www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku

OEM výrobci: nedostatek procesorů Intel přetrvá do příštího roku
, , aktualita
Dle ujištění Intelu měl být nedostatek jeho procesorů už dávno věcí minulosti, ovšem přímo od něj jsme se nedávno dozvěděli, že stále trvá. Dle OEM výrobců se to navíc v nejbližší budoucnosti nezmění. 
K oblíbeným
reklama
Intel může v posledním čtvrtletí tohoto roku očekávat vysokou poptávku po svých procesorech, která je prý nad očekáváním jeho samotného i analytiků. V důsledku toho se neuzavírá téma o nedostatku procesorů Intel na trhu a je celkem logické uvažovat o tom, že jestli se to Intelu nepovedlo vyřešit doposud, těžko už to bude kdy lepší, pokud mluvíme o 14nm procesu. 
 
 
14nm technologie Intelu za sebe zatím nemá náhradu, pokud nepočítáme těch několik 10nm mobilních čipů, které se povedlo letos uvést na trh. Postupem času by ale právě 10nm proces měl posloužit k výrobě více procesorových řad a v příštím roce by to měly být další mobilní i serverové čipy. Snad pouze to pomůže snížit zátěž 14nm linek, které stále nestačí, a to i přes investice ohlášené přibližně před rokem. A čím více se blížíme nástupu druhé generace 10nm procesu, tím méně je pravděpodobné, že se Intel bude snažit o další rozšíření 14nm výroby.
 
Dle nového vyjádření hlavních OEM partnerů firmy Intel a především pak firmy HP, bude nedostatek procesorů Intel pociťován ještě přinejmenším půl roku, spíše déle. Uvedl to Alex Cho (prezident divize HP Personal Systems Business), který si postěžoval, že dle Intelu mělo být na konci tohoto léta vše v pořádku a zatímco už nastoupil podzim, nic se nezměnilo. 
 
O nedostatku mluví také CEO společnosti Canalys Steve Brazier a zdroje z dodavatelského řetězce uvádějí, že Intel sám celou situaci zhoršuje. Ale v tomto ohledu se nedá nic dělat, protože Intel musí své továrny připravit na výrobu 10nm a později 7nm procesorů, což nevyhnutelně přináší pokles výroby 14nm čipů. Něco takového se přitom musí projevit v případě, když jsou prázdné sklady, ale nedá se nic dělat, neboť nelze ustrnout na 14nm technologii jen proto, že nabídka nepostačuje poptávce. Jde tak do velké míry i logistický problém. 
 
Mimochodem i tato nová zpráva zmiňuje, že nové procesy budou přednostně využity pro výrobu procesorů Xeon pro servery a cloud. Celkově pak jde o velkou příležitost pro AMD, která může oslovit nové zákazníky jednak díky kvalitní nabídce i díky frustraci z nedostatečné nabídky Intelu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře