www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows

Ohvězdičkovaná jádra v Ryzen Master neodpovídají nejlepším jádrům dle Windows
, , aktualita
Nové Windows 10 mají s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2) přednostně využívat ta nejlepší jádra v procesorech AMD i Intel. Odpovídá to ale tomu, co nám ukazuje Ryzen Master? A je to vůbec problém?
K oblíbeným
reklama
Ukazuje se, že Ryzen Master ukazuje jiná "nejlepší jádra", čili taková, která zvládají nejvyšší takty po nejdelší dobu, než jaká využívá plánovač v Windows 10 s využitím CPPC2 (Collaborative Power and Performance Control 2). CCPC2 je middleware mezi operačním systémem a procesorem, který reaguje na požadavky systému na zvýšení či snížení výkonu procesorů (čili taktů) s frekvencí 1 ms. Dříve to přitom bývalo 15 ms. 
 
 
Ryzen Master je zase software od AMD, který uživateli formou hvězdiček označoval ta nejlepší jádra v jednotlivých CCX a pak i v CCD (čip/čiplet). V prvním případě získají stříbrnou hvězdu a v druhém pak rovnou zlatou. Jádra, která jsou na tom ještě také dobře pak získávají stříbrný puntík a ta ostatní už nic. 
 
Nejlepší jádra udávaná v Ryzen Master ale neodpovídají tomu, jak funguje CCPC2, ale je to opravdový problém a chyba? Ostatně Windows 10 nevyužívají SMU API stejně jako Ryzen Master. Tato utilita tak prostě a jednoduše zobrazuje informace o jádrech, které byly do procesoru natvrdo zaneseny při binningovém procesu ještě v továrně. CPPC2 tak tyto informace nevyužívá, a tak mohou jím preferovaná jádra být jiná než pro Ryzen Master. 
 
Je třeba si ale uvědomit, jak funguje plánovač ve Windows 10, který nevyužívá pro zátěž jedním vláknem vždy jen jedno procesorové jádro. Nechává toto vlákno kolovat mezi alespoň dvěma jádry, a to kvůli lepšímu chlazení procesoru. To je přístup, který nedělá problémy v případě monolitických procesorů s jednou sdílenou L3 cache, ovšem v případě jednotek CCX a navíc i samostatných čipletů (CCD) to logicky znamená snížení výkonu, neboť příslušná data se musí zvlášť načítat do nových částí L3 cache, pokud samozřejmě nejde o rotaci v rámci jedné CCX. 
 
Právě to má zohledňovat CPPC2, která bere v potaz i topologii procesoru a pak je logické, že když se plánovač snaží využívat více jader pro jedno vlákno, pak nemusí mít možnost využívat ta nejlepší jádra v procesoru, leda by se nacházela vždy ve stejném CCX. Zde tak jde o praktické využití v rámci plánovače, přičemž označení v Ryzen Master má sloužit především uživateli v tom, aby měl přehled o těch jádrech, která mají nejvyšší taktovací potenciál. 
 
Nakonec můžeme připomenout, že generace Zen 3 by to mohla výrazně zjednodušit, neboť v jejím případě se mluví o tom, že už zmizí čtyřjádrové jednotky CCX s vlastní L3 cache, takže celý čiplet s osmi jádry ji bude mít pro všechna stejnou a všem přístupnou. Nicméně v případě více než 8jádrových procesorů tu tento problém zůstane, i když v jednodušší podobě. Ale to všechno za předpokladu, že CCX opravdu zmizí, což ještě nemáme potvrzeno. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář