www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Obroda těžkých raket: Falcon Heavy startuje dnes večer

Obroda těžkých raket: Falcon Heavy startuje dnes večer
, , aktualita
Stále platí, že první pokus o vypuštění rakety Falcon Heavy nastane dnes večer. Půjde o mimořádně zajímavou událost, neboť SpaceX se tím snaží dostat do běžného provozu těžkou raketu, kterou bude moci využít pro cesty na Mars. 
K oblíbeným
reklama
Společnost SpaceX už start potvrdila a také uvedla, že se opravdu pokusí o přistání všech třech hlavních stupňů najednou, respektive samozřejmě krátce po sobě hned jak se dostanou zpět dolů. Dva postranní by měly přistát v podstatě společně a někdy po nich i posílený středový. 
 
 
My se můžeme těšit na plánovaný start na dnešních 19:30 našeho času (začátek tříhodinového okénka pro provedení startu), kdy se konečně ukáže, zda Falcon Heavy úspěšně vynese svou zátěž do vesmíru, nebo se při něm rozpadne. Ostatně Elon Musk možnost selhání zmiňuje, a to až nepříjemně často. Pokud by snad počasí nepřálo, je tu ještě další startovní okénko otevřené v zítřejším dni, ale dnes by mělo být na Floridě polojasno s nanejvýš mírným větrem, takže to vypadá na dnešek. Start ale může samozřejmě ještě zhatit i nějaká technická závada, která zastaví odpočet.
 
Pokud Falcon Heavy nevybouchne a poletí tam, kam má, vynese svůj náklad v podobě Muskovy osobní Tesly na heliocentrickou orbitu procházející kolem Marsu, což je má v sobě symboliku toho, že právě Mars je pro SpaceX jeden z hlavních cílů. 
 
Postranní stupně se oddělí nejdříve a přistanou na pevnou zem (Landing Zone 1 a 2) na Cape Canaveral Air Force Station. V jejich případě by přistání mělo být snadné, ovšem středový stupeň byl jednak upraven, aby snesl zvýšenou zátěž, oddělovat se bude ve vyšší rychlosti než postranní a navíc bude už přistávat na vodní plošinu, známou Of Course I Still Love You, která je už připravena v Atlantiku. 
 
Falcon 9 na Of Course I Still Love You
 
V nejlepším případě tak bude mít SpaceX na zemi v pořádku tři hlavní stupně a Teslu Roadster obíhající Slunce a v nejhorším případě uvidíme mohutnou explozi, která poškodí raketové odpaliště. To by ale snad nastat nemělo, neboť testovací zážeh všech 27 motorů Merlin proběhl zcela bez problémů. Uvidíme dnes večer, sledovat můžete třeba pomocí následujícího streamu. 
 
 
S raketou Falcon Heavy bude SpaceX schopno vyslat na Mars cca 16,8 tun materiálu a půjde o nejvýkonnější raketu od dob Saturnu V, která bude zařazena do běžného provozu (jak doufáme). Se Saturnem V se ale srovnávat nemůže, neboť ten dokázal na nízkou orbitu vynést až 140 tun, zatímco Falcon Heavy má strop pod 64 tunami. Saturnu V by se měl vyrovnat až Space Launch System schopný vynést na nízkou orbitu až 130 tun. Jeho mise ale mají začít až na konci roku 2019 plánovanou Exploration Mission 1, která pošle loď Orion na cestu kolem Měsíce, a to zatím bez posádky. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek