www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

OS Windows už není pro Microsoft ten nejdůležitější produkt

OS Windows už není pro Microsoft ten nejdůležitější produkt
, , aktualita
Satya Nadella, aktuální výkonný ředitel společnosti Microsoft, v rozhovoru pro Wired přiznal, že samotný operační systém Windows už není tou nejdůležitější vrstvou a potažmo i produktem. Překvapivé potvrzení to ale zrovna není. 
K oblíbeným
reklama
Od odchodu Steva Ballmera z čela Microsoftu se toho hodně změnilo. Nové vedení už není tak nepřátelské vůči Linuxu a open-source, jak dokazuje i integrace linuxového kernelu ve Windows a také zveřejnění specifikací souborového systému exFAT. Máme tu dokonce i nový dvoudisplejový Surface Duo, který neběží na Windows, ale na Androidu. Dle rozhovoru Wired s výkonným ředitelem Microsoftu jde ale o projevy podstatně hlubších změn, které proběhly společně s reorganizací vývoje systémů Windows. My jsme přitom z našeho pohledu řešili především jejich aktualizování, chyby a obecně potíže, které přinesl nový způsob testování nových verzí, v němž se Microsoft spoléhá i na práci dobrovolných Insiderů. 
 
 
Satya Nadella dostal otázku, zda by se s Microsoftem snad někdy chtěl vrátit na trh s mobilními operačními systémy a zda je pro jeho firmu problém, že na něm aktuálně nefiguruje. Právě na tuto otázku odpověděl, že operační systém už není pro Microsoft tou nejdůležitější vrstvou mezi produkty, jimiž se zabývá. Firmě jde nyní především o aplikační vrstvu a už jí nezáleží moc na tom, zda budou programátoři psát pro Windows nebo Android. 
 
Stejně tak Nadella nevidí samotná zařízení, čili hardware jako středobod budoucích technologií, které dle jeho názoru budou záviset především na cloudu. Čili aplikace, jejich prostředí a cloud má zelenou a úloha hardwaru společně s operačními systémy se bude zmenšovat, jak to vidí šéf Microsoftu.
 
Něco na tom jistě bude, ostatně pokud jde o cloud a jeho potenciál, v jeho moci je i v podstatě eliminovat potřebu výkonného hardwaru. Ne pro všechny a ne vždy, ale my už to můžeme v přímém přenosu vidět i díky nástupu cloudových herních služeb, jako je Google Stadia. 
 
Mnozí si spočítají, že pro těch pár hodin, které týdně vydolují pro svou herní zálibu, se jim nevyplatí si pořizovat výkonné PC a možná ani konzoli. Stačit jim bude třeba jen chytrý televizor, který se zvládne připojit k hernímu cloudu a je hotovo. Je zde i analogie ke snižujícímu se významu OS, neboť díky službě Stadia a podobným nebudeme muset řešit ovladače a ladit hru s ohledem na výkon PC. Nebudeme ji muset (nebo spíše moci) ani stahovat, a tedy ani vlastnit kopii či mít právo tuto kopii využívat. Svůj význam pak ztratí hardware i software na straně uživatele, zatímco na důležitosti zase získá kvalita internetového připojení a snad koncových periferií. Nicméně to nepřijde hned, nebude to vhodné pro každého a nelze automaticky tvrdit, že přichází konec PC éry. 
 
Je třeba také říci, že Microsoft se opravdu snažil prosadit Windows v mobilním sektoru a to prostě nevyšlo, takže nyní mu se stále rostoucí úlohou mobilních zařízení ani nezbývá, než se otevřít, čímž se význam OS Windows automaticky snižuje a roste význam nabízených aplikací a služeb. To je rovněž patrné i z nového způsobu vývoje Windows. Dříve bylo představení každé nové verze velkou událostí, která vždy potěšila i výrobce PC, neboť nové Windows byly i důvod k upgradu či výměně počítače. Nyní přichází jen postupné aktualizace stále stejného OS, které probíhají postupně a asi jen málokdo se na ně těší. Čili i bez potvrzení šéfa Microsoftu je očividné, že operační systém ztrácí na významu a jde spíše o služby s ním spojené a nezáleží tolik na tom, zda je lidé budou provozovat na Windows 10, Androidu, či jiném OS.  
 
Zdroj: Wired


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek