reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál

, , aktualita
Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál
Šance, že první zachycené mezihvězdné těleso není přírodního původu, je nyní ještě menší. Už předtím pochopitelně byla naprosto mizivá a spíše v říši snů, ale i tak se vědci z projektu Breakthrough Listen zkusili podívat, zda ‘Oumuamua něco nevysílá.
Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál
Projekt Breakthrough Listen byl zrozen pod taktovkou ruského miliardáře Jurije Milnera a nyní se zaměřil na asteroid 1I/2017 U1 ‘Oumuamua. Ten letos na podzim prolétl kolem Slunce i Země a bylo hned jasné, že nemá původ v naší soustavě a že jí pouze prolétl. Teleskopy navíc ukázaly, že jde o podivně protáhlé těleso, a tak se hned přirozeně začlo spekulovat, zda to není mimozemská loď. 
 
 
Taková šance je pochopitelně mizivá, a to by byla i v případě, kdyby takové lodi existovaly. Však by bylo velké štěstí zachytit takovou zrovna v prvním případě, kdy bylo objeveno těleso pocházející z jiné části vesmíru. V každém případě, pátrat po mimozemské inteligenci je hlavní náplní projektu Breakthrough Listen, který má za úkol naslouchat okolnímu vesmíru. Využit k tomu byl i následující Green Bank Telescope. 
 
 
‘Oumuamua byl objeven už před dvěma měsíci díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) a další pozorování ukázala, že má doutníkový tvar o délce až 400 metrů a tloušťce pouze 30 metrů. Pravděpodobnější by mělo být, že jde o kometu, ale chybí tu ohon, takže to bude nejspíše kamenitý asteroid. 
 
V rámci Breakthrough Listen byl ‘Oumuamua sledován po dobu 10 hodin ve čtyřech rádiových pásmech a zachyceno nebylo vůbec nic. Vedle toho však bylo pátráno i po tom, zda se nenajdou známky koma, čili kštice, jež by přece jen ukázala na kometu, ale nic takového se také neukázalo. ‘Oumuamua tak už asi navždy zůstane asteroidem, neboť se na něj už nepodíváme. Aktuálně míří pryč ze soustavy rychlostí 38,3 km/s, a má tak dostatečnou únikovou rychlost s asi 20% rezervou. Příští rok proletí kolem Jupiteru a v polovině 20. let se dostane do Kuiperova pásu. 
 
 


reklama
reklama
reklama