www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows

Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
, , aktualita
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
K oblíbeným
reklama
Ukazuje se, že Ryzen Master ukazuje jiná "nejlepší jádra", čili taková, která zvládají nejvyšší takty po nejdelší dobu, než jaká využívá plánovač v Windows 10 s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2). CCPC2 je middleware mezi operačním systémem a procesorem, který reaguje na požadavky systému na zvýšení či snížení výkonu procesorů (čili taktů) s frekvencí 1 ms. Dříve to přitom bývalo 15 ms. 
 
 
Ryzen Master je zase software od AMD, který uživateli formou hvězdiček označoval ta nejlepší jádra v jednotlivých CCX a pak i v CCD (čip/čiplet). V prvním případě získají stříbrnou hvězdu a v druhém pak rovnou zlatou. Jádra, která jsou na tom ještě také dobře pak získávají stříbrný puntík a ta ostatní už nic. 
 
Nejlepší jádra udávaná v Ryzen Master ale neodpovídají tomu, jak funguje CCPC2, ale je to opravdový problém a chyba? Ostatně Windows 10 nevyužívají SMU API stejně jako Ryzen Master. Tato utilita tak prostě a jednoduše zobrazuje informace o jádrech, které byly do procesoru natvrdo zaneseny při binningovém procesu ještě v továrně. CPPC2 tak tyto informace nevyužívá, a tak mohou jím preferovaná jádra být jiná než pro Ryzen Master. 
 
Je třeba si ale uvědomit, jak funguje plánovač ve Windows 10, který nevyužívá pro zátěž jedním vláknem vždy jen jedno procesorové jádro. Nechává toto vlákno kolovat mezi alespoň dvěma jádry, a to kvůli lepšímu chlazení procesoru. To je přístup, který nedělá problémy v případě monolitických procesorů s jednou sdílenou L3 cache, ovšem v případě jednotek CCX a navíc i samostatných čipletů (CCD) to logicky znamená snížení výkonu, neboť příslušná data se musí zvlášť načítat do nových částí L3 cache, pokud samozřejmě nejde o rotaci v rámci jedné CCX. 
 
Právě to má zohledňovat CPPC2, která bere v potaz i topologii procesoru a pak je logické, že když se plánovač snaží využívat více jader pro jedno vlákno, pak nemusí mít možnost využívat ta nejlepší jádra v procesoru, leda by se nacházela vždy ve stejném CCX. Zde tak jde o praktické využití v rámci plánovače, přičemž označení v Ryzen Master má sloužit především uživateli v tom, aby měl přehled o těch jádrech, která mají nejvyšší taktovací potenciál. 
 
Nakonec můžeme připomenout, že generace Zen 3 by to mohla výrazně zjednodušit, neboť v jejím případě se mluví o tom, že už zmizí čtyřjádrové jednotky CCX s vlastní L3 cache, takže celý čiplet s osmi jádry ji bude mít pro všechna stejnou a všem přístupnou. Nicméně v případě více než 8jádrových procesorů tu tento problém zůstane, i když v jednodušší podobě. Ale to všechno za předpokladu, že CCX opravdu zmizí, což ještě nemáme potvrzeno. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů