reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OLED konečně přichází?

1.6.2012, Pavel Kovač, článek
OLED konečně přichází?
Technologie OLED měla před pěti lety docela dobře našlápnuto stát se budoucností počítačových monitorů. Dlouho se však nic nedělo. Teď ale přichází doba, kdy skutečně budou OLED TV a monitory dostupné pro komerční využití.

OLED - tak co bude?


Pokud se vyskytne nějaká nová technologie na trhu, výrobci se obvykle snaží ji co nejdříve dotlačit do prodeje, aby se co nejrychleji začal splácet vývoj. U technologie OLED se však zdá, že všechny tyto praktiky vzaly za své a těchto displejů moc nepřibývá.

Ano, usídlily se v telefonech a v některých foťácích, ale v oblasti větší zobrazovací techniky se stále drží LCD či plazma. Proč tomu tak je? Na to se pokusíme odpovědět v dnešním článku.


Varianta první: chyba v konceptu OLED


V České republice je spousta lidí, co si potrpí na konspirační teorie, a možná právě jako konspirační teorie se může zdát tato první varianta. Spousta lidí si totiž myslí, že technologie OLED má zkrátka velké problémy při vytíženosti výroby. Vyrobit displej s rozlišením 640x480 pro telefony není problém, ale pokud chcete například 1920x1080 (1200), nebo ještě lépe 2560x1440 (1600), tak už se zde naráží na problém s vadnými pixely. Dnes by si asi nikdo nekoupil monitor či televizi, která by měla několik desítek vadných pixelů. Tuto teorii podporuje i fakt, že na jedné nejmenované konferenci jsem viděl AMOLED televizi s úhlopříčkou 55" a asi stovkou vadných pixelů. Při pohledu z dálky si jich člověk nevšiml, ale jakmile přistoupil blíže a začal hledat neduhy, tak mi na hlavě vlasy vstaly hrůzou. Vadné pixely byly rozesety po celé ploše a rozestup od nich byl tak 7 cm. Zkrátka všude. Nyní si uvědomme fakt, že šlo o předváděcí kus, který jistě byl pečlivě vybrán, aby podával ty nejlepší výsledky. A skutečně jsou nejlepší výsledky toto? Pokud ano, pak je tato varianta nejspíše pravdivá.

Tuto variantu podporuje také fakt, že LG a Samsung si u nových OLED televizí, které by měly být dostupné koncem tohoto roku, vytvořil novou strukturu displeje (ano je pravda, že Samsung zatím používá klasickou strukturu, ale vyjádřil se, že je nakloněn všem novým možnostem. To znamená, že s tím nejspíše už koketuje), která se dosud nikde nevyskytovala. Jde o WRGB. Vedle klasických subpixelů - červený, zelený a modrý - je zde ještě subpixel bílý. Tento subpixel vlastně přidává jas ostatním a snaží se je tak šetřit. Samozřejmě to má nevýhodu v tom, že pokud se rozsvítí bílý subpixel, tak desaturuje barvu. Výrobce tedy musí upravit elektroniku tak, aby to kompenzovala, a zároveň i upravit zobrazovaný gamut. To všechno jsou zkousnutelné vlastnosti, které stejně běžný uživatel nepozná a budou v budoucnu dráždit recenzenty a profesionály. Ostatním to může být putna. Je zde však jeden důležitý fakt. Nesnaží se tím výrobce vyhnout problému mrtvých pixelů resp. těch mrtvých, ale viditelných? Pokud je výroba bílých subpixelů zvládnutá dobře, tak tím zakryje třeba vadný modrý subpixel. Nezakryje to zcela, ale rozhodně tomu hodně pomůže. Oko je totiž citlivé hodně na jas a až poté na barvy. A ruku na srdce, kdo si u filmu všimne, že ten jeden bod má menší saturaci (nebo je dokonce černobílý)? Asi málokdo.

V neposlední řadě tuto teorii potvrzuje fakt, že většina výrobců představuje různé varianty OLED panelů určených jako světelné zdroje. Vytváří se celé výstavy, kde se předvádí OLED osvětlení. Takové světlo je složeno klidně z jednoho pixelu (pokud to vezmeme v názvosloví monitorů/displejů), nebo z několika desítek až stovek pixelů. Uhlídat stovky pixelů, zda fungují, je velmi jednoduché. Je to vidět během první vteřiny po zapojení už pouhým okem. Kdežto uhlídat přes dva milióny pixelů resp. sedm miliónů subpixelů u monitoru s rozlišením 1920x1200, to už je jiná liga. Nesnaží se tak výrobci vytřískat z technologie OLED alespoň něco? Sice je v OLED osvětlení budoucnost, ale jistě si ji tam nepřál takový Samsung či LG.

A na úplný závěr této teorie je zde fakt, že v nedávné době došlo k takové menší špionáži. Ze společnosti Samsung unikly informace o technologii SMS (Small Mask Scanning), která je základem pro výrobu velkých AMOLED panelů. Tyto informace se dostaly do LG Display. No a co tam s nimi udělají? Asi v koši neskončí. Už jen fakt, že se to stalo, nasvědčuje tomu, že je s (AM)OLED něco v nepořádku.


Varianta druhá: dojná kráva LCD


Jako další variantu spousta lidí vidí to, že LCD jsou stále hodně v kurzu. Lidé jsou zkrátka spokojeni se svým LCD a vlastně ani neví, co by mohlo být lepšího. Setkal jsem se dokonce s názorem, že "rozdíl mezi OLED a LCD stejně nikdo nepozná". Pokud takové pocity vládnou v celé společnosti (tedy v té, která vůbec o OLED netuší), tak se není čemu divit, že OLED pěkně spinká a již zažité továrny na LCD si vyrábějí displeje ve velkém. Výrobci na tom trhnou nemalé peníze a ve výsledku jsou vlastně všichni spokojeni.

Máte také takový pocit, že LCD jsou dostatečné a OLED vlastně nepřináší nic tak převratného? Osobně tento názor nesdílím, ale jak je na tom veřejnost, je ve hvězdách. Tímto vás tedy zvu k diskuzi pod článkem na téma LCD vs. OLED.


Varianta třetí: téměř cokoli


V oblasti (AM)OLED se mohlo stát skutečně cokoli. Nemusejí to být pouze chyby v návrhu, ale prosté rozhodnutí marketingu, který má v kapse nějaký záludný plán. Docela svěží vítr by do této oblasti mohla přinést nějaká větší společnost, která displeje nevyrábí, ale prodává své produkty ve velkém. Jistě vás napadne Apple, který se svým Retina displejem udělal docela díru do světa, reakce netrvaly ani moc dlouho a i samotný Intel se vložil do případu. Ten chce mít daleko vyšší rozlišení v noteboocích a desktopech. Tedy po vzoru Retina displeje. Samsung totiž v půlce května 2012 (tedy nedávno) prohlásil, že přijímá "obrovské" objednávky na dodávku ohebných OLED displejů. Pod slovem "obrovské" si ale lze u OLED představit téměř cokoli - od tisíců až po milióny. Sice to asi nebudou velké displeje a také to nejspíše nebudou ohebné displeje v pravém slova smyslu, ale kdo ví, zda Apple nekoketuje s nějakým zařízením, které bude mít displej zahnutý, či bude displejem obalený produkt apod. Zkrátka stále pevné zařízení, ale displej ohnutý. Pokud se do situace skutečně vloží Apple, tak by to mohl být ten správný impulz pro odstartování masivního nástupu OLED. Ale uvidíme. Vše je zatím ve hvězdách a Samsung se tváří jako tajemný hrad v Karpatech.

Problém v OLEDu může být daleko jednodušší než všechny předchozí spekulace, a to, že má OLED příliš široké možnosti využití. Od zobrazovací techniky přes osvětlení až po různé využití v autech jako jsou designové prvky (např. Audi s tím experimentuje). OLED má moc široký záběr a výrobci neví, na co se mají více soustředit. Jsou tak v začarovaném kruhu. Někdo od nich požaduje dobré osvětlení pomocí OLED, někdo naopak perfektní televizor. Nevzali si výrobci pouze příliš velké sousto, které nyní přežvykují a jen občas jim odpadne něco z pusy? I taková může být realita.
Konec spekulací: realita


Zanechme však konspiračních teorií a podívejme se na plány dvou největších firem. Tedy LG Display a Samsung, které se snaží co nejvíce propagovat AMOLED televize a uvést je do prodeje. Obě společnosti mají 55" variantu funkční AMOLED televize. Ani jedna se v praxi sice neprodává, ale má přijít do prodeje koncem tohoto roku. Cena je sice nepěkných 9 500$ za variantu od Samsungu, ale příští rok by měla výrazně klesnout a Samsung hodlá těchto TV v tomto roce vyrobit kolem 55 000 ks. V plánu je také vyrábět kolem 5 miliónů AMOLED televizí v roce 2015. Tedy za dva roky. Pět miliónů zní jako velké číslo, ale v globálním měřítku to není až tolik. Většina z nich stejně bude pro asijský trh a k nám se toho moc nedostane. Nástup tu tedy skutečně je, ale rozhodně to nebude tak velký boom jako v případě LCD. Přesto má OLED stále šanci. Doufejme však, že si šanci nenechají firmy utéct.

Zatím to je tedy tak, že (AM)OLED se usadilo v telefonech (tedy obvykle těch dražších) a různých gadgetech. Také v automobilovém průmyslu se OLEDu docela vede, různé displeje se objevují v palubních počítačích a jsou zde i první vlaštovky při použití jako signalizační světla (blinkry apod.). Zkrátka OLEDu se daří všude jen ne u počítačových monitorů a televizí. A to je přinejmenším zvláštní.

Na drobné odreagování se podíváme na jeden pěkný počin. Celý filmeček je založen na konceptu transparentní OLED displejů a pár ještě ani nerealizovaných technologiích. Každopádně je to docela zajímavý pohled na svět, který by tu mohl být, pokud by se OLED prosadilo. Realita asi bude jiná, ale pokoukání je to více než pěkné.


Více o technologii OLED se dozvíte v našem tématu věnující se problematice OLED. Známe např. už reálnou odezvu AMOLED displeje u telefonu Nokia Lumia 800.

Na závěr tu pro vás máme anketu, kterou asi mnozí očekáváte. Dokážu si představit rozhořčení a ztrátu nadějí hodně čekatelů na technologii OLED. Přesto, je pro vás technologie úplně ztracená, nebo v ní stále vidíte budoucnost? Vyjádřete své sympatie v anketě.
Věříte stále v technologii (AM)OLED?
V anketě šlo hlasovat od 1.6.2012 do 28.5.2013. Počet hlasujících: 298
Ano, nahradí brzy LCD19 %
Ano, ale než k tomu dojde, tak zešedivím71 %
Ne, než bude mít šanci se prosadit, tak přijde lepší technologie8 %
Ne, už ji nic nezachrání1 %
reklama