SpaceX provedla testovací zážeh Falcon Heavy
25.1.2018, Jan Vítek, aktualita

Ještě v úterý to vypadalo, že kvůli rozpočtovému provizoriu se dočkáme testovacího zážehu a startu rakety Falcon Heavy až příští měsíc či dokonce později. SpaceX ale dokázala velice pohotově reagovat na dočasné řešení americké vlády.
Na půdě amerického senátu se zasekla jednání o federálním rozpočtu kvůli rozepřím mezi republikány a demokraty a USA vstoupily opět jednou do rozpočtového provizoria, což znamená, že veškerá nutně nepotřebná zařízení financovaná z daného rozpočtu se zavřou a zaměstnanci zůstanou doma. To se týkalo i Kennedyho vesmírného centra, ovšem brzy poté bylo poskytnuto dočasné řešení, čili peníze dorazily, zaměstnanci nastoupili a společnost SpaceX na nic nečekala a promptně reagovala spuštěním statického testu zážehu těžké rakety Falcon Heavy.

Raketa tak na historickém odpališti 39A spustila své motory a firma SpaceX ukázala, že je dokáže přinejmenším správným a očekávaným způsobem zažehnout, aby Falcon Heavy mohl být vypuštěn do vesmíru, což bude bezprostředně další krok. Bezprostředně tedy v rámci plánů SpaceX, které ale snad už další rozpočtové provizorium nezhatí.
Raketa Falcon Heavy tak ukázala, že dokáže zažehnout své motory v požadovaném sledu, a sice s velice krátkými a člověkem těžko postřehnutelnými intervaly. Jde o celkem 27 motorů Merlin umístěných po devíti do hlavního a postranních stupňů rakety, které jsou tak všechny stejně výkonné. Celkem poskytnou 2,3 milionů kilogramů tahu.
First static fire test of Falcon Heavy complete—one step closer to first test flight! pic.twitter.com/EZF4JOT8e4
— SpaceX (@SpaceX) 24. ledna 2018
Test zážehu trval jen pár sekund a v podstatě do té doby, než se zažehly všechny motory a brzy poté byly vypnuty. Dle firmy SpaceX vše proběhlo v pořádku, takže se už opravdu můžeme těšit na to, že Falcon Heavy bude brzy startovat. A jak brzy? Dle Elona Muska by to mohlo zabrat jen asi týden, takže je celkem možné, že se vypuštění rakety nakonec opravdu stihne v lednu.

Na vrcholu rakety pak poletí osobní Tesla Roadster Elona Muska a tento automobil poslouží namísto nudné kovové zátěže, která se jinak v takových případech využívá. SpaceX totiž předpokládá, že může nastat událost označovaná s oblibou jako "rapidní neplánovaná demontáž", takže pro první pokus nebude zrovna vhodné vynášet do vesmíru důležitý náklad. A pokud vše půjde dobře, můžeme se těšit na záběry hned tří hlavních stupňů, které opět přistanou vlastními silami.
Dobrá zpráva pro SpaceX je i ta, že dle přeběžného zkoumání Amerických vzdušných sil skutečně nemůže za selhání tajného satelitu Zuma. To by mělo ubrat vodu z mlýnů všech, kteří poukazují na to, že této firmě se nedají svěřit vládní zakázky, natož pak doprava lidí do vesmíru.
Pak tu máme ještě jednu zprávu o raketovém testu, a sice že Mike Hughes provede svůj další pokus s parou poháněnou raketou, jež jej vynese do výšky cca 550 metrů. Hughes je zastánce teorie o ploché Zemi a svými pokusy ji chce dokázat. Podruhé se o to pokusí už 3. února a tentokrát ze soukromého pozemku, aby nebyl popotahován úřady. Tak mu přejme, ať se při tom aspoň nezabije, neboť už první přistání s pomocí potrhaného padáku nevypadalo moc pěkně.
Zdroj: Extremetech