www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká
, , aktualita
Nedávno se server Digitimes zmínil o tom, že Intel se stále potýká s poptávkou, která je nad jeho síly a on nedokáže svými 14nm linkami ji zcela pokrýt. Nyní tu máme vyjádření samotného Intelu. 
K oblíbeným
reklama
Zpráva serveru Digitimes zaujala i proto, že Intel měl mít dle vlastních slibů situaci s nedostatečnou kapacitou 14nm linek v podstatě již vyřešenou. Firma tak obdržela dotaz, jak to je a byla požádána o svůj komentář. 
  
 
Dané problémy Intelu byly rozebírány asi od poloviny předchozího roku a první náznaky přišly o pár měsíců dříve. OEM zákazníci Intelu si začali stěžovat na nedostatek procesorů a čipsetů, které způsobily i záplaty pro Meltdown, Spectre a další moderní exploity. Ty dle Anandtechu přinesly snížení výkonu a mnozí zákazníci začali dokupovat další systémy, které by pokles výkonu dokázaly nahradit. 
 
Intel reagoval optimalizací výroby, dalšími investicemi anebo také tím že začal některé čipové sady, které dříve vyráběl 14nm technologií, tvořit na 22nm linkách. Nastoupil už také 10nm proces, ale nedá se říci, že ten by dokázal nějak výrazně ulevit 14nm linkám, ostatně se jím dnes tvoří jen jedna řada mobilních procesorů a vedle nich tu jsou opět i nové 14nm modely. Právě o nich jsme se dozvěděli, že by měly být nedostatkové zboží a že výrobci kvůli tomu odkládají nástup nových počítačů na příští rok. 
 
CEO Intelu Bob Swan k tomu ještě před zprávou serveru Digitimes uvedl, že firmě se daří zvyšovat počet vyráběných procesorů díky předchozím investicím i užší spolupráci se zákazníky. Jde o přibližně pětiprocentní nárůst počtu procesorů, ovšem mírně se zvětšuje také trh, na němž je Intel nabízí. Ten se tak pokusí do konce tohoto roku ještě více zvýšit výrobní kapacitu, kvůli níž Intel dle vlastních slov ztratil malou část trhu. 
 
Nyní mluvčí Intelu přímo reagoval na dotaz právě ohledně informací od Digitimes. Dozvídáme se, že pracuje na zvýšení své nabídky PC produktů. V první polovině tohoto roku prý zájem zákazníků předčil jeho očekávání, stejně jako předpovědi analytiků. Intel dokázal navýšit kapacitu 14nm linek a nyní stále ještě najíždí 10nm linky a připravují se produkty pro předvánoční trh. 
 
Ovšem i přes zvyšování výrobní kapacity má Intel problémy s uspokojením poptávky po PC produktech, na čemž usilovně pracuje s tím, že prioritu má výroba nejnovějších generací procesorů Core i5, i7 a i9. 
 
Tímto sdělením se v podstatě potvrzuje to, o čem mluvil server Digitimes. Ostatně před námi je nejsilnější kvartál roku, takže lze předpokládat, že uvolnění pro Intel nastane v příštím roce, kdy se poptávka jako obvykle sníží. A je také jen logické, že se nyní zaměřuje především na výrobu výkonnějších a dražších procesorů, z nichž koukají vyšší výdělky jak pro Intel, tak pro výrobce počítačů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje AMD Ryzen 3 2300X by se měl brzy dostat do volného prodeje
Z Malajsie přichází zpráva o tom, že bychom se velice brzy měli dočkat na volném trhu procesoru AMD Ryzen 3 2300X, který byl doposud k dispozici jen jako OEM produkt. Jedná se o nejslabší a nejlevnější ze Zen+. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře