Měsíce, který má dle jejích zástupců znamenat drastické snížení nákladů. Počítá se přitom s čistě robotickými misemi, a to nejen k samotnému Měsíci. reklama
Veškeré zveřejněné obrázky jsou pochopitelně renderované, ale měly by věrně ukazovat plánovaná zařízení, která snad budou použita. Hned jako první se ukazuje středobod úvodních snah firmy Moon Express, a to přistávací modul MX-1E, který se chystá sestoupit na povrch Měsíce. 


Na dalším obrázku jej již máme na povrchu Měsíce. Tam má být schopen dopravit malý náklad o hmotnosti do 30 kg, přičemž vypuštěn by mohl být ještě letos.
 
 
Další plány už počítají s dvojnásobně velikým modulem MX-2, jenž má posloužit nejen k cestám na Měsíc, ale i na další tělesa vnitřního Slunečního systému. Číselné označení těchto lodí jsou odvozena od počtu hlavních motorů. 
 
 
Široký a nízký Moon Express MX-5 už má dokázat na Měsíc dopravit větší náklad a může být vybaven i předchozími MX-1 a MX-2, přičemž pro toto zařízení už má být dosažitelná celá naše soustava. 
 
 
A nakonec tu máme plnotučný MX-9, který také může nést MX-1 a MX-2 a krom toho dopravit na Měsíc až 500 kg nákladu. 
 
 
Moon Express chce takto vyhrát až 30milionový (USD) závod Google Lunar X Prize a pak především začít nový věk průzkumu okolního vesmíru, který už nepovedou jen velké agentury jako NASA a ESA. 
 
vědecké nástroje na palubě MX-1
 
První krok ale bude vyžadovat dostat přistávací modul na Měsíc s roverem na palubě, ten musí ujet alespoň půl kilometru a také je třeba na Zemi odvysílat video a fotografie ve vysokém rozlišení. To vše se musí stihnout do konce tohoto roku a pak už na výhru nebude nárok. Moon Express přitom spolupracuje na firmě Rocket Lab a jejích nosičích, které ještě nejsou plně vyvinuty, takže pokud bude její pokus úspěšný, bude to časově velice napnuté. 
 
Pak už chce firma v roce 2019 poslat k severnímu pólu Měsíce robotickou stanici, která bude hledat vodu a jiné zdroje, o rok později se má robotická loď vrátit na Zemi i se vzorky, a to mluvíme stále o generaci MX-1. MX-2 až MX-9, přičemž už MX-2 má být schopen se podívat na Venuši (nebo možná jen k Venuši vzhledem k velice nepřátelskému prostředí na ní) a také na měsíce Marsu. Jestli budou moduly MX své cíle obíhat, nebo na nich přistanou, to bude záviset na jejich variantě. Počítá se totiž s obojím, přičemž MX-5 a MX-9 budou standardně vybaveny zařízením pro odeslání nasbíraných vzorků. 
 
Plány firmy Moon Express jsou skutečně velkolepé, a jak říká její šéf Robert Richards, jmenují se "Moon Express", ne "The Moon Express", takže se zaměřuje na veškeré měsíce v dosahu. Firma však zatím neprozradila, s jakými náklady obecně počítá, ale obecně se uvádí, že první mise by se měla vejít do 10 milionů dolarů nákladů. 
 
Zdroj: Space.com 
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek