www.svethardware.cz
>
>
>

Obyvatelé superzemí nemusí mít možnost opustit svou planetu

Obyvatelé superzemí nemusí mít možnost opustit svou planetu
, , aktualita
Astronomové vzhlížejí k superzemím jako k velice nadějným kolébkám mimozemského života, ovšem také to mohou být světy, jež se pro své obyvatele stanou vězením, které nelze opustit na cestě ke hvězdám. Důvod je prostý: gravitace.
K oblíbeným
reklama
Superzemě, jak už jejich název napovídá, mají být planety s pevným povrchem, jež jsou několikrát, a to až desetkrát hmotnější než naše Země. Právě díky tomu jsou viděny jako velice vhodné místo pro vznik života, neboť s masou planety roste i její přitažlivá síla, díky čemuž si může snadno udržet hustou atmosféru jako základní předpoklad vzniku života, jaký známe. Atmosféra nás chrání před vesmírným počasím, udržuje na povrchu vodu a obecně poskytuje vhodné prostředí pro život. 
 
 
Ten se tak teoreticky může na superzemi s vhodnou atmosférou, vzdáleností od svého slunce a dalšími předpoklady vyvinout, ovšem inteligentní tvorové by pak mohli zjistit, že jejich veškeré pokusy jak dosáhnout vesmírného prostoru jsou marné. V takovém případě samozřejmě vycházíme z toho, co sami známe a víme o svých možnostech pro dosažení vesmíru a je to logické, neboť nic jiného nám nezbývá. Vždy bude možné namítnout, že si ve své aroganci nedokážeme představit nějaký exotický způsob pohonu, ovšem ve vědě je třeba vycházet z faktů či teorií a ne z námitek, že určitě bude existovat ještě něco jiného, námi dosud neobjeveného. 
 
Pokud by se lidé vyvinuli na superzemi, pak by v prvé řadě vypadali kvůli vyšší gravitaci zcela jinak, ale především by zjistili, že chemickým pohonem, čili pomocí dnes běžně používaných raket, se na oběžnou dráhu těžko dostanou. Pokud by šlo skutečně o planetu s desetinásobně silnější gravitací ve srovnání se Zemí, vypuštění rakety formátu Falcon Heavy s příslušným nákladem by si vyžádalo na 60.000 tun paliva. Samotná raketa má přitom pouze 1.420 tun, takže tento nepoměr je zřejmý. A pokud bychom chtěli na takové superzemi vypravit misi formátu Apolla, bylo by zapotřebí už rovnou 440.000 tun paliva, zatímco hmotnost Saturnu V byla 3.270 tun. Výsledné rakety by tak musely být nepředstavitelně velké. 
 
Země, superzemě COROT-7b, Neptun
 
Tomu všemu se věnuje ve své studii Michael Hippke z německé Sonneberg Observatory. Dle něj by mimozemská rasa vyvinutá na superzemi musela před výletem do vesmíru dospět ve svém technickém vývoji mnohem dále než my, nebo by musela být daleko odvážnější. 
 
V prvním případě by mohla postupně postavit vesmírný výtah vypouštěním malých nákladů, ovšem ani naše nejlepší teoretické návrhy nedokáží nabídnout pro takové zařízení lano, jež by dokázalo na svůj úkol stačit. Nestačily by tak ani uhlíkové nanotrubičky spletené do jednoho stovky kilometrů dlouhého provazce. 
 
V druhém případě by mohli mimozemšťané zkusit nahradit chemický pohon něčím jiným, mnohem silnějším a zde se nabízí jaderný pulzní pohon. Jde v podstatě o postupné odpálení malých atomových bomb, jež by katapultovaly plavidlo vzhůru. Asi není třeba vysvětlovat, proč nejde o zrovna vhodný způsob, jak běžně vypouštět náklad do vesmíru z povrchu planety. 
 
My si tak alespoň můžeme ke šťastným náhodám naší existence připočíst i to, že naše planeta není až tak moc velká. I tak je ale dosažení vesmíru velká výzva, zvláště pokud jde o vyslání nákladu pryč z vlivu přitažlivosti Země. 
 
Zdroj: Space 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář