www.svethardware.cz
>
>
>

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?
, , aktualita
Společnost Moon Express odhalila svůj způsob dobývání Měsíce, který má dle jejích zástupců znamenat drastické snížení nákladů. Počítá se přitom s čistě robotickými misemi, a to nejen k samotnému Měsíci. reklama
Veškeré zveřejněné obrázky jsou pochopitelně renderované, ale měly by věrně ukazovat plánovaná zařízení, která snad budou použita. Hned jako první se ukazuje středobod úvodních snah firmy Moon Express, a to přistávací modul MX-1E, který se chystá sestoupit na povrch Měsíce. 


Na dalším obrázku jej již máme na povrchu Měsíce. Tam má být schopen dopravit malý náklad o hmotnosti do 30 kg, přičemž vypuštěn by mohl být ještě letos.
 
 
Další plány už počítají s dvojnásobně velikým modulem MX-2, jenž má posloužit nejen k cestám na Měsíc, ale i na další tělesa vnitřního Slunečního systému. Číselné označení těchto lodí jsou odvozena od počtu hlavních motorů. 
 
 
Široký a nízký Moon Express MX-5 už má dokázat na Měsíc dopravit větší náklad a může být vybaven i předchozími MX-1 a MX-2, přičemž pro toto zařízení už má být dosažitelná celá naše soustava. 
 
 
A nakonec tu máme plnotučný MX-9, který také může nést MX-1 a MX-2 a krom toho dopravit na Měsíc až 500 kg nákladu. 
 
 
Moon Express chce takto vyhrát až 30milionový (USD) závod Google Lunar X Prize a pak především začít nový věk průzkumu okolního vesmíru, který už nepovedou jen velké agentury jako NASA a ESA. 
 
vědecké nástroje na palubě MX-1
 
První krok ale bude vyžadovat dostat přistávací modul na Měsíc s roverem na palubě, ten musí ujet alespoň půl kilometru a také je třeba na Zemi odvysílat video a fotografie ve vysokém rozlišení. To vše se musí stihnout do konce tohoto roku a pak už na výhru nebude nárok. Moon Express přitom spolupracuje na firmě Rocket Lab a jejích nosičích, které ještě nejsou plně vyvinuty, takže pokud bude její pokus úspěšný, bude to časově velice napnuté. 
 
Pak už chce firma v roce 2019 poslat k severnímu pólu Měsíce robotickou stanici, která bude hledat vodu a jiné zdroje, o rok později se má robotická loď vrátit na Zemi i se vzorky, a to mluvíme stále o generaci MX-1. MX-2 až MX-9, přičemž už MX-2 má být schopen se podívat na Venuši (nebo možná jen k Venuši vzhledem k velice nepřátelskému prostředí na ní) a také na měsíce Marsu. Jestli budou moduly MX své cíle obíhat, nebo na nich přistanou, to bude záviset na jejich variantě. Počítá se totiž s obojím, přičemž MX-5 a MX-9 budou standardně vybaveny zařízením pro odeslání nasbíraných vzorků. 
 
Plány firmy Moon Express jsou skutečně velkolepé, a jak říká její šéf Robert Richards, jmenují se "Moon Express", ne "The Moon Express", takže se zaměřuje na veškeré měsíce v dosahu. Firma však zatím neprozradila, s jakými náklady obecně počítá, ale obecně se uvádí, že první mise by se měla vejít do 10 milionů dolarů nákladů. 
 
Zdroj: Space.com 
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář