www.svethardware.cz
>
>
>
>

PhotoRec a Recuva: jak na obnovu dokumentů?

PhotoRec a Recuva: jak na obnovu dokumentů?
, , návod
Téma obnovy ztracených souborů je stále aktuální. Dnes si přiblížíme práci s účinnou open source utilitou PhotoRec a porovnáme výsledek s dalším volně dostupným nástrojem Recuva. Obnovit lze nejen smazané soubory, ale třeba i dokumenty omylem přepsané svou starší verzí.
K oblíbeným
reklama
TestDisk je velmi účinný nástroj z dílny open-source programátorů pro rekonstrukci ztracených oddílů a obnovu systémových disků. Instalační balík TD je doplněn utilitou PhotoRec, která je primárně určena k obnově digitálních fotografií ze všech možných médií, ovšem není problém ji používat k obnově jakýchkoliv dat, včetně dokumentů. Oba programy se vyznačují širokou podporou operačních a souborových systémů (FAT, NTFS, ext2, 3,..), což z nich dělá univerzální a velmi oblíbené nástroje.

Balíček stáhneme a nainstalujeme na jiný diskový oddíl, než který budeme restaurovat. Prostředí obou utilit je shodné, proto postup používání jedné lze víceméně využít i pro druhou.

Po spuštění PhotoRecu se objeví programová nabídka v okně příkazové řádky. Obsluha však neprobíhá manuálním zadáváním příkazů, všechny volby provádíme posuvem kurzoru. Není třeba se obávat ani kompatibility v jakékoli verzi Windows, program jsme bez úprav spustili jak v notebooku se systémem XP v případě USB disku, tak ve Windows 7 při obnově z SSD.

1. Z úvodní nabídky vybereme postižený disk.

USB - úvod
SSD - úvod
- pro zvětšení stiskněte -

2. Dále upřesníme typ oddílu – ve většině případů se bude jednat o první volbu Intel.3. Ve třetí části výběru zvolíme příslušný oddíl (v případě, že jich máme na disku více)...... a můžeme vyladit způsob vyhledávání v nabídce Options. Pro náš pokus jsme změnili první a třetí možnost.Ano, jsme paranoidní a doufáme, že „brutální“ síla zvýší naše šance na obnovu. Narušené soubory (corrupted files) se pokusíme zrestaurovat rovněž, je totiž možné, že z nich poskládáme některé jen částečně smazané dokumenty. Expert mód jsme ponechali bez povšimnutí (No). Nabízí navíc pouze úpravu geometrie disku, což pro naše účely není potřeba.

4. V dalším kroku pouze potvrdíme typ oddílu obnovovaného disku (buď Linux, nebo Windows a ostatní).5. Následně si zvolíme, kde všude hledat – zda prohledat oddíl celý, nebo jen volný prostor. Pro účel obnovení smazaného dokumentu je vhodnější prohledat volnou část disku. My jsme však chtěli porovnat výsledky kompletního hledání.6. Ještě zbývá vybrat, kam s obnovenými daty. Nám za cíl poslouží předem připravená složka.7. Nyní už můžeme zahájit prohledávání...

USB - průběh hledání
SSD- průběh hledání
- pro zvětšení stiskněte -

8. ... a toto je konec, přátelé! Obnova dat z 16GB flashdisku zabrala něco málo přes 50 minut, rekonstrukce z 61,5GB oddílu SSDčka byla rychlejší, trvala přibližně 30 minut.

USB - dokončeno
SSD - dokončeno
- pro zvětšení stiskněte -

Ačkoli ve zdlouhavém úvodu volíme několikrát typ oddílu, metoda vyhledávání PhotoRecu ignoruje souborové systémy, což pro nás ve výsledku bohužel znamená, že neobnovuje původní názvy souborů (až na výjimky). Vyhledávání je ovšem natolik účinné, že dokáže zrestaurovat mnohem více dat než jiné nástroje.

Než přistoupíme k hodnocení, jak úspěšná byla obnova v našem testu, představíme si i druhý nástroj a jeho obsluhu.
reklama
Nejnovější články
QNAP QTS 4.5.1 přináší migraci VM, Wi-Fi 6 i Azure AD DS QNAP QTS 4.5.1 přináší migraci VM, Wi-Fi 6 i Azure AD DS
QNAP představil novou verzi svého operačního systému QTS 4.5.1 pro své NASy. Nová verze přináší např. možnost migrace virtuálních strojů za běhu, podporuje i standard Wi-Fi 6 a WPA2 Enterprise.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čínský SMIC je nyní schopen vyrábět 7nm čipy Čínský SMIC je nyní schopen vyrábět 7nm čipy
Letos na jaře jsme se dozvěděli, že společnost SMIC chce být na území pevninské Číny první firma, která nabídne 7nm výrobní proces. To se nyní vyplňuje a vypadá to, že SMIC bude opravdu ještě letos vyrábět své první 7nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Betelgeuse je dle nové studie blíž a explodovat se ještě nechystá Betelgeuse je dle nové studie blíž a explodovat se ještě nechystá
Právě letos se vynořily zprávy o podivném chování hvězdy Betelgeuse a objevily se názory, že  ta už nemusí mít moc daleko k explozi. Nová studie však upravuje vzdálenost mezi námi a tímto obrem a vedle toho i vypovídá o jeho stavu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Raspberry Pi 4 Compute Module přichází na trh ve 32 verzích Raspberry Pi 4 Compute Module přichází na trh ve 32 verzích
Nadace Raspberry vysílá na trh nový produkt, a to Raspberry Pi 4 Compute Module, který bude k dispozici v široké nabídce 32 různých verzí. Ty se budou lišit v celkem třech ohledech a nabídnou i široké rozpětí cen.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dánský prodejce dosud získal na sklad jen 106 kusů GeForce RTX 3070 Dánský prodejce dosud získal na sklad jen 106 kusů GeForce RTX 3070
NVIDIA se po velice nevydařeném začátku prodeje karet GeForce RTX 3080 a 3090 rozhodla posunout vypuštění karty GeForce RTX 3070 a my mohli doufat, že díky tomu i díky jejímu hardwaru to bude tentokrát jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů