www.svethardware.cz
>
>
>

Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál

Oumuamua byl oskenován, nevydává žádný rádiový signál
, , aktualita
Šance, že první zachycené mezihvězdné těleso není přírodního původu, je nyní ještě menší. Už předtím pochopitelně byla naprosto mizivá a spíše v říši snů, ale i tak se vědci z projektu Breakthrough Listen zkusili podívat, zda ‘Oumuamua něco nevysílá.
K oblíbeným
reklama
Projekt Breakthrough Listen byl zrozen pod taktovkou ruského miliardáře Jurije Milnera a nyní se zaměřil na asteroid 1I/2017 U1 ‘Oumuamua. Ten letos na podzim prolétl kolem Slunce i Země a bylo hned jasné, že nemá původ v naší soustavě a že jí pouze prolétl. Teleskopy navíc ukázaly, že jde o podivně protáhlé těleso, a tak se hned přirozeně začlo spekulovat, zda to není mimozemská loď. 
 
 
Taková šance je pochopitelně mizivá, a to by byla i v případě, kdyby takové lodi existovaly. Však by bylo velké štěstí zachytit takovou zrovna v prvním případě, kdy bylo objeveno těleso pocházející z jiné části vesmíru. V každém případě, pátrat po mimozemské inteligenci je hlavní náplní projektu Breakthrough Listen, který má za úkol naslouchat okolnímu vesmíru. Využit k tomu byl i následující Green Bank Telescope. 
 
 
‘Oumuamua byl objeven už před dvěma měsíci díky zařízení Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) a další pozorování ukázala, že má doutníkový tvar o délce až 400 metrů a tloušťce pouze 30 metrů. Pravděpodobnější by mělo být, že jde o kometu, ale chybí tu ohon, takže to bude nejspíše kamenitý asteroid. 
 
V rámci Breakthrough Listen byl ‘Oumuamua sledován po dobu 10 hodin ve čtyřech rádiových pásmech a zachyceno nebylo vůbec nic. Vedle toho však bylo pátráno i po tom, zda se nenajdou známky koma, čili kštice, jež by přece jen ukázala na kometu, ale nic takového se také neukázalo. ‘Oumuamua tak už asi navždy zůstane asteroidem, neboť se na něj už nepodíváme. Aktuálně míří pryč ze soustavy rychlostí 38,3 km/s, a má tak dostatečnou únikovou rychlost s asi 20% rezervou. Příští rok proletí kolem Jupiteru a v polovině 20. let se dostane do Kuiperova pásu. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková