www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká
, , aktualita
Nedávno se server Digitimes zmínil o tom, že Intel se stále potýká s poptávkou, která je nad jeho síly a on nedokáže svými 14nm linkami ji zcela pokrýt. Nyní tu máme vyjádření samotného Intelu. 
K oblíbeným
reklama
Zpráva serveru Digitimes zaujala i proto, že Intel měl mít dle vlastních slibů situaci s nedostatečnou kapacitou 14nm linek v podstatě již vyřešenou. Firma tak obdržela dotaz, jak to je a byla požádána o svůj komentář. 
  
 
Dané problémy Intelu byly rozebírány asi od poloviny předchozího roku a první náznaky přišly o pár měsíců dříve. OEM zákazníci Intelu si začali stěžovat na nedostatek procesorů a čipsetů, které způsobily i záplaty pro Meltdown, Spectre a další moderní exploity. Ty dle Anandtechu přinesly snížení výkonu a mnozí zákazníci začali dokupovat další systémy, které by pokles výkonu dokázaly nahradit. 
 
Intel reagoval optimalizací výroby, dalšími investicemi anebo také tím že začal některé čipové sady, které dříve vyráběl 14nm technologií, tvořit na 22nm linkách. Nastoupil už také 10nm proces, ale nedá se říci, že ten by dokázal nějak výrazně ulevit 14nm linkám, ostatně se jím dnes tvoří jen jedna řada mobilních procesorů a vedle nich tu jsou opět i nové 14nm modely. Právě o nich jsme se dozvěděli, že by měly být nedostatkové zboží a že výrobci kvůli tomu odkládají nástup nových počítačů na příští rok. 
 
CEO Intelu Bob Swan k tomu ještě před zprávou serveru Digitimes uvedl, že firmě se daří zvyšovat počet vyráběných procesorů díky předchozím investicím i užší spolupráci se zákazníky. Jde o přibližně pětiprocentní nárůst počtu procesorů, ovšem mírně se zvětšuje také trh, na němž je Intel nabízí. Ten se tak pokusí do konce tohoto roku ještě více zvýšit výrobní kapacitu, kvůli níž Intel dle vlastních slov ztratil malou část trhu. 
 
Nyní mluvčí Intelu přímo reagoval na dotaz právě ohledně informací od Digitimes. Dozvídáme se, že pracuje na zvýšení své nabídky PC produktů. V první polovině tohoto roku prý zájem zákazníků předčil jeho očekávání, stejně jako předpovědi analytiků. Intel dokázal navýšit kapacitu 14nm linek a nyní stále ještě najíždí 10nm linky a připravují se produkty pro předvánoční trh. 
 
Ovšem i přes zvyšování výrobní kapacity má Intel problémy s uspokojením poptávky po PC produktech, na čemž usilovně pracuje s tím, že prioritu má výroba nejnovějších generací procesorů Core i5, i7 a i9. 
 
Tímto sdělením se v podstatě potvrzuje to, o čem mluvil server Digitimes. Ostatně před námi je nejsilnější kvartál roku, takže lze předpokládat, že uvolnění pro Intel nastane v příštím roce, kdy se poptávka jako obvykle sníží. A je také jen logické, že se nyní zaměřuje především na výrobu výkonnějších a dražších procesorů, z nichž koukají vyšší výdělky jak pro Intel, tak pro výrobce počítačů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář