Online video přehrávače už zcela běžně těží na našich počítačích
15.12.2017, Jan Vítek, aktualita

Ve světě počítačů se rozhořela válka mezi společnostmi a jednotlivci, kteří by si rádi z našich počítačů udělali slouhy pro těžbu kryptoměn ku vlastnímu obohacení a mezi firmami vyvíjejícími software pro blokování reklam.
Touto firmou je například AdGuard, která zveřejnila zprávu o tom, jak moc se rozšířila praxe těžby kryptoměn v rámci online video přehrávačů. Pomocí nich si lidé ve webových prohlížečích pustí videa, která jsou velice často chráněná autorským právem nebo jde o materiály určené pro dospělé. Někdo by to tak mohl vidět jako daň za to, že zadarmo sledujeme nějaký seriál nebo film, ovšem problém je ten, že peníze z těžby k držitelům autorských práv rozhodně neproudí. Jde prostě vedle invazivních reklam o další způsob výdělku pro provozovatele online videoslužeb, jejichž činnost se už tak nedá označit za právně bezproblémovou.

AdGuard má pro skryté vkládání skriptů pro těžbu svůj název, a to "cryptojacking", který očividně vznikl spojením se slovem hijack (zmocnit se). V podstatě to odstartoval server The Pirate Bay, který v rámci zobrazovaných reklam provozoval skript CoinHive a od té doby tento problém roste nebývalým způsobem a čeká se snad jen už na to, až postihne i místa Internetu, která nejsou spojována s porušováním autorských práv.
Dle společnosti AdGuard skrytá těžba v posledním měsíci mohla zasáhnout už miliardu lidí, což se samozřejmě špatně prokazuje i proto, že mnoho z nich si toho ani nemuselo vůbec všimnout. Samozřejmě přitom nejde ani tak o to, že by byl kraden výkon, však ten zůstává většinou nevyužitý a jedno plně zatížené jádro procesoru dnes většinou neučiní moderní počítač nepoužitelným. Jde spíše o spotřebu, která může výrazně zkrátit pracovní dobu notebooku napájeného bateriemi a také o celosvětové měřítko spotřeby počítačů. Však pouze Bitcoin už se na celosvětové spotřebě podílí 0,13 % a skrytá těžba v prohlížečích, pokud se opravdu rozroste, může přinést další megawatthodiny v podstatě zbytečně vynaložené energie.
AdGuard ukazuje především směrem společností či služeb Openload, Rapidvideo a především pak OnlineVideoConverter.com. Provozovatelé tohoto serveru mají zatím držet rekord výdělkem 200.000 dolarů za poslední měsíc, jež získali díky 490 milionům návštěvníků. Využívány jsou k tomu především skripty od CoinHive a případně jejich klony, jako je například Crypto-Loot, jehož název hovoří za vše. Tato čísla můžeme kvůli jejich zdroji zpochybňovat, ale problém je očividný a stále větší.
Firmy tvořící software pro blokování reklam, ale také antivirový software, tak už aktualizují své aplikace, jež mají skrytou těžbu odhalit a blokovat. Ta se tak stává opravdovým problémem, neboť uživatelé, kteří dosud akceptovali zobrazované reklamy, se mohou začít cítit zneužíváni a v rámci prevence si pak začnou blokovat třeba veškeré reklamy, z čehož budou tratit i slušné firmy.
Zdroj: AdGuard