www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku

OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku
, , aktualita
Dle ujištění Intelu měl být nedostatek jeho procesorů už dávno věcí minulosti, ovšem přímo od něj jsme se nedávno dozvěděli, že stále trvá. Dle OEM výrobců se to navíc v nejbližší budoucnosti nezmění. 
K oblíbeným
reklama
Intel může v posledním čtvrtletí tohoto roku očekávat vysokou poptávku po svých procesorech, která je prý nad očekáváním jeho samotného i analytiků. V důsledku toho se neuzavírá téma o nedostatku procesorů Intel na trhu a je celkem logické uvažovat o tom, že jestli se to Intelu nepovedlo vyřešit doposud, těžko už to bude kdy lepší, pokud mluvíme o 14nm procesu. 
 
 
14nm technologie Intelu za sebe zatím nemá náhradu, pokud nepočítáme těch několik 10nm mobilních čipů, které se povedlo letos uvést na trh. Postupem času by ale právě 10nm proces měl posloužit k výrobě více procesorových řad a v příštím roce by to měly být další mobilní i serverové čipy. Snad pouze to pomůže snížit zátěž 14nm linek, které stále nestačí, a to i přes investice ohlášené přibližně před rokem. A čím více se blížíme nástupu druhé generace 10nm procesu, tím méně je pravděpodobné, že se Intel bude snažit o další rozšíření 14nm výroby.
 
Dle nového vyjádření hlavních OEM partnerů firmy Intel a především pak firmy HP, bude nedostatek procesorů Intel pociťován ještě přinejmenším půl roku, spíše déle. Uvedl to Alex Cho (prezident divize HP Personal Systems Business), který si postěžoval, že dle Intelu mělo být na konci tohoto léta vše v pořádku a zatímco už nastoupil podzim, nic se nezměnilo. 
 
O nedostatku mluví také CEO společnosti Canalys Steve Brazier a zdroje z dodavatelského řetězce uvádějí, že Intel sám celou situaci zhoršuje. Ale v tomto ohledu se nedá nic dělat, protože Intel musí své továrny připravit na výrobu 10nm a později 7nm procesorů, což nevyhnutelně přináší pokles výroby 14nm čipů. Něco takového se přitom musí projevit v případě, když jsou prázdné sklady, ale nedá se nic dělat, neboť nelze ustrnout na 14nm technologii jen proto, že nabídka nepostačuje poptávce. Jde tak do velké míry i logistický problém. 
 
Mimochodem i tato nová zpráva zmiňuje, že nové procesy budou přednostně využity pro výrobu procesorů Xeon pro servery a cloud. Celkově pak jde o velkou příležitost pro AMD, která může oslovit nové zákazníky jednak díky kvalitní nabídce i díky frustraci z nedostatečné nabídky Intelu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář