Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní

Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
, , aktualita
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
K oblíbeným
reklama
Opera sice počtem uživatelů nepatří k největším prohlížečům, ale o to více se musí snažit na trhu, kterému vládne především Google Chrome. Mobilní Opera pro Android nedávno získala bezplatné VPN a desktopovou verzi prohlížeče dokonce čekají ještě větší změny. Vývojářská verze browseru Opera 59, která nese označení Opera R3 (Reborn 3), se snaží přinést něco nového mezi moderní webové prohlížeče, a to z hlediska designu i výbavy. Vývojáři tvrdí, že Opera R3 je první prohlížeč připravený na Web 3.0. Pod tímto těžko definovatelným pojmem se ukrývají změny, které přináší další stupeň vývoje webu. Kromě jiného mezi ně bývají řazeny prvky sémantického webu, sdílené aplikace, širší využití videa nebo částečné nasazení umělé inteligence.
 
 
Opera definuje webový prohlížeč jako rám, který by měl posílit zážitek uživatele z prohlíženého webu, podobně jako rám v případě uměleckého díla. To znamená, že webový obsah je v centru dění. Dokonce byly odděleny čáry mezi jednotlivými sekcemi, takže prohlížení by mělo být ještě plynulejší a s minimem rušivých elementů. Uživatelé Opery R3 si mohou vybrat mezi světlým a tmavým motivem. Podle své nálady, nastavení počítače nebo prohlíženého obsahu mohou mezi těmto motivy kdykoliv přepnout a změnit tak odstín rámu, přes který se dívají na web. Motiv ovlivňuje barvu celého rozhraní prohlížeče včetně oblasti listů a boční lišty, ale nezasahuje do samotných stránek. Zatímco světlý motiv přináší optimističtější náladu a může dokonce přispět ke zvýšení produktivity, tmavý motiv působí elegantnějším dojmem a je příjemnější pro lidské oči, především při používání v noci.
 
 
Minimalismus je patrný i v uživatelském rozhraní, ale podle tvůrců nebyl dosažen odebráním některých funkcí. Místo toho byly některé funkce upraveny a přemístěny tak, aby byly snadno přístupné, ale přitom nerušily od samotného obsahu. Změněn byl způsob otevírání nových listů a došlo k přesunutí funkce Snímek (Snapshot) z boční lišty na navigační lištu, takže jsou teď lépe přístupné vedle dalších klíčových funkcí pro interakci se stránkami jako přidání do záložek. Možnost Snadné nastavení (EasySetup) už nenajdete na úvodní stránce, ale objevila se na liště nástrojů. Základní nastavení včetně změny motivu jsou tedy uživateli vždy po ruce.
 
 
Opera R3 také integruje peněženku pro kryptoměny (Crypto Wallet), kterou lze spárovat s mobilní verzí prohlížeče pro Android a využívat k transakcím s kryptoměnami. Vývojářská verze Opery R3 je přístupná už nyní, v březnu potom vyjde pro širší skupinu uživatelů. Seznam všech změn je možné najít na oficiálních stránkách.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů