www.svethardware.cz
>
>
>

Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál

Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál
, , aktualita
Šance, že první zachycené mezihvězdné těleso není přírodního původu, je nyní ještě menší. Už předtím pochopitelně byla naprosto mizivá a spíše v říši snů, ale i tak se vědci z projektu Breakthrough Listen zkusili podívat, zda ‘Oumuamua něco nevysílá.
K oblíbeným
reklama
Projekt Breakthrough Listen byl zrozen pod taktovkou ruského miliardáře Jurije Milnera a nyní se zaměřil na asteroid 1I/2017 U1 ‘Oumuamua. Ten letos na podzim prolétl kolem Slunce i Země a bylo hned jasné, že nemá původ v naší soustavě a že jí pouze prolétl. Teleskopy navíc ukázaly, že jde o podivně protáhlé těleso, a tak se hned přirozeně začlo spekulovat, zda to není mimozemská loď. 
 
 
Taková šance je pochopitelně mizivá, a to by byla i v případě, kdyby takové lodi existovaly. Však by bylo velké štěstí zachytit takovou zrovna v prvním případě, kdy bylo objeveno těleso pocházející z jiné části vesmíru. V každém případě, pátrat po mimozemské inteligenci je hlavní náplní projektu Breakthrough Listen, který má za úkol naslouchat okolnímu vesmíru. Využit k tomu byl i následující Green Bank Telescope. 
 
 
‘Oumuamua byl objeven už před dvěma měsíci díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) a další pozorování ukázala, že má doutníkový tvar o délce až 400 metrů a tloušťce pouze 30 metrů. Pravděpodobnější by mělo být, že jde o kometu, ale chybí tu ohon, takže to bude nejspíše kamenitý asteroid. 
 
V rámci Breakthrough Listen byl ‘Oumuamua sledován po dobu 10 hodin ve čtyřech rádiových pásmech a zachyceno nebylo vůbec nic. Vedle toho však bylo pátráno i po tom, zda se nenajdou známky koma, čili kštice, jež by přece jen ukázala na kometu, ale nic takového se také neukázalo. ‘Oumuamua tak už asi navždy zůstane asteroidem, neboť se na něj už nepodíváme. Aktuálně míří pryč ze soustavy rychlostí 38,3 km/s, a má tak dostatečnou únikovou rychlost s asi 20% rezervou. Příští rok proletí kolem Jupiteru a v polovině 20. let se dostane do Kuiperova pásu. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů