www.svethardware.cz
>
>
>
>

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká

Dodávky Intelu ve 4. čtvrtletí: výrobní kapacita roste, ale poptávka je vysoká
, , aktualita
Nedávno se server Digitimes zmínil o tom, že Intel se stále potýká s poptávkou, která je nad jeho síly a on nedokáže svými 14nm linkami ji zcela pokrýt. Nyní tu máme vyjádření samotného Intelu. 
K oblíbeným
reklama
Zpráva serveru Digitimes zaujala i proto, že Intel měl mít dle vlastních slibů situaci s nedostatečnou kapacitou 14nm linek v podstatě již vyřešenou. Firma tak obdržela dotaz, jak to je a byla požádána o svůj komentář. 
  
 
Dané problémy Intelu byly rozebírány asi od poloviny předchozího roku a první náznaky přišly o pár měsíců dříve. OEM zákazníci Intelu si začali stěžovat na nedostatek procesorů a čipsetů, které způsobily i záplaty pro Meltdown, Spectre a další moderní exploity. Ty dle Anandtechu přinesly snížení výkonu a mnozí zákazníci začali dokupovat další systémy, které by pokles výkonu dokázaly nahradit. 
 
Intel reagoval optimalizací výroby, dalšími investicemi anebo také tím že začal některé čipové sady, které dříve vyráběl 14nm technologií, tvořit na 22nm linkách. Nastoupil už také 10nm proces, ale nedá se říci, že ten by dokázal nějak výrazně ulevit 14nm linkám, ostatně se jím dnes tvoří jen jedna řada mobilních procesorů a vedle nich tu jsou opět i nové 14nm modely. Právě o nich jsme se dozvěděli, že by měly být nedostatkové zboží a že výrobci kvůli tomu odkládají nástup nových počítačů na příští rok. 
 
CEO Intelu Bob Swan k tomu ještě před zprávou serveru Digitimes uvedl, že firmě se daří zvyšovat počet vyráběných procesorů díky předchozím investicím i užší spolupráci se zákazníky. Jde o přibližně pětiprocentní nárůst počtu procesorů, ovšem mírně se zvětšuje také trh, na němž je Intel nabízí. Ten se tak pokusí do konce tohoto roku ještě více zvýšit výrobní kapacitu, kvůli níž Intel dle vlastních slov ztratil malou část trhu. 
 
Nyní mluvčí Intelu přímo reagoval na dotaz právě ohledně informací od Digitimes. Dozvídáme se, že pracuje na zvýšení své nabídky PC produktů. V první polovině tohoto roku prý zájem zákazníků předčil jeho očekávání, stejně jako předpovědi analytiků. Intel dokázal navýšit kapacitu 14nm linek a nyní stále ještě najíždí 10nm linky a připravují se produkty pro předvánoční trh. 
 
Ovšem i přes zvyšování výrobní kapacity má Intel problémy s uspokojením poptávky po PC produktech, na čemž usilovně pracuje s tím, že prioritu má výroba nejnovějších generací procesorů Core i5, i7 a i9. 
 
Tímto sdělením se v podstatě potvrzuje to, o čem mluvil server Digitimes. Ostatně před námi je nejsilnější kvartál roku, takže lze předpokládat, že uvolnění pro Intel nastane v příštím roce, kdy se poptávka jako obvykle sníží. A je také jen logické, že se nyní zaměřuje především na výrobu výkonnějších a dražších procesorů, z nichž koukají vyšší výdělky jak pro Intel, tak pro výrobce počítačů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala