www.svethardware.cz
>
>
>

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?

Obrazem: jaké plány má Moon Express na průzkum naší soustavy?
, , aktualita
Společnost Moon Express odhalila svůj způsob dobývání Měsíce, který má dle jejích zástupců znamenat drastické snížení nákladů. Počítá se přitom s čistě robotickými misemi, a to nejen k samotnému Měsíci. reklama
Veškeré zveřejněné obrázky jsou pochopitelně renderované, ale měly by věrně ukazovat plánovaná zařízení, která snad budou použita. Hned jako první se ukazuje středobod úvodních snah firmy Moon Express, a to přistávací modul MX-1E, který se chystá sestoupit na povrch Měsíce. 


Na dalším obrázku jej již máme na povrchu Měsíce. Tam má být schopen dopravit malý náklad o hmotnosti do 30 kg, přičemž vypuštěn by mohl být ještě letos.
 
 
Další plány už počítají s dvojnásobně velikým modulem MX-2, jenž má posloužit nejen k cestám na Měsíc, ale i na další tělesa vnitřního Slunečního systému. Číselné označení těchto lodí jsou odvozena od počtu hlavních motorů. 
 
 
Široký a nízký Moon Express MX-5 už má dokázat na Měsíc dopravit větší náklad a může být vybaven i předchozími MX-1 a MX-2, přičemž pro toto zařízení už má být dosažitelná celá naše soustava. 
 
 
A nakonec tu máme plnotučný MX-9, který také může nést MX-1 a MX-2 a krom toho dopravit na Měsíc až 500 kg nákladu. 
 
 
Moon Express chce takto vyhrát až 30milionový (USD) závod Google Lunar X Prize a pak především začít nový věk průzkumu okolního vesmíru, který už nepovedou jen velké agentury jako NASA a ESA. 
 
vědecké nástroje na palubě MX-1
 
První krok ale bude vyžadovat dostat přistávací modul na Měsíc s roverem na palubě, ten musí ujet alespoň půl kilometru a také je třeba na Zemi odvysílat video a fotografie ve vysokém rozlišení. To vše se musí stihnout do konce tohoto roku a pak už na výhru nebude nárok. Moon Express přitom spolupracuje na firmě Rocket Lab a jejích nosičích, které ještě nejsou plně vyvinuty, takže pokud bude její pokus úspěšný, bude to časově velice napnuté. 
 
Pak už chce firma v roce 2019 poslat k severnímu pólu Měsíce robotickou stanici, která bude hledat vodu a jiné zdroje, o rok později se má robotická loď vrátit na Zemi i se vzorky, a to mluvíme stále o generaci MX-1. MX-2 až MX-9, přičemž už MX-2 má být schopen se podívat na Venuši (nebo možná jen k Venuši vzhledem k velice nepřátelskému prostředí na ní) a také na měsíce Marsu. Jestli budou moduly MX své cíle obíhat, nebo na nich přistanou, to bude záviset na jejich variantě. Počítá se totiž s obojím, přičemž MX-5 a MX-9 budou standardně vybaveny zařízením pro odeslání nasbíraných vzorků. 
 
Plány firmy Moon Express jsou skutečně velkolepé, a jak říká její šéf Robert Richards, jmenují se "Moon Express", ne "The Moon Express", takže se zaměřuje na veškeré měsíce v dosahu. Firma však zatím neprozradila, s jakými náklady obecně počítá, ale obecně se uvádí, že první mise by se měla vejít do 10 milionů dolarů nákladů. 
 
Zdroj: Space.com 
reklama
Nejnovější články
Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky Equifax byl hacknutý již dříve a posílal lidi na phishingové stránky
Kauza společnosti Equifax nabývá stále obludnějších rozměrů, jak vyplývají na povrch nové a nové skutečnosti, které vypovídají o tom, jaké poměry ve firmě vládly. Nyní se dozvídáme o dalším hacku i tom, jak samotná firma odesílala lidi na phishingové stránky.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink Celosvětová satelitní síť SpaceX bude možná známá jako Starlink
Společnost SpaceX si na americkém patentovém úřadě zaregistrovala značku Starlink a my můžeme tušit, že tak chce nejspíše pojmenovat svou celosvětovou internetovou síť, kterou zajistí celá flotila satelitů. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Rambus připravuje DDR5 na rok 2019 Rambus připravuje DDR5 na rok 2019
Paměti DDR4 už jsou ve světě PC s procesory x86 a v podstatě i mezi mobilními zařízeními dobře zabydleny a pochopitelně tu nemohou být věčně. Připravuje se už jejich náhrada, a to v podobě DDR5 chystaných na rok 2019. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11 AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11
Společnost AMD si dle výpisu z RRA certifikace chystá celkem třináct různých karet založených na čipu Vega 11. Některé z nich mají mít za úkol nahradit aktuální GPU Polaris 10 či 20, takže co můžeme očekávat?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti Gigabyte potvrzuje chystanou GTX 1070 Ti
Gigabyte na své Facebookové stránky umístil grafickou koláž, dle níž je nad slunce jasné, že se opravdu chystá GeForce GTX 1070 Ti. Ostatně zprávy o nových kartách jsou málokdy mylné, a tak už se můžeme ptát, jaká bude a kdy bude.
Včera,  aktualita, Jan Vítek