reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Pašerák ukrýval 256 procesorů Intel připevněných na svém těle

, , aktualita
Pašerák ukrýval 256 procesorů Intel připevněných na svém těle
Ne každého by napadlo, že se někomu může vyplatit pašovat procesory, a to navíc způsobem, kterým se pašují spíše drogy nebo jiná komodita s vysokou cenou za relativně malý objem. Nyní jde ale o procesory Intel Rocket Lake-S.
Pašerák ukrýval 256 procesorů Intel připevněných na svém těle
Jde tu konkrétně o dva případy z Číny, kdy se lidé snažili převézt přes hranice celkem 308 procesorů, a to konkrétně mezi Hong-kongem a blízkým Macaem, čili bývalou portugalskou kolonií, která už nyní také jako zvláštní správní oblast patří Čínské lidové republice a s Hong-kongem je spojena mostem. 
 
 
V prvním případě šlo o pěkně kulatý počet 256 procesorů Intel Core i7-10700/i9-10900K a přibližně o 14 dní později to bylo 52 procesorů. Tento hardware se našel u řidičů, z nichž první, který měl 256 pašovaných procesorů připevněných přímo na svém těle, na sebe dle policie upozornil nápadně podezřelým chováním a očividnou nervozitou. Druhý zase svých 52 procesorů převážel prostě mezi sedačkami. 
 
 
Dva případy ukazují na to, že pašování procesorů v Číně může být běžná praxe a nikdo neví a nemůže vědět, kolik jich už takto bylo vyvezeno ven a kde končí. Vypadá to však, že jde o skutečné procesory Intel generace Rocket Lake-S, čili ne o falešný hardware či rovnou atrapy. 
 
 
Hong-kongské úřady ale jistý přehled mít budou, ostatně jen během 5. července odhalily u pašeráků kolem 2200 procesorů, přes 1000 modulů RAM, kolem 630 chytrých telefonů a dokonce i 70 kosmetických přípravků. Dle Tom's Hardware tu jde spíše o dovoz hardwaru do Hong-kongu, což může být spojeno se stále trvajícím nedostatkem hardwaru, který vytváří podmínky pro vznik černého trhu, stejně jako to, že vedle obvyklé daně z přidané hodnoty se v Číně na dovážené procesory platí ještě 24% clo. 
 
Nejde navíc jen o pašování, ale také o závažnější případy. Například 16. června byl dle South China Morning Post v Hong-kongu přepaden a oloupen muž, kterému tři útočníci vzali počítačové čipy v hodnotě téměř 650.000 dolarů, což je velice vzácný případ hi-tech loupeže.  


reklama
reklama
reklama