www.svethardware.cz
>
>
>
>

Pokles cen NAND Flash se v příštím kvartálu zpomalí

Pokles cen NAND Flash se v příštím kvartálu zpomalí
, , aktualita
Server Digitimes informuje, že pokles cen pamětí NAND Flash na trhu už z větší části nastal, a v příštím kvartálu se tak ceny budou propadat mírnějším tempem. Je tak i výhled na to, že v druhé polovině roku už možná půjdou nahoru. 
K oblíbeným
reklama
Během února jsme mohli hlásat o prudkém poklesu cen pamětí NAND Flash kvůli ustoupivší poptávce, přičemž jejich ceny šly dolů už v minulém roce a zvláště pak v jeho závěru. Taková věc by se tak už rozhodně měla projevit na cenách koncových zařízení, takže se podívejme na některé produkty. Máme tu třeba Samsung 970 EVO PLUS 500GB, které přišly na trh teprve koncem ledna a od té doby už jejich cena stačila klesnout z 3700 Kč o cca 600 Kč. 
 
 
 
Samsung 970 EVO 500GB jsou na trhu mnohem déle, a tak se postupný pokles cen projevil o to více. Začínaly na 5400 Kč a dnes se dají sehnat za podobnou cenu jako verze PLUS, čili cca 3100 Kč. Jenomže v posledních měsících tato SSD ze své ceny neztratila téměř nic. 
 
Velice názorným příkladem poklesu cen NAND Flash ale mohou být slabší a starší SSD, čili 2,5" verze pro SATA, jako je třeba Kingston A400. Model se 480 GB přišel v roce 2017 na trh za cca 4400 Kč a dnes je k dostání za 1500 Kč. Těžko však najít na trhu SSD, jehož cena v posledním cca půl roce výrazně klesla, takže se nabízí otázka, zda se vývoj na trhu s NAND Flash ještě projeví, nebo můžeme očekávat už spíše stálé ceny. 
 
Server Digitimes sděluje, že v prvním kvartálu sesekal své ceny především Samsung, a to ve snaze pomoci k vyprázdnění skladových zásob, což se přestane projevovat někdy na přelomu března a dubna. Samsung tím značně ovlivní ziskovost ostatních výrobců NAND Flash, a to zvláště s ohledem na to, že někteří z nich se už nebezpečně přiblížili k prodeji svých pamětí za nákladové ceny. Dle toho bychom skutečně mohli očekávat, že pokles cen SSD na trhu ještě přijde. 
 
V druhém čtvrtletí se ale situace začne uklidňovat a v jeho průběhu mají ceny NAND Flash klesnout méně než o 10 procent. Ve třetím čtvrtletí už bychom mohli čekat vyrovnání a možná i mírný růst cen kvůli očekávané rostoucí poptávce od výrobců serverů. 
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek