www.svethardware.cz
>
>
>

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?
, , aktualita
Společnost Moon Express odhalila svůj způsob dobývání Měsíce, který má dle jejích zástupců znamenat drastické snížení nákladů. Počítá se přitom s čistě robotickými misemi, a to nejen k samotnému Měsíci. reklama
Veškeré zveřejněné obrázky jsou pochopitelně renderované, ale měly by věrně ukazovat plánovaná zařízení, která snad budou použita. Hned jako první se ukazuje středobod úvodních snah firmy Moon Express, a to přistávací modul MX-1E, který se chystá sestoupit na povrch Měsíce. 


Na dalším obrázku jej již máme na povrchu Měsíce. Tam má být schopen dopravit malý náklad o hmotnosti do 30 kg, přičemž vypuštěn by mohl být ještě letos.
 
 
Další plány už počítají s dvojnásobně velikým modulem MX-2, jenž má posloužit nejen k cestám na Měsíc, ale i na další tělesa vnitřního Slunečního systému. Číselné označení těchto lodí jsou odvozena od počtu hlavních motorů. 
 
 
Široký a nízký Moon Express MX-5 už má dokázat na Měsíc dopravit větší náklad a může být vybaven i předchozími MX-1 a MX-2, přičemž pro toto zařízení už má být dosažitelná celá naše soustava. 
 
 
A nakonec tu máme plnotučný MX-9, který také může nést MX-1 a MX-2 a krom toho dopravit na Měsíc až 500 kg nákladu. 
 
 
Moon Express chce takto vyhrát až 30milionový (USD) závod Google Lunar X Prize a pak především začít nový věk průzkumu okolního vesmíru, který už nepovedou jen velké agentury jako NASA a ESA. 
 
vědecké nástroje na palubě MX-1
 
První krok ale bude vyžadovat dostat přistávací modul na Měsíc s roverem na palubě, ten musí ujet alespoň půl kilometru a také je třeba na Zemi odvysílat video a fotografie ve vysokém rozlišení. To vše se musí stihnout do konce tohoto roku a pak už na výhru nebude nárok. Moon Express přitom spolupracuje na firmě Rocket Lab a jejích nosičích, které ještě nejsou plně vyvinuty, takže pokud bude její pokus úspěšný, bude to časově velice napnuté. 
 
Pak už chce firma v roce 2019 poslat k severnímu pólu Měsíce robotickou stanici, která bude hledat vodu a jiné zdroje, o rok později se má robotická loď vrátit na Zemi i se vzorky, a to mluvíme stále o generaci MX-1. MX-2 až MX-9, přičemž už MX-2 má být schopen se podívat na Venuši (nebo možná jen k Venuši vzhledem k velice nepřátelskému prostředí na ní) a také na měsíce Marsu. Jestli budou moduly MX své cíle obíhat, nebo na nich přistanou, to bude záviset na jejich variantě. Počítá se totiž s obojím, přičemž MX-5 a MX-9 budou standardně vybaveny zařízením pro odeslání nasbíraných vzorků. 
 
Plány firmy Moon Express jsou skutečně velkolepé, a jak říká její šéf Robert Richards, jmenují se "Moon Express", ne "The Moon Express", takže se zaměřuje na veškeré měsíce v dosahu. Firma však zatím neprozradila, s jakými náklady obecně počítá, ale obecně se uvádí, že první mise by se měla vejít do 10 milionů dolarů nákladů. 
 
Zdroj: Space.com 
reklama
Nejnovější články
YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa YouTube bojuje proti extrémistům, zájemce přesměruje na protiteroristická videa
YouTube byl poslední dobou kritizován za nevhodný postoj ke klipům propagujících nenávist a extrémistické názory. Nově ale proti terorismu a extrémismu bude bojovat přesměrováváním na protiteroristická videa.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky Intel Movidius, akcelerátor neuronových sítí velikosti USB klíčenky
Umělá inteligence dnes hýbe světem a Intel představil malou výpočetní "USB klíčenku", která dokáže rychle a efektivně akcelerovat hluboké neuronové sítě. Nese název Movidius Neural Compute Stick.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala
Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64 Nintendo si prý připravuje další klasiku, tentokrát N64
Společnost Nintendo vyvolala svými staronovými konzolemi NES a SNES Classic velkou vlnu zájmu, a tak není divu, že zatím ještě nepotvrzené informace udávají, že si chystá oživení dalšího klasického modelu. Tentokrát půjde o N64. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni HBO varuje šiřitele a stahovače kopií Game of Thrones, že jsou sledováni
Před několika lety připadalo zástupcům společnosti HBO jako kompliment, že série Game of Thrones trhá torrentové rekordy ve stahování. Aktuálně už ale z tohoto faktu tak nadšení nejsou, jak dokazuje jejich varování. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI? Fujitsu uvádí jednotky DLU, stane se 4. velkým hráčem na poli AI?
Trh se specializovaným hardwarem pro umělou inteligenci zahrnuje jen pár hlavních firem, které taková řešení nabízejí. Nyní se mezi ně chce protlačit také společnost Fujitsu, která nabídne své jednotky DLU - Deep Learning Unit.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře