Plně autonomní dron si i sám dobije baterii

Plně autonomní dron si i sám dobije baterii
, , aktualita
Společnost Airobotics představila svůj dron, který se může chlubit zejména tím, že je plně autonomní a ke svému provozu nepotřebuje zásah člověka. Jediná věc, kterou musí lidé udělat, je zadat autonomnímu letounu úkol.
K oblíbeným
reklama
Drony mají široké spektrum využití, a to nejen na Zemi. Své uplatnění najdou při zkoumání jiných planet ve vesmíru, pro tento účel už NASA testuje svůj dron na expedici na Mars. Existuje už i dron, který dokáže unést člověka a dopravit ho na požadovanou destinaci. Bezpilotní letouny se také dají dobře využít na nejrůznější bezpečnostní monitorování například na obtížně dostupných místech v průmyslových areálech.

Aby společnost Airobotics ušetřila majitelům dronů práci s dálkovým řízením stroje a následnou péčí o zařízení, představila svůj dron, na kterém je vše kompletně automatizované. Dron zvládne samostatně vzlétnout i bezpečně přistát na vrchní straně své speciální "základny". V ní pak probíhají nutné procesy, jako je nabíjení či výměna vybavení. I to je zautomatizované pomocí malého robotického ramene.

Tento dron, který zvládne fungovat bez zásahu člověka, má najít své uplatnění jako bezpečnostní kontrola v průmyslových oblastech, uplatnit se má i při monitorování kvůli předcházení nehodám, nabídne totiž i termokameru. Hodit se bude i při vytváření 3D obrazu z pohledu zhora, tímto způsobem je možné snadno zjistit například množství skladovaného materiálu.

Takovýto dron je vybaven i náležitými bezpečnostními opatřeními, co se týče jeho samotného. Nechybí funkce návratu domů, plně autonomní letoun je schopen i nouzového přistání a v případě nejvyšší nouze je vybaven i malým padákem. Dron je také zařízen pro práci v nepříznivých podmínkách, takže je odolný proti povětrnostním vlivů a korozi.

Dron od Airobotics je schopný letět až s jedním kilogramem zátěže po dobu třiceti minut. Než začne svou misi, je ve své základně už plně připraven. A jakmile dostane zadaný úkol pomocí příkazového softwaru, základna se nahoře otevře a dron vyjede nahoru. Software má být také jednoduše ovladatelný, a protože si dron zvládne poradit sám, může být ovládání provozováno v podstatě odkudkoli.

Po splnění mise dron zase bezpečně přistane zpět na vrchní části otevřené základy a zajede dovnitř, kde se nabije, aby byl připraven na svou další akci. Ran Krauss, spoluzakladatel společnosti Airobotics, prohlásil: "Celou misi dronu je tak možné zajistit zmáčknutím tlačítka."

Zdroje: engadget.com, Airobotics
reklama
Nejnovější články
Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm Jensen Huang je přesvědčen, že NVIDIA v příštím roce opravdu získá Arm
NVIDIA již zcela vážně nabídla společnosti Softbank za britskou firmu Arm celkem 40 miliard dolarů, přičemž od té doby se v této věci nestalo nic zásadního. Otázka je především ta, zda akvizice projde přes regulační orgány.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA si vybrala SpaceX pro přistání na Měsíci NASA si vybrala SpaceX pro přistání na Měsíci
NASA si sice chystá výkonné rakety SLS i lodě Orion, které budou s to dopravit lidskou posádku až k Měsíci jako rakety Saturn V a lodi programu Apollo. Ovšem obdobu lunárních modulů už sama nechystá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu Ingenuity se poprvé proletěla na Marsu
Létající vrtulový dron označovaný také za malou helikoptérku, zkrátka Ingenuity, provedl svůj první let na Marsu. Jak bylo plánováno, vznesl se do vzduchu v krátkém testu, který předchází složitějším letům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH Edward Snowden už také prodává NFT, vydražil ho za 2224 ETH
Blockchain je stále využívanější technologií a zdaleka nejde jen o kryptoměny. Poslední dobou se hodně mluví o NFT, prodeji digitálních děl zapisovaném právě do blockchainu. Nyní se přidává i Edward Snowden.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní? AMD Van Gogh se Zen 2 a RDNA 2: kde se uplatní?
Dobře víme, že čipy AMD Van Gogh budou vůbec první APU, která nabídnou integrovanou grafiku generace RDNA 2. Měly by přitom nastoupit na trh někdy v tomto roce, ale co budou představovat a kde se uplatní?
Dnes, aktualita, Jan Vítek